Spolocny ucet partnerov/manzelov

Príspevok v téme: Spolocny ucet partnerov/manzelov
kulik

Ahojte,
co si myslite o spolocnom ucte dvoch partnerov, resp. manzelov? Mal by mat podla vas kazdy vlastny ucet, alebo je lepsie mat spolocny ucet? Ja planujem s priatelkou spolocny zivot, chceme sa vziat, a ked som sa zamyslal nad otazkou ci spolocny alebo oddeleny ucet, tak som dospel k zaveru, ze spolocny je najlepsi. Vztah medzi dvoma ludmi je o dovere, o laske, tak preco mat oddelene ucty? Treba nieco tajit pred partnerom? Pocul som nazory ludi, ze zena alebo muz moze vybrat ucet a tomu druhemu nic neostane, preto uprednostnuju oddelene ucty. Ale ked takto niekto rozmysla, preco ide s clovek do snatku, kde sa hovori "v dobrom aj v zlom".
U nas to bude tak, ze priatelka bude zarabat ovela menej ako ja. A neviem si predstavit, ze pojdeme v plateni napoly, a jej ostane 200e a mne 1000e, s ktorymi si mozme robit kazdy co chce. plus ked budu deti. Ja si to neviem predstavit ako by to fungovalo, ked kazdy plati take a ona vydavky zvlast. Sme manzelia, sme rodina a delime sa o vsetko spolocne.

Aky je vas nazor na spol., resp. oddeleny ucet?

0vecka

kulik po prve este nieste manzelia a po druhe ked je manzelka na materskej tak napr my sme dohodnuty ze jej poslem napr 1000 EUR a z toho uz musi nejako vyjst.. je to urcite lepsie ked sa to dopredu dohodne ze Tolko dostanes a ne ze zober si co chces.

inak netusim ako sisi to domyslel to s tym autom atd... Kazdopadne spolocny ucet bez toho aby tam bol aj vlastny je uplna blbost a prinasa zmetky a konflikty....

kulik

v tomto sa mylite: "preco by som mal/a mat partnerove peniaze, ktore si zarobil". asi by som vas chcel trosku uviest na pravu mieru: vsetko co sa nadobudne vo zvazku manzelskom, tak je to spolocne. Neriesi sa, ze manzel dal na dom 50000e a manzelka 10000e. v manzelstve je to 50:50. a ako budete riesit, ked budu deti?
ja to chapem takto: 3 ucty, kazdy vlastny, a jeden spolocny na platenie. Manzelka ma prijem 450e v cistom, manzel 2000e v cistom. Ich vydaje na deti, domacnost, stravu, hypoteku, benzin, splatka na auto, atd. su 600e, aj viac urcite. to je 300e/os. takze muz posle 300e, ostane mu 1700e, manzelka posle 300e, ostane jej 150e. A co teraz? Manzel povie, podme na dovolenku do chorvatska. Lenze manzelka si z toho co jej stane, moc nenasetri, kedze si isto kupi aj oblecko, drogeriu, kozmetiku, hygienicke potreby (muz take vlozky nepotrebuje). Zatial co manzel, ten moze ist za 1500e na bahamy. Necha zenu doma? Alebo ked budu kupovat darceky, a dieta si zmysli, ze chce darcek za 150e, tak pojdu napoly s darcekom, hoci pre tu zenu to bude vela dat 75e, z toho co jej ostane 150e?
Co materska dovolenka? Ta je nieco cez 200e, vystaci vam to, zienky? :) Pri tych mesacnych vydavkoch, sa dostanete do minusu 100e. Tam vam budu uz dobre aj partnerove peniaze?

anjelik:
v kazdej spravnej domacnosti sa poradia, ze ci kupia toto alebo hento, bezohladu nato, ci zena zaraba viac, alebo menej. Vsetko je to o tych dvoch ludoch, o tom ako si rozumeju, doveruju.
Preco ked mam byt niecijej manzel, tak jej nedopriat? Preco by nemohla aj ona uzivat moje peniaze, ked sme svoji? Zdielam s nou jednu domacnost, jednu postel, zdielame spolu deti. Ja si za tie peniaze co zarobim/nasetrim (ved mi ostane 1700e mesacne este) mozem kupit nove auto, ale zene poviem, no ty si mi nic neprispela, chod si autobusom? Deti zoberiem a na manzelku pockame kym pride busom?

Podla mna ludia ziju dnes sposobom, ze si nedoveruju v takychto veciach. Samozrejme, je to kazdeho rozhodnutie a dohoda partnerov, len mi to pride ako urcity druh nedovery.

kulik

v tomto sa mylite: "preco by som mal/a mat partnerove peniaze, ktore si zarobil". asi by som vas chcel trosku uviest na pravu mieru: vsetko co sa nadobudne vo zvazku manzelskom, tak je to spolocne. Neriesi sa, ze manzel dal na dom 50000e a manzelka 10000e. v manzelstve je to 50:50. a ako budete riesit, ked budu deti?
ja to chapem takto: 3 ucty, kazdy vlastny, a jeden spolocny na platenie. Manzelka ma prijem 450e v cistom, manzel 2000e v cistom. Ich vydaje na deti, domacnost, stravu, hypoteku, benzin, splatka na auto, atd. su 600e, aj viac urcite. to je 300e/os. takze muz posle 300e, ostane mu 1700e, manzelka posle 300e, ostane jej 150e. A co teraz? Manzel povie, podme na dovolenku do chorvatska. Lenze manzelka si z toho co jej stane, moc nenasetri, kedze si isto kupi aj oblecko, drogeriu, kozmetiku, hygienicke potreby (muz take vlozky nepotrebuje). Zatial co manzel, ten moze ist za 1500e na bahamy. Necha zenu doma? Alebo ked budu kupovat darceky, a dieta si zmysli, ze chce darcek za 150e, tak pojdu napoly s darcekom, hoci pre tu zenu to bude vela dat 75e, z toho co jej ostane 150e?
Co materska dovolenka? Ta je nieco cez 200e, vystaci vam to, zienky? :) Pri tych mesacnych vydavkoch, sa dostanete do minusu 100e. Tam vam budu uz dobre aj partnerove peniaze?

anjelik:
v kazdej spravnej domacnosti sa poradia, ze ci kupia toto alebo hento, bezohladu nato, ci zena zaraba viac, alebo menej. Vsetko je to o tych dvoch ludoch, o tom ako si rozumeju, doveruju.
Preco ked mam byt niecijej manzel, tak jej nedopriat? Preco by nemohla aj ona uzivat moje peniaze, ked sme svoji? Zdielam s nou jednu domacnost, jednu postel, zdielame spolu deti. Ja si za tie peniaze co zarobim/nasetrim (ved mi ostane 1700e mesacne este) mozem kupit nove auto, ale zene poviem, no ty si mi nic neprispela, chod si autobusom? Deti zoberiem a na manzelku pockame kym pride busom?

Podla mna ludia ziju dnes sposobom, ze si nedoveruju v takychto veciach. Samozrejme, je to kazdeho rozhodnutie a dohoda partnerov, len mi to pride ako urcity druh nedovery.

0vecka

vynimocne suhlasim s pani slobodnou ... spolocny ucet je blbost... na konci mesiaca tam nic nebude a nikto nebude vediet ze preco... je dobre mat spolocny ucet na spolocne vydavky ako napr spolocne vecere platenie bytu energii atd... popripade mozes platit tieto veci ty ak zarabas viac ale mat jeden spolocny ucet je imho uplna hovadina a super moznost ako vyvolavat konflikty....

co som si vsimol spolocnym uctom sa ohanaju vecsinou ludia co nevedia narabat s peniazmi a poznam take pary ze chlap zaraba menej chcel spolocny ucet a vzdy kupy nejaku hovadinu typu ze metrova telka je dns uz na smiech tak kupil dvojmetrovu atd...

Slobodna

Ja osobne preferujem moznost, ktora sa mi zda najrozumnejsia a to su 2 ucty.
Kazdy ma svoj, plus jeden je spolocny, do ktoreho obaja partneri prispievaju kazdy mesiac rovnakou sumou a je pouzivany cisto len na vydavky na domacnost (najom, strava, ucty)

Nie je fer mat iba jeden ucet, ani z dovodu nizkeho prijmu jedneho z partnerov a ani z dovodu vyssieho prijmu.
Su to peniaze, ktore si zarobil partner, nemam na ne narok, ani ked som partnerka a ani ako manzelka. Zdielame spolu nieco spolocne, no zaroven sme aj nadalej individuality, samostatne bytosti.
To nie je o dovere, ci nedovere, o ziadnych zadnych vratkach, proste je to fer.

Ak jeden z partnerov zaraba viac, moze sa realizovat, ak chce, napr. vo volnocasovych spolocnych aktivitach, to znamena niekam ju pozvat.