Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Histamínová intolerancia

Príspevok v téme: Histamínová intolerancia
Tatrabanta

Zdravím všetkých postihnutých touto chorobou.

Pred dvoma dňami som bola diagnostikovaná histamínovou intoleranciou a na jednej strane sa mi uľavilo, že konečne viem čo mi presne je a na druhej strane si zase uvedomujem všetko, čo je predo mnou...

Tí, čo to máte už dlhšie? Akú máte diétu? Ako to zvládate? Berie tu niekto Daosin?

Som veľmi zmätená z toho čo mám jesť, a čo nie..a vôbec, ten enzým DAO, môže sa začať niekedy znova tvoriť? Ako je možné, že sa netvorí?

Mám na srdci toľko otázok a nikde ani náznak odpovede.

Nemal by tu niekto záujem o nejaké stretnutie ľudí trpiacich touto chorobou, alebo založenie občianskeho združenia? Taktiež si myslím, že tie lieky by sa mali predávať aj na Slovensku a hlavne by ich mohla preplácať poisťovňa (čo by sa možno dalo docieliť cez nejaké spoločenstvo).

Píšte, čo viete... Ďakujem

Kýčera

Filip, skoro mi vypadli oči z jamok, keď som Ťa tu objavila, v týchto končinách. A si si istý, že viem, čo si mal na mysli? Tak poďme in medias res! Dmitrij Ivanovič, izvinite za vyraženie, že pri písaní svojho príspevku som na Vás nemyslela, a tak použila výraz, kt. si niekto môže vysvetľovať aj inak a najmä ten, čo má nejakú spojitosť s chémiou. Filip, ak to vytrhneš z kontextu, tak je to mea lata culpa, mea maxima culpa! Mohla som vynechať základný, prvok nahradiť "látkou", bo má aj tento význam, vynechať celú vetu, napísať, že je to amín, hormón,...Napísala som, čo som napísala, je to na moje triko a každý má právo si to vysvetľovať po svojom. Uznávam však, že som to mohla zoštylizovať aj inak, tak, aby tam nedošlo k možnej kolízii. Poňala som to z jazykovej stránky a už bolo neskoro, keď som si to uvedomila. Aj ja som len z mäsa a kostí, chyby som robila, robím a budem robiť, aj keď má to osobne štve a som vďačná, ak ma niekto na ne upozorní. Za podporu a upozornenie Ti ďakujem, vážim si to! Problém však nebol v tom ako histamín nazvať.

Filip TT

Gima, ja ako nestranny pozorovatel nevidim, ze by ti Kycera nieco vytykala, okrem toho, ze si neuviedla zdroj. Naopak, najprv sa ta len opytala. To ti davalo dobru prilezitost na reakciu typu: "Vidis tam nejaku chybu Kycera? Ak ano oprav to prosim ta, ja som to len skopirovala ako to bolo,dakujem!"

Ale v poriadku, nic si z toho nemusis robit, vsetci sme tu anonymne. :0)

Kycera, ako laikovi mi udrelo do oci, ze si histamin nazvala "zakladnym chemickym prvkom". Uz asi vies kam mierim - chemicke prvky sa nachadzaju v periodickej tabulke....

Gima

Ked sa Vam "Kýčera" nepáči, nemusíte čítať a zhadzovať moj príspevok a moju osobu, len kôli uvodzovkam, prípadne malym "chybičkám krásy."
Články kopírujem, takže nemam, čas ani chuť, kvoli vam riešiť administratívu. Ked máte nejake komplexy menejcennosti, riešte si ich inde.

Kýčera

Keďže v príspevku Gimy o histamíne z 31.12. 2015 o 14:54:51 sa vyskytujú aj chyby, rozhodla som sa vám niečo o tejto problematike napísať sama.
Histamín je neurotrasmitér, kt. je produkovaný počas alergickej reakcie a zároveň základný chemický prvok, kt. zabezpečuje komunikáciu tela s mozgom a je zodpovedný za rozklad potravy. Jeho úlohou je upozorniť imunitný systém na potenciolnálne nebezpečenstvo a ten reaguje tak, že spustí alergickú reakciu. Histamín sa nachádza v krvnom obehu, preto môže zasiahnuť celé telo. Alergické prejavy môžu byť slabšie, ale aj život ohrozujúce, o. i. vyvoláva zmeny tlaku, teda aj vysoký TK. Zdravý človek má dostatok enzýmu DAO, kt. histamín v tele rozkladá, a tým sa tento chemický prvok v tele nekumuluje. Histamínová intolerancia je stav podobný alergii, ale alergia to nie je, vzniká pri NEDOSTATKU ENZÝMU DAO, čo spôsobuje, že sa v tele histamín nerozkladá, ale naopak kumuluje. Treba sa vyhýbať potravinám, kt. :
1. obsahujú vyššie množstvá histamínu - ryby, špenát, kuracina,... zrejúce syry, údeniny, kvasená kapusta, pivo, víno / najmä červené/, sekt,...
2. uvoľňujú histamín - ananás, citrusy, oriešky, rajčiny, strukoviny, KORENINY, kakao, čoko, ADITÍVA,...
3. prispievajú k tvorbe histamínu - čerstvé pečivo, chlieb, kysnuté cesto.
4. LIEKY uvoľňujúce histamín a blokujúce aktivitu DAO - niektoré lokálne anestetiká, antibiotiká, antidepresivá, HAK, kodeín,..., preto vždy upozornite svojho lekára pri prepisovaní liekov na túto chorobu!!!
5. ALKOHOL znižuje aktivitu DAO.
6. Alergická reakcia, infekcia, trauma, šok.
Intolerancia môže byť dočasná, slabá, ale aj silná a chronická. Užíva sa Daosin, kt. však po konzumácii niektorých potravinách nemusí zabrať. Problematiku si treba poriadne naštudovať z viacerých zdrojov. Pozor si dávajte aj na mliečne produkty - kefír, kys. smotana,...droždie, káva, ryby v plechovke,... Sledovať reakcie tela na danú potravinu a túto príp. na istý čas vylúčiť. Jedlo si pripravujte vždy čerstvé, príp. varenú stravu treba skonzumovať do 24 hod. Liečbu môžete podporiť užívaním probiotík, vit. C, B6,...

Kýčera

To, že je niečo uverejnené na tejto stránke ešte neznamená, že zverejnené informácie sú aj pravdivé! Hocikto tu môže napísať hocičo, a to sa aj deje. K danej téme sa vyjadrujú aj ľudia, kt. problematike nerozumia, odpisujú, robia chyby, ale aj takí, kt. majú osobné skúsenosti, danej veci rozumia a aj tak môžu spraviť chybu. Ak niečo odpisujem, citujem, dáva sa to do úvodzoviek, tie tam však nevidím. Takže si zobrala na seba celú zodpovednosť za ten "odborný príspevok", rozumieš?

Gima

Histamín

Histamín je látka patriaca do skupiny tzv. biogénnych amínov (degradačné produkty metabolizmu živočíšneho a rastlinného pôvodu). Bol objavený začiatkom 20. storočia. Pre život človeka je nevyhnutný a spolu s inými biogénnymi amínmi sa uplatňuje v procese prenosu signálov (tzv. mediátory). Histamín je najviac známy vďaka alergickej reakcii, ale jeho hlavnou funkciou je účasť na normálnych ochranných a regulačných reakciách. V spolupráci s inými látkami podporuje vylučovanie hlienov, riadi delenie a rozmnožovanie buniek. Pôsobí na hladké svaly ciev, drobných kapilár, črevá, srdcový sval, maternicu, priedušky a nervové zakončenia.

Všetky účinky histamínu majú dôležitú fyziologickú úlohu (sú normálne), ale pri jeho nadmernom vyplavení vznikajú chorobné prejavy. V organizme je histamín „skladovaný“ v špeciálnom type bielych krviniek tzv. mastocytoch (v menšom množstve je aj v krvných doštičkách, črevných a nervových bunkách). Vplyvom rôznych prirodzených aj chorobných procesoch je z nich vyplavovaný. V prípade masívneho vyplavenia spôsobuje chorobné prejavy.

Pri alergickej reakcii dochádza k rýchlemu rozpadu množstva mastocytov a histamín sa uvoľní do tela vo veľkom množstve. K jeho vyplaveniu môže dôjsť aj neimunologickou cestou (nie následkom zapojenia sa imunitných mechanizmov, t.j. reakcie alergénu so špecifickými IgE protilátkami).

Histamínová intolerancia (HIT) je stav, keď histamínové prejavy vznikajú následkom nepomeru medzi prísunom histamínu a schopnosťou odbúrať ho. Nerovnováha môže byť spôsobená:

zvýšeným obsahom histamínu v potrave
prísunom uvoľňovačov histamínu v potrave
prísunom látok obsahujúcich enzým rozkladajúci histamín (diaminooxidáza – DAO)
nadmerné vyplavenie telu vlastného histamínu z mastocytov

Prejavy HIT
1. Rýchlo nastupujúce (do niekoľkých minút až 1 hod)

koža (svrbenie, začervenanie, žihľavka, opuchy)
zažívací trakt (kŕče, nadúvanie, hnačka, pálenie záhy)
ústa, horné cesty dýchacie (svrbenie, opuch pier a jazyka, Eustachovej trubice - spojka medzi uchom a hrdlom, hlasiviek)
dolné cesty dýchacie (kašeľ, dychová tieseň, sipivé-pískavé dýchanie - astma)
srdcovo cievny systém (zmeny krvného tlaku, búšenie srdca, poruchy rytmu, závrat až strata vedomia)

2. Chronické prejavy

chronická neprimeraná únava
bolestivá menštruácia
nervozita, nespavosť
úzkosť, panická porucha, depresia
Diagnostika HIT

Patrí do rúk špecialistu, pretože alergia a HIT sa navzájom nevylučujú (niekto môže trpieť obidvomi). Vyšetrenie pozostáva z:

anamnéza (rozbor zdravotných problémov od narodenia po súčasnosť)
fyzické vyšetrenie (stav pokožky, dýchanie, hlava, hrudník, brucho)
laboratórna diagnostika (krvný obraz, biochemické parametre, špecifický test – zistenie aktivity enzýmu rozkladajúceho histamín – DAO)
alergologická diagnostika (kožné alergén. testy, stanovenie špecifických IgE protilátok)

V prípade nejednoznačného výsledku je vhodné vyšetrenie s odstupom času zopakovať. Je žiadúce urobiť aj tzv. eliminačno-expozičný a terapeutický test (najprv vylúčiť - eliminovať potraviny so zvýšeným množstvom histamínu, pri zmiernení alebo vymiznutí prejavov postupne zaraďovať vynechané potraviny a sledovať, či sa nevyskytnú ťažkosti).

Terapeutický test môže diagnózu HIT potvrdiť – podanie prípravku s prítomnou diaminooxidázou (DAO) počas doby, keď pacient konzumuje potraviny bohaté na histamín.
Diferenciálna diagnostika

Kožné prejavy - svrbenie, žihľavka, začervenanie, opuchy so súčasnými prejavmi nádchy a astmy - vylúčiť alergický pôvod

Zažívacie ťažkosti - zvážiť inú potravinovú intoleranciu (laktózová, fruktózová, gluténová), zápalové črevné ochorenie (Crohnova choroba ai.), syndróm dráždivého čreva

Bolesti hlavy - vylúčiť migrénu neurologického pôvodu
Potraviny obsahujúce histamín

Všetky fermentované potraviny (zrejúce syry, údeniny, kvasená kapusta, pivo, víno, sekt)
Potraviny rastlinného pôvodu (ananás, banány, citrusy, jahody, papája, kiwi, orechy, oriešky, strukoviny, koreniny, kakao - čokoláda, alkohol)
Potraviny živočíšneho pôvodu (ryby, kôrovce, bravčové mäso, vaječný bielok)
Baktérie a kvasinky prispievajúce k tvorbe histamínu (čerstvé, málo prepečené pečivo, chlieb, kysnuté cesto)

Gima

Z popisovaných príznakov sa ešte nedá jednoznačne určiť o aký problém v tráviacom trakte ide. Zatiaľ t o nevyzerá na nič závažné a podráždený pankreas môže byť jednou, no nie jedinou ani hlavnou príčinou vašich tráviacich problémov. Bez ohľadu na ďalšie možné vyšetrenia v prípade pretrvávania stavu je základnou a nutnou súčasťou terapie diétny prístup k stravovaniu a úprava životosprávy vo všetkých smeroch, ktoré daný stav vyžaduje. Dúfam, že lekárka vám diétu nielen nariadila, ale aj vysvetlila čo máte a nemáte jesť a v čom máte upraviť svoju životosprávu (zníženie dávok, nejesť zakázané dráždivé jedlá a nejesť na noc, pohyb, špeciálne čajoviny atď, atď). Ak ste dlhodobo dodržiavala diétu a váš stav sa vôbec nezlepšil, potom určite navštívte lekárku znovu.

Ale ak ste neurobila žiadne stravovacie a životosprávne zmeny, tak vás bude zbytočne liečiť a vyšetrovať ďalej. Keďže sonografické vyšetrenie je v poriadku a vaše problémy tráviace problémy nie sú veľmi závažné a nevyzerá to ani na osobitné problémy s pankreasom. Vaša diéta musí pokračovať ďalej a ak neviete čo zahŕňa tak sa poraďte s lekárkou a zožeňte si nejaké letáky a príručky o diéte na šetrenie pankreasu a pri tráviacich problémoch vôbec.

Textová Inzercia

Máte problém s erekciou?

Erexus vyrieši váš problém! Náhrada liekov založená na prírodnej receptúre bez lekárskeho predpisu s extra silou!

Správca siete - SANDING

Správa firemných počitačov. Bratislava a okolie.

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Histamínová intolerancia - Fórum - ZDRAVIE.sk