5HTP - vedlajsie ucinky!

Príspevok v téme: 5HTP - vedlajsie ucinky!
talia

dobry den. chcem sa opytat ludi, ktori maju skusenosti s uzivanim 5HTP, pomohlo vam to? Mne totiz nielen ze nepomaha, ale asi hodinu po uziti dostanem neznesitelne krce do noh. Vzdy som si myslela ze vyzivove doplnky nemaju vedlajsie ucinky, ale evidentne to s tym ma suvis, lebo ked to par dni neuzijem, tak mi nic nie je. Co to teda je? Dakujem!

RNG

Inac neviem kde si zobral tych 155 smrti na efedru, ked vladne zdroje a FDA udavaju len 37 vaznych pripadov, a nie vsetky boli smrtelne a mnoho z ich boli besne predavkovania, kde velmi tlste zeny s vysokym tlakom pouzili nadmerne velke davky v snahe velmi rychlo schudnut.
nccih.nih.gov

Co sa tyka napr potravin, v USA zomiera az 6000 ludi na rozne potravinove zamorenia a pre to by sme mali prestat jest?!?

RNG

Lombardo, zle ucinky mozu mat na niektoryxch aj rozne potraviny, Tak podla teba by ich mala FDA zakazat???Nepoznam prekticky potravinu, co by u niekoho mohla vo vacsom nozstve sposobit alergie alebo ine skody.
Co sa tyka chaparalu, FDA sice nestiahla svoje tvrdenia, ale kedze nemaju ziadny dokaz na to, museli ustupit po case.
V porovnani ale s tym co sposobuju schvalene lieky, moznost poskodenia potravcinovymi doplnkami je prakticky nemozna, potravinami ovela castejsia, a liekmi radove vyssia. Utoky na doplnky su zalozene na farmaceutickej lobby, ktora sa snazi ludom nejak vsadit do hlav, ze doplnky su skodlive. Hlavny dovod je zle ze im konkuruju ich ovela skodlivejsim liekom, ktore su dnes uz na 3 mieste dovodov pre umrtie, hned za cievnymi chorobami a rakovinami.
A davaju do toho miliardy, okupuju cely internet propagandou. Aj FDA dostava od nich miliardy rocne, tj vies si predstavit, aky su "nestranni"

lombardo1981

Zaujímavé čítanie zo stránky FDA:
Although dietary supplement manufacturers must register their facilities with FDA,* they are not required to get FDA approval before producing or selling dietary supplements. Manufacturers and distributors must make sure that all claims and information on the product label and in other labeling are truthful and not misleading.
www.fda.gov
Čo z toho vyplýva? Že postup uvedenia výživového doplnku v USA je podobný ako na Slovensku. Stačia laboratórne testy, že doplnok obsahuje to, čo je napísané na etikete a že neobsahuje kontaminanty. FDA povolenie na výrobu či predaj nedáva. To, že už počas nasledujúcej výroby nedodržujú deklarované zloženie, svedčí o morálke výrobcov výživových doplnkov a ich rešpekte k ich spotrebiteľom. Dokonca do nich pridávajú aj zakázané liečivá a prezentujú ich ako prírodný produkt. Takým liečivom je napríklad sibutramín.
www.ag.ny.gov
www.foodsafetynews.com
Tu je zoznam doplnkov s farmaceutickými látkami: www.accessdata.fda.gov
Na tejto stránke je pekne opísaný rozdiel medzi liekmi a výživovými doplnkami: www.cancer.org
Drugs are considered unsafe until proven safe (Lieky sú považované za nebezpečné, pokiaľ sa nepreukáže ich bezpečnosť)
Dietary supplements are considered safe until proven unsafe (Výživové doplnky sú považované za bezpečné, pokiaľ sa nepreukáže ich škodlivosť)
A čo z toho opäť vyplýva? Že výživový doplnok sa tiahne až vtedy, keď sa naozaj niečo stane. Ako to bola napríklad pri 155 úmrtiach kvôli efedre. Dokonca výrobca loboval u syna u jedného zo senátorov: pqasb.pqarchiver.com
www.health.harvard.edu
A to poškodenie efedrou sa netýkalo len tučných žien, ktoré sa snažili rýchlo schudnúť ako sa to tu snažíš prezentovať: articles.latimes.com
FDA v roku 2002 vydala upozornenie na nebezpečenstvo spojené s užívaním kavy. A to nebezpečenstvo doteraz nebol stiahnuté: www.fda.gov
livertox.nih.gov
Chaparral FDA zaradila medzi nebezpečné látky v roku 1997: www.accessdata.fda.gov
livertox.nih.gov
Inak je celkom sranda, že zrazu pripúšťaš, že výživový doplnok môže mať u jednotlivcov nejaké nežiadúce účinky. Uvedomuješ si, že aj nežiadúce účinky u liekov sú individuálne?
Napríklad tvoj obľúbený výrok, že nesmú mať žiadne nežiadúce účinky sa nezakladá na pravde. Skutočnosťou je, že pri doplnkoch sa žiadne nežiadúce účinky neskúmajú. Dokonca sa ani nehlásia. Pokiaľ teda nebol ich účinok vedecky preukázaný a nesplnili podmienky na to, aby sa mohli stať liekmi.

laura36

to 5 htp asi zvysuje hladinu serotoninu, to iste robi aj lubovnik bodkovany, ja som si u kamosky 2 x dala ten lubovnikovy caj a bolo mi z neho nenormalne zle, pritom jej pri strese pomaha, najprv som to nepripisovala tej bylinke, ale ked som nejaky caj u nej vypila aj druhykrat a zostalo mi zle, uz to bolo jasne, takze ano, aj bylinky a doplnky mozu vyvolavat niekomu pozitivne a niekomu negativne reakcie.

RNG

Nuz nie je takeho doplnku lieku alebo aj potravin na ktore nemozu mat jwednotlivci skodlive reakcia. Ale doplonky predfavane v USA(iste aj v inycy krjionach) musia byt oodsuhlasene ako General nonharmful,. tj bezne neskodne. Je to robene medickymi autoritami tj nerma zmysel vpobec hovorit o ich udajnej skodlivosti. Chaparal bol zo skodlivisti tiez obvineny, ale bez dokazov ho museli pripustit spat ako bezpecny potravinovy doplnok v odporucenycy davkach. To iste plati napr pre kava-kava. Samozrejme farmacia so svojimi prisluhovacmi neprestane v svojej ocienovacej politike proti potravinovym doplnkom, a maju na to k dispozicii miliardy, o co predrazuju svoje lieky

lombardo1981

Nemáš za čo.
To nie je pravda, že výživové doplnky nemajú nežiadúce účinky. Vyskytujú sa menej často ako pri liekoch, ale sú aj také, ktoré vedú napríklad ku zlyhaniu pečene. Taký je napríklad chaparral (vďaka NDGA) či "neškodné" tabletky na chudnutie s obsahom zeleného čaju (za to je sú zodpovedné katechiolamíny). Chaparral môže spôsobiť aj poškodenie obličiek. Taký kostihoj lekársky (po anglicky comfrey) môže vyvolať tzv. pečeňovú žilnú oklúziu. Ďalej aristolochická kyselina je veľmi nefrotoxická a vyvoláva nefropatiu, kava kava je hepatotoxická. Efedra (a efedrín a podobné látky) dokážu vyvolať infarkt či nevyliečiteľnú pľúcnu hypertenziu.
A čo sa týka tých vitamínov, tak napríklad taký niacín (vitamín B3) môže riadne potrápiť. Pri jeho dlhodobom užívaní normálnych dávok môže dokonca zožltnúť pokožka ako pri žltačke. A aj pričastá kombinácia s alkohol nie je najvhodnejšia. Niacín taktiež zaťažuje pečeň, preto by sa mu mali vyhýbať ľudia s poškodením pečene. Alebo pre svoj vazodilatačný účinok môže hypotonikom riadne zavariť. Alebo u ľudí so žalúdočnými vredmi vredom môže ten vred zhoršiť alebo obnoviť. Aj diabetici by sa mu mali vyhýbať. Zvyšuje totižto glykémiu.

adri876

Ja som mala tiez neziaduce ucinky,zaludok ako na vode az pocit na zvracanie trasenie myslela som ze odpadnem.Proste nemohla som to uzivat citila som sa velmi zle.