je moj problem hodny psychologa?

jajka001_

hej, tomu sa hovori vychova. si tak nauceny. ale si uz velky a uvedomujes si to, tak to mozes zmenit.
poznala som jednu alkoholicku rodinku, deti sa podali na rodicov ale jedno z deti to poňalo opacne, snazil sa, vobec nepije a dotiahol to ovela dalej ako zvysok rodiny. musis sa snazit a chciet, potom to pojde. obklop sa lepsimi ludmi ako si ty a uc sa od nich.

dailamanko

to je pravda, ze keby spolu nebyvame, tak sa to nedeje. napr. s tatkom sa nikdy tak nepohadam ako s matkou. on je kamarat a u nej uz predvidam reakcie, tak to necham tak.

niekedy ked mi niekto nieco povie, tak si uvedomim, ze chcem odpovedat takym spôsobom, ako to hovori matka. odmalicka to pocuvam. nadavky, hukanie, ponizovanie....tak som sa to nejako asi naucil a nalepilo sa to na mna. nie vzdy si uvedomim, a poviem sprostost - odpoved vulgarizmom, ale mne sa to zda normalne, lebo to pocuvam od malicka.

to je tazke zmenit, ked vam to bolo vstepovane od mala

lost

ale ked uz sa rozhodnes prestat, tak si davaj pozor aby si nebol vyprovokovany.. napr, nemat posledne slovo, alebo krive obvinenie, alebo hocico ine.. (zo strany napr aj rodiny)..

ak tomu odolas, bude OK, i ked to bude chciet inak silny mur.. alebo "firewall" :)

lost

ono ak by ste boli oddeleny , kazdy zvlast, tak by sa to mozno ani neprejavilo ? :) mozno sa to len prehadzuje ako horuci zemiak a tym umocnuje.

jeden vyprovokuje druheho a naopak..

exponencionalne to potom rastie do velkeho, velkeho problemu..

lost

no niekto to odstrihnut musi :)

aj ja citim ze som zdedil iste zle vlastnosti, no da sa na tom popracovat.. chce to EXTREMNE vela silnej vole.. ale ide to :) a potom .. za isty cas.. par mesiacov nanajvys... to bude uz samorejmze (to normalne spravanie)

dailamanko

lenze treba asi ujasnit to, ze moja povaha je zdedena po matke, ktora ma tiez hnusnu povahu zas po jej matke, cize mojej babke. ta mala v starobe uz aj nejake tabletky, lebo jej to dost prepinalo.
a vidim aj u svojej sestry, ze u nej to zacina tiez.

je to teda z generacie na generaciu. pomoze len sebauvedomenie?

lost

1. krok uz mas za sebou..

UVEDOMENIE problemu je viac ako psycholog umocneny psychiatrom a to este tisic pilulkami..

ale tak ak das na jeho rady, urcite trochu pomoze aj on, hlavne v tom usmerneni..