Poznáte bylinku Kyprinu úzkolistú alebo aj inak nazývanú Vŕbovku úzkolistú? U nás sa začala vyskytovať vo väčšej miere po známej tatranskej víchrici z roku 2005, keď ustúpila vegetácia stromov a práve Kyprina si našla svoje prirodzené miesto v tatranskej vegetácii. Spoznáte ju ako vysokú, niekedy až dvojmetrovú, fialovú rastlinu. Napadlo by však niekomu, že práve vďaka svojmu výskytu vo vysokých nadmorských výškach má blahodárne účinky pre ľudské zdravie?
Najčastejšie ho používame do polievky, ale pre jeho močopudné účinky je dobrý aj do čaju. Využíva sa i v ľudovom liečiteľstve pri kožných problémoch či angíne. A čo sa týka spracovania v kuchyni, aj z petržlena sa dajú pripraviť zdravé pochúťky.
Angína je akútny zápal podnebných mandlí (mandle = tonzily, zápal mandlí = tonzilitída). Býva často spojená so zápalom sliznice hltana (hltan = farynx, z toho názov tonzilofaryngitída).
Laryngitis je zápal hrtana. Často postihuje aj hlasivky, čo sa prejaví zachrípnutím. K príznakom patrí zápal hrtanu, bolesť hrdla, zachrípnutie alebo strata hlasu a štekavý kašeľ.
Glomerulonefritída - akútna,je náhle vzniknuté zápalové ochorenie. Postihuje všetky glomeruly (obličkové klbká) obidvoch obličiek súčasne.
Angína je zápal horných dýchacích ciest, najčastejšie mandlí a sliznice hltana. Patrí medzi časté infekcie postihujúce hlavne malé deti.
Angina pectoris je formou ischemickej choroby srdca pri ktorej pacient pociťuje bolesť na hrudníku. Charakterizuje ju súbor príznakov spôsobených prechodným nedokrvením srdcového svalu. Z klinického hľadiska rozlišujeme stabilnú a nestabilnú anginu pectoris.