Kokosovy olej

RNG

Quako, ja hovorim o case pred zavedenim priemyselne pripravenych jediel(tj povacsine znicenych) a tak isto pred konzumaciou znicenych polynasytenych rastlinnych olejov.
en.wikipedia.org
Kedze je tam uvedene , ze zomiera rozne 130 000 ludi co je na den prepocitane 354, tak tych 108 ludi na cievne choroby je ovela menej nez polovica, co zomiera na cievne v USA aj Europe. Takze aj napriek zavedenym priemyselne pripravenym potravinam a nepanenskym/znicenym rastlinnym olejom su prave kvoli kokosovemu a palmnovemu oleju na tom ovela lepsie, ako ini.

quako

Veľmi rád by som s RNG súhlasil,ale ako na inej stránke čítam,na Srí Lanke denne zomrie 108 ľudí na srdcovocievne ochorenia.
Na tej Srí Lanke,ktorá patrí k najväčším producentom(a zrejme aj konzumentom)kokosového oleja.
www.sundayobserver.lk

RNG

Oxiduju najma reaktivne, tj polynenasytene rastlinne oleje. Kokosak je na 98% nasyteny, tj sa nemeni oxidaciou skor nic.Tj ani netuhne pri teplote ludskeho tela, a tak sa nemoze usadzat na stenach ciev ako napr znicene oxidujuce a polymerizujuce rastlinne oleje. Vid olejove farby, kde olej je alebo prehriaty lanovy alebo konopny olej, co su polynenasytene=reaktivne oleje. V anglictine lanovy olej sa nazyva lin seed oil, z z coho asi pochadza slovo lin oleum ?!? Pri pitvach zabitycy vojakov z Desert Starm, tj uz davnejsie zistili , za usadenuny na ich cievach su zlozene na 80% s oxidovanych "dravych" polynenasytenych rastlinnych olejov a "masiel" a len 15% z oxidovanych cholesterolov a 5% su tam kalcifikaty, co sa ukladaju vsade na miestach zapalov v tele.
Takze to samo o sebe vysvetluje, preco v Tichomori nepoznali porazky a infarkty, ktore dnes zabiju vyse polovicu ludi v "civilizovanych" krajinach.

zuzi74

Na konzumaciu mam konopny a rakytnikovy. Na etikete je jasne napisane, ze po otvoreni uskladnit v chladnicke. Konopny do 3 mesiacov po otvoreni.
Skor ma zaujimaju tie, ktore pouzivam na plet a do kupela ako napr. avokadovy, uhorkovy, arganovy, mandlovy, ci ich mam skladovat ak je izbova teplota nad 20 st. radsej v chladnicke?
Tiez kupujem mensie balenia kvoli rychlejsej spotrebe, ale predsa len na plet nespotrebujem tak rychlo ako pri uzivani.

odpovedam

vacsim problemom je oxidacia - cize znehodnocovanie olejov na vzduchu. odporuca sa skonzumovat ich po otvoreni co najskor. ja kvoli tomu kupujem mensie balenia, hoci su menej vyhodne. ale na kokosovom oleji v strukture velmi pekne vidno, ci je kvalitny alebo nie (kvalitny je akoby krystalikovy). a samozrejme aj na cene :-)

zuzi74

Toto by aj mna zaujimalo, ci za studena lisovane oleje, ktore su deodorizovane, cize ciastocne zbavene vone a farby maju rovnake ucinky na pokozku ako tie, ktore maju povodnu vonu a farbu?

A taktiez by ma zaujimalo ako skladovat oleje, ak je na etikete napisane, skladovat pri izbovej teplote. Pokial viem, teplota by nemala presahovat 20 st., lenze ak je v izbe teplejsie, hlavne cez leto, je nutne olej dat do chladnicky?

odpovedam

ja som v databazach nenasla ziadnu studiu o markantnom liecebnom ucinku kokosoveho oleja, ale zdroje, co uvadzas nizsie, som nevidela. dnesny marketing je silny. pracujem a venujem sa oblasti fitness a tam je to skvelo viditelne, ako sa neucinne pripravky prezentuju priam ako zazraky. ak clovek nema celkovy zivotny styl prisposobeny na svoj ciel, jedna potravina nezmoze fakt nic. urcite kokosovy olej na plet neublizi, ak clovek nema nan alergiu, ale esencialne zlozky maju aj ine oleje. autorka temy neuvadza, co chce s pletou dosiahnut. ja som vsak skeptik, co sa tyka liecby z vonka, ak to vo vnutri nie je ok.

RNG

Nuz vyskumnici ako Bruce Fife a ini uvedeni v tej monografii maju ine skusenosti s tymto olejom Ja osobne mam velmi dobre skusenosti so zlucenimou kokosoveho oleja a glycerinu, co sa vytvara aj v tele v mensich mnozstvach a na trhu je pod menom Monolaurin/. Tento je ucinny na hromady mikrobov, casto ho odporucam napr na viralne utoky alebo celkove na zvysenie viralnej imunity v davkach 2 x 5 gramov a viac. Osobne ho mam samozrejme vyskusany na pasovom herpese, kde s viacerymi inymi antiviralnymi doplnkami tuto nebezpecnu chorobu starych zlikviduje za tyzden, miesto trpenia vyse mesiaca priamo vyrazkami a mnohomesacnymi alebo permanentnymi nasledkami na nervoch .

odpovedam

myslim si, ze dnesni lekari vedia dost o nasytenych olejoch. nestretla som sa s tym, ze by ich niekto neodporucal. vzdy ide o mnozstvo, nie konkretnu latku. skor som narazala na to, ze jedna ingrediencia neprebije celkovy zivotny styl. neda sa postavit liecba len na jednej veci/produkte. kazda potravina ma ine zlozenie, benefity i skodliviny, takze vyvazenost je vzdy na mieste. ja konzumujem kokosovy olej roky, ale nejake zmeny na sebe nepozorujem a ani som ich neocakavala.