Poradíte čerstvej diabetičke I typu?

Príspevok v téme: Poradíte čerstvej diabetičke I typu?
janar

nedávno mi diagnostikovali cukrovku I typu,ostala mi po tehotenskej cukrovke a ešte ma len nastavujú s inzulínom,trochu ked mám čas sa priúčam počítať sach.jednotky,ale neviem napr.vypočítať ked má napr.brumík(30g) na 100 g 58g sacharidiv kolko môžem z neho zjesť aby to bola1 SJ(teda kolko z toho je 1SJ?)
tiež sa neviem rozhodnúť či si mám pichať alebo je lepšia pumpa
jem len také detské porcie ale je mi to málo a po 2 hodinách som už hladná,bola som zvyknutá strašne vela jesť,ale dobre mi pálilo lebo som nepriberala,umelé sladidlo som si kúpila candys ale ešte som ho ani nepoužila,že to treba aj striedať a neni dobre používať len to
a aký je rozdiel ked si chcem dať keksík a dia keksík ked sacharidov majú rovnako

bonaD

janar
Ako je možné, že ti lekár nepovie základnú informáciu, ako sa máš stravovať. Nemôžeš sa stravovať "podľa jednej baby". Veď je to absurdné. Je ten lekár vôbec diabetolog ? A čo sa týka toho, že si stále hladná - môj syn mi to tiež stále hovorí a je mi ľúto, že mu nemôžem dať viac, ak chcem, aby mal dobrú glykémiu. A nerozmýšľaj, ktorá sladkosť má koľko sachar.jednotiek. Proste ich vylúč zo stravy. Sladkosti môžeš nahradiť ovocím.

janar

barča
neviem kolko mám mať jednotiek na den , nie to ešte na ranjaky,doktor nepovedal len aby som si ich počítala,určila som si to sama podla jednej baby asi takto: ráno kolo 5 jedotiek,desiate a olovranty po 2 jed. ,obed 6 a večera 5,neviem či môže byť,ale na desiatu a olovrant mi je to málo,zvyknem si dať jogurt s jablkom(asi 3 jedn.)a sem tam niečo ešte zobnem ked mi nestačí

barča

janar, neviem koľko máš SJ na raňajky, ale cca 50 g chleba sú 2 SJ (závisí aj od množstva vlákniny) a s majonézovým šalátom ti vôbec neporadím :-)

janar

a čo poviete na steviu? na jednej stránke som objavila produkty z nej ako sirup,prášok,tabletky,sušenú,nepotrebujem to ako sladidlo nápojov,skôt na varenie a pečenie,ako rastlinka že velmi neosladí tie nápoje ,tak neviem
a kolko tresky s majonézou môžem zjest napr. na ranjaky k 60g. chleba?(tá gramáž chleba na ranajky je o.k.?)

janar

Ivo : ale, ešte som nebola,lebo v piatok ma už nezobrala bolo vela ludí a nemôžem čakať s malým dlho bo plne kojím,tak že v pondelok som mala ist ale prišla mi do toho dia kontrola(znížil mi rannú dávku,mám to ešte rozhádzané,hodnoty mi idú opačne-po jedle menej ako pred jedlom)tento týzden chcem určite ísť aj napriek tomu že oči sa vrátili do normálu

janar

Ivo
áno určite okuliare môžu byť modnym doplnkom,ale mne sa páčia len na druhých,seba si v nich neviem ani predstaviť a ešte k tomu ich ani neznesiem,aj v lete radšej budem prižmurovať ako nosiť slnečné okuliare,ale je mi už aj trochu lepšie , už nemám také zahmlené rána :-),ale na vyšetrenie radšej zbehnem

DiabetikIvo

janar, som rád, že si sa dala prehovoriť. A ak by si mala nakoniec nosiť okuliare, tak si z toho nerob ťažkú hlavu, veď predsa okuliare môžu byť aj super módnym doplnkom, či sa mýlim???

DiabetikIvo

janar,

barča Ti vo svojom poslednom príspevku dobre radí.

Samotné zhoršenie zraku pri diagnostikovaní diabetu môže byť iba prechodnou záležitosťou a po dosiahnutí dobrej kompenzácie diabetu sa dobré videnie môže obnoviť.

Ale očné vyšetrenie by Diabetik (jedno či liečený inzulínom, alebo iba diétou, alebo dietou a tabletkami) mal absolvovať očné vyšetrenie aspoň 1x ročne. Očné vyšetrenie je pre diabetika dôležité, pretože sa na ňom nerobí iba kontrola zraku (či vidí dobre, alebo potrebuješ okuliare), ale čo je oveľa dôležitejšie robí sa pri ňom aj meranie očného tlaku a tiež kontrola očného pozadia.

A ak pri očnom vyštrení bude zistené, že by si mala nosiť okuliare, tak to nie je žiadna tragédia. Predpísané okuliare koniec koncov nosiť nemusíš...

Horšie by však bolo, keby si nechodila na preventívne očné vyšetrenie a zrazu by Ti, kvôli vysokému tlaku v oku, praskla očná cieva, čo by v konečnom dôsledku mohlo znamenať aj čiastočnú, alebo ešte horšie úplnú stratu zraku...

Na internete je aj po slovensky, alebo česky veľa dobrých servrov, kde sa môžeš spýtať skúsených diabetikov, alebo kde z ich príspevkov môžeš nájsť veľa hodnotných skúseností s liečbou diabetu.

Vždy si však over to čo Ti niekto poradí aj z druhej, tretej strany. Ak nemáš istotu radšej sa poraď so svojim diabetológom. Je to lepšie ako slepo uveriť radám o vyliečení cukrovky pomocou nejakých byliniek, výživových doplnkov, surovou stravou a pod., ktoré sa nájdu aj na tomto servri v niektorých diskusných vláknach. Skúsiť ich môžeš, ale s určitou opatrnosťou a s tým, že za nijakých okolností nevysadíš inzulín.

Inzulínové dávky môžeš meniť, zvyšovať a znižovať podľa potreby, ale rob tak vždy po odmeraní glykémie a po analýze zisteného stavu aj v časových súvislostiach (niekoľkohodín až deň dozadu) s uvedomením si, čo Tvoj zásah (zvýšenie, zníženie dávky) v konečnom dôsledku môže spôsobiť...

Držím Ti palce. Ak budeš potrebovať s niečim poradiť, kľudne mi napíš mailom, alebo pošli svoju otázku do facebookovej skupiny "DIABETICI (a ich rodina, kamarati, priatelia....) PODPORTE SAMI SEBA!!!!!" - link: www.facebook.com , alebo mi pošli správu (nájdeš ma jednoducho podľa mojej mailovej adresy... , ale to asi vieš).