Ako urobiť dobrý džem?

Oodolajte pokušeniu kúpiť si džem v obchode, vysúkajte si rukávy a vyskúšajte si ho uvariť vlastnoručne. Zabudnite na dlhé hodiny rozvárania ovocia a kvantum pohárov. Nepotrebujete si z plodov predsa vyvariť všetky vitamíny a farbu, ani obdarovať džemom celú rodinu.

Ak chcete sebe i svojim najbližším urobiť radosť domácou pochúťkou, varte džem po troškách a s ohľadom na zachovanie cenných látok v ovocí. Jedine tak si ho neskôr naozaj vychutnáte.

Ako na to?

Základom pri príprave kvalitného domáceho džemu je kvalitné ovocie. Dbajte na jeho starostlivý výber a pred použitím ho dôkladne umyte. Aby ste sa vyhli nekonečnému rozváraniu ovocia, použite pri varení kvalitný želírovací cukor. Ide o jemný kryštálový cukor zmiešaný s pektínom a kyselinou citrónovou, ktorý svojimi vlastnosťami zjednodušuje a zároveň aj skvalitňuje prípravu lahodných ovocných pochúťok. Patrí medzi ne najmä želírovacia, zahusťovacia schopnosť, vďaka ktorej získava ovocná zmes tú správnu rôsolovitú konzistenciu.

Takto pripravený džem možno skladovať bez konzervačných látok, pričom ovocie si zachováva svoju prirodzenú farbu i chuť. Zároveň nie je ani príliš sladký, keďže pomer ovocia a cukru je 2:1. Výsledkom je tak ľahšia ovocná marmeláda plná lahodnej chuti a neodolateľnej vône. A ako sa so želírovacím cukrom pracuje? Veľmi jednoducho.

Dôležité je pamäť si najmä dve zásady:

  • Cukor určený na prípravu džemu vmiešavame do studenej ovocnej masy, pretože inak by džem mohol zrôsolovatieť príliš rýchlo.
  • Naopak, rýchlo treba samotný džem variť, pretože prírodný pektín obsiahnutý v želírovacom cukre stráca svoj účinok po 10 minútach varenia. Znamená to, že ak by sa zmes varila príliš dlho, zostala by v tekutej forme.

Aby sa vydaril, alebo rady pre perfektný džem!

I napriek tomu, že varenie džemu nie je žiadna veda, oplatí sa mať pri jeho príprave na pamäti zopár zásad:

  • Ak nemôžete využiť celé množstvo ovocia v jeden deň, zmiešajte pripravené ovocie s cukrom na prípravu džemu a odložte ho na noc na chladné miesto.
  • Ak nemôžete spracovať veľké množstvo ovocia tak rýchlo ako je potrebné, pripravte si ho po 1 kg a zmrazte toto množstvo bez pridania cukru. Môžete tak pripravovať čerstvý džem častejšie a kombinovať rôzne druhy ovocia.
  • Opatrne používajte ovocné destiláty, likéry alebo koreniny (škorica, vanilka, zázvor). Držte sa zásady: „Menej je niekedy viac“.
  • Pripravené poháre na džem položte na vlhký uterák, aby sa nerozbili v dôsledku náhlej zmeny teploty počas ich plnenia horúcim džemom. Poháre musia byť čisté, odmastené a nepoškodené.
  • Umyté poháre pred použitím opätovne dobre opláchnite horúcou vodou (alebo rumom). Neutierajte ich a položte na čistý kuchynský uterák.
  • Cukor zachováva sfarbenie ovocia. Avšak džem stratí svoju pôvodnú farbu, ak ho budete dlhšie skladovať v miestnosti s prirodzeným svetlom.
  • Ideálna teplota skladovania pripraveného džemu sa pohybuje od 4 do 12 °C.