Onkológ: Pre pacientky s rakovinou prsníka máme k dispozícii z dostupných možností liečby len 10 %, sme doslova 10 rokov pozadu

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou úmrtnosťou na nádorové ochorenia – v porovnaní s priemerom EÚ je to až o 20 % viac. Ženy môžu svojím rozhodnutím a zmenou správania znížiť riziko mnohých typov rakoviny až o 75 %.

Zdroj: fntt.sk, pexels.com

Podľa údajov pacientskych organizácií klesol počas pandémie v porovnaní s rokom 2019 počet mamografických vyšetrení až o 17% . Odkladaná bola aktívna liečba aj zákroky, boli pozastavené skríningové programy.

Dnes vidíme, že pacientky chodia s pokročilejšími štádiami rakoviny, COVID výrazne zasiahol do ich života. Netýka sa to len karcinómu prsníka, ale aj kolorektálneho karcinómu či krčka maternice,“ povedal v diskusii počas Dňa ženského zdravia MUDr. Marian Streško, prednosta Onkologickej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava.

Preventívne vyšetrenie zachytí ochorenie väčšinou včas

Štátom organizované a poisťovňami hradené preventívne vyšetrenia formou tzv. skríningu medzi rizikovými skupinami obyvateľov vedú k tomu, že až v 8 z 10 zachytených prípadov sa dá choroba ešte pomerne dobre liečiť.

Miera prežívania pacientov v počiatočnom štádiu rakoviny, ktoré vieme zachytiť práve skríningovými programami pre prsník, krčok maternice a hrubé črevo, je v priemere za všetky diagnózy skoro 90 %. V pokročilom, treťom či metastatickom štádiu je tá šanca už len 5 %. Je to extrémny rozdiel. A zároveň aj dobrá správa, že netreba mať strach, keď vám počas skríningu niečo zistia – šanca na vyliečenie je skutočne vysoká,“ odkázala ženám na klinická onkologička MUDr. Lucia Denková.

Lekárka z Univerzitnej nemocnice Bratislava upozornila na potrebu zaradiť do skríningového programu aj sledovanie pľúc.

Rakovina pľúc je najčastejšie nádorové ochorenie u mužov a takmer tretie najčastejšie u žien, pričom úmrtnosť naň je spomedzi onkologických príčin najvyššia.

Svitá na dobré časy a plánuje sa spustiť pilotná fáza pre skríning karcinómu pľúc. Nebude to však hneď. Pri tomto ochorení treba povedať, že už sa netýka len primárne starších mužov, ktorí sú dlhoroční fajčiari. Za posledných päť rokov je u nás cítiť nárast prípadov tohto druhu rakoviny práve u mladých žien - nefajčiarok, ktoré žijú aktívne. Modernou diagnostikou sa zistilo, že tieto ženy majú určitú alternáciu génu nádorovej bunky. Bojujeme za nové biologické lieky pre ne, ktoré už existujú. Práve vďaka modernej liečbe dokáže byť nielen prognóza, ale aj kvalita života a psychická stránka pacientiek a pacientov na úplne inej úrovni než v minulosti,“ vysvetlila onkologička Lucia Denková.

Moderná liečba na Slovensku chýba

Podľa onkológov bolo za ostatných 10 rokov Európskou liekovou agentúrou schválených 263 indikácií nových liekov, na Slovensku je ich dostupných len okolo 50.

Čo sa rakoviny prsníka týka, tento pomer je ešte nižší. Pre naše pacientky máme k dispozícii z dostupných možností liečby len 10 %. Sme doslova 10 rokov pozadu. Chýbajú nám nielen lieky ale aj diagnostika. Dnes sa už dá diagnostikovať podskupina pacientiek, ktoré nepotrebujú chemoterapiu, ale genetický test je nákladný. Nie každá pacientka si ho môže dovoliť, a preto musí podstúpiť chemoterapiu, hoci ju nepotrebuje. Svet sa posúva, onkologická liečba, ktorá bola vysoko oxická, nešpecifická, sa začína personalizovať. Mali by sme robiť všetko preto, aby sme tento trend dokázali zachytiť aj my, “ uviedol onkológMUDr. Streško.

Fyzické aj duševné zdravie žien

Pilotný ročník podujatia, ktorého organizátorom je Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP), prišiel s novým konceptom oslavy ženského zdravia na Slovensku. Verejné podujatie, ktoré sa konalo v nedeľu 5. júna v Starej tržnici v Bratislave, má ambíciu pokračovať ako nová tradícia a počas celého roka nielen otvárať dôležité diskusie, ale najmä konkrétnymi krokmi prispievať k pozitívnym zmenám v oblasti starostlivosti o fyzické a duševné zdravie žien.


ZuzanaP

Dobrý deň, pred mesiacom som podstúpila operáciu, kde mi bol odstránený pravý prsník, pretože som onkopacientka. Chcem sa spýtať, kedy je možné si požiadať o rekonštrukciu prsníka, je tam nejaká lehota, do kedy je to treba urobiť?

run

It took me a while to read all the failed comments, but I really enjoyed this post run3donline.com. It proved to be very helpful for me and I am sure to everyone who comments here! It's great that you're not only informed but entertained!

zuzisima

povedala by som, ze rany este nemas tak celkom zahojene, takze isto na to bude este cas. ale lekar, by ti mal povedat, co ako a kedy bude najlepsie. hlavne aby si bola v poriadku