Pes v byte - je to horror?

Príspevok v téme: Pes v byte - je to horror?
mimi321

sestra si kupuje psa - fenku vlčiaka. o tri týždne má ísť pre ňu a ja už teraz prežívam horrory. nikdy sme nemali doma psa. bývame v byte, dosť malom. neviem, čo ju to napadlo a prečo jej to naši dovolili. asi v slabej chvíli. teraz majú už aj rodičia trocha obavy, ale nechcú jej pokaziť radosť. sestra má 17 rokov a sľubuje hory - doly, ako sa bude o fenku svedomito starať a ako ju vycvičí. veľmi sa na to nespolieham. nikdy som nechcela mať psa v byte. pokladám to za nehygienické a za týranie psa aj ľudí. ešte tak malého izbového, to by som bola ochotná akceptovať, ale nie vlčiaka. ten patrí na dvor a nie do bytu.
veľmi vás prosím, ktorí máte takého veľkého psa, napíšte mi, ako sa mám na to pripraviť a čo mám vlastne očakávať. mám taký strach, že by som sa najradšej odsťahovala. vďaka za vaše rady!

mimi321

už som doma zo školy. kade chodím tade sa vypytujem na toho psa a každý mi povie niečo iné. segra teraz sľubuje, že s ním bude všetko robiť sama, ale jasné že to neverím, lebo to sa nedá zvládnuť. ona si všetko okolo toho psa bude sama hradiť, lebo hoci má len 17 rokov, vie si už privyrobiť. doučuje anglinu a všelikde vypomáha kde sa dá. ona chcela vždy práve takéhoto psa, nie malého. teraz sa s rodičmi stále debatuje o tom, že sa musíme odsťahovať z bytu a ísť bývať na dom k dedkovi, ktorý býva asi 30 kilometrov od bratislavy kde bývame my. dedko to vždy chcel, lenže je to dosť ďaleko a aj my dve keď budeme dochádzať do školy, to nebude sranda. všetko v živote zmeniť kvôli psovi, no neviem. tam je veľká záhrada, tam môže behať, ale jasné, že to nestačí.
moja sestra je veľmi zvláštna, taká samotárka, je celkom iná ako ja. nemá žiadnych priateľov, nikam nechodí. rodičia jej toho psa dovolili preto, lebo chcú, aby mala nejakú blízku dušu. boja sa, aby sa nejako veľmi do seba neuzavrela. a zmeniť sa to už asi nedá, už som o tom písala. už musíme riešiť iba túto situáciu ktorá je. to znamená venovať sa tomu psovi, cvičiť ho, zmeniť celý režim domácnosti a asi sa aj odsťahovať k dedkovi. je mi z toho smutno, ale keď si zase predstavím, ako by to sestru zasiahlo keby rodičia toho psa zrušili, tak sa pomaly zo všetkým zmierujem. veď čo iné mi ostáva, že?

dana660xz

joj dievča zlaté ty sa len skontaktuj s majiteľom a povedz mu pravdu, to je týranie zvierat takého psa mať v byte, kde môže byť len v kuchyni!
a nič v ylom, ale tvoji rodičia kde nechali rozum keĎ toto dovolili?!

xdanielax

lutujem toho psika. strasne ho lutujem.
ak mas aspon trochu vztah k zvieratam, skontaktuj sa s majitelom a nedovol, aby ho sestra od neho kupila!

vies co je to mat doma malinke steniatko? To je prve dni sledovat ho kazdu chvilku, vzdy ked sa zobudi ist s nim von, aby sa naucilo chodit von cikat, tym rozumej aj vstavat v noci ci prsi alebo neprsi, alebo ci vstavas o hodinu do skoly alebo nie.. Steniakto rozhodne nevydrzi osem hodin same doma aspon zo zaciatku, staci mu par hodin a ak je to maly demolator, tak sa mate na co tesit.
Je vrcholne nerozumne vziat si stena a uvazovat, ci sa moze vratit. Preboha :((( Normalne neverim.

psik je zodpovednost. velka. treba si uvedomit, napriklad aj financne hladisko. to nie je len, ze kupim si psa. To je aj jedlo, vakciny, a co ked ochorie?
Budete mat cas ist s nim kazdy den na velku prechadzku - okrem tych "nevyhnutnych" ?

Velmi velmi som chcela psa ked som bola "mala". A rodicia mi ho nechceli nikdy kupit, mohla som sa na hlavu stavat. A teraz som rada. Urcite by som nevstavala o hodinu skorej aby som ho sla vyvencit, a neponahlala sa zo skoly aby som ho isla vyvencit, nechcelo by sa mi v sobotu vstavat rano aby som ho sla vyvencit... Nechelo by sa mi ist v mraze a dazdi von .. uvazovat ci ist na dovolenku a kedy/kam, atd atd

o pozitivach tu teraz pisat nebudem. Ja som najstastnejsia ze mam svojho psa. teraz, ked som ako tak zodpovedna :))

ajajja

Chudák pes :(( Vlčiak či ovčiak to je jedno, taký pes nemá čo hľadať v byte. Potrebuje veľa behať, to mu pri vychádzkach nezabezpečíte toľko pohybu čo potrebuje. No a priestor ... v malom byte?? Nehnevaj, sa, ale to je totálna nezodpovednosť!
A o hygiene ani nehovorím. Ja mám teda v byte už druhého psa, ale prvý bol pudlík, teraz yorkshire :) Vždy keď prídeme z vonku a je mokro, či nedajbože blato, tak mu umývam labky teda dobre dlho, kým mu to blato vyumývam. Toto chcete ako praktizovať pri vlčiakovi??
Sestra má vlčiaka, ale na záhrade. Keď bol malý, chodila s nim veľa na cvičák, takého psa musíš 100%-ne vychovať a vycvičiť, to tiež nie je sranda. A po záhrade behá stále ako šialený.
A keď sa bude ako šteniatko vkuse pocikávať a pokakávať na ten váš koberec, hm ... nechcela by som byť ani len vaša návšteva, nie ešte obyvateľ bytu. Porozprávaj sa s rodičmi, fakt je to totálna kravina a pes bude trpieť a vy po čase tiež, lebo zistíte, že to je celé ZLE!

eam

V žiadnom prípade vlčiak nepatrí do bytu. Tento druh si vyžaduje pohyb, veľký výbeh a o púšťaní chlpov ani nehovorím. Susedia ho mali, ale bolo to len týranie pre toho psa. Prečo si nekúpi yorshira, je to zlatý psíček, vhodný aj do malého bytu. Nech si to dobre rozmyslí, nie je to hračka, ktorú časom odhodí.

dedy

Nooooo :D , ešte môžeš byť taká sviňa a poza sestrin chrbát sa skontaktovať s majiteľom, že sestra klamala, myslím že by v okamihu odstúpil od predaja, ak mu záleží na jeho odchovancoch :) Ale to už v rámci sesterských vzťahov nie je dobrý nápad :D.
No späť k téme. Už teraz mi je toho psa ľúto, že skúsime, ten pes si vyžaduje isté skúsenosti, pre začiatočníka je vždy lepšie mať psa, ktorý je menej náročný, kde prípadne chyby vo výchove a výcviku neskončia fatálne (ako píšeš s tým sesterniciným rotvajlerom, tam sa niekde stala chyba). A taktiež ma dosť hnevá to, ako môže chovateľa klamať. Preboha, aký nezodpovedný prístup. Takto nezodpovedne sa bude chovať aj k tomu psovi? A teraz má 17, nechystá sa neskôr študovať do iného mesta? A psa vám nechá v byte? Dúfam, že nie.
Druhá strana je, že ak je ochotná investovať 700€ do papierového psa, čo chválim, tak verím, že to neberie na ľahkú váhu. Ak je to ten typ psíčkarov v ktorom mám dosť veľký okruh známych, tak by to zase nemal byť problém a psovi sa bude venovať. Ale ktovie. Zaujímalo by ma či mala niekedy nejaký kontakt so psami. Chodila niekam venčiť? Najlepšie do útulku, tam sa človek stretne s rôznymi povahami, s rôznymi reakciami na rôzne podnety..
No zase to neber tak, že vlčiaka zvládne len silný chlap, to všetko je o prístupe a samozrejme o výchove. Dva dni dozadu som stretla mladých dvoch manželov, čo si nevedeli dať rady s mladým trpasličím jazvečíkom(a nepríde a nepríde) a pritom mi vraveli ako študujú knihy, časopisy, na internete, a aj tak sa im nedarí... Takže nestačí len čítať knihy. Prax je o niečom inom.

Deria

toto ked citam, tak mi je z toho zle. typicky priklad, ako to bohuzial casto chodi: donesie sa domov pes, aj napriek tomu, ze s tym vsetci clenovia rodiny nesuhlasia, vsak nejako len bude, skusime...nikto z nich nema sajnu o potrebach a vychove psa, dopredu vedia, ze mu nebudu moct venovat tolko casu a pohybu, kolko je pre psa potrebne, no ale ved co, ak to nevyjde, pes sa vrati ako reklamovana kosela naspät alebo skonci v utulku. nikoho vsak nezaujima, co ten pes citi. a vlciak do maleho bytu, no super! ty sa toho psa uz teraz bojis? ziadny pes nepohryzie bez priciny. ale podla toho, co pises, pricin by mohol mat dost na to, aby mu z toho vsetkeho zacalo sibat. jedno je vsak iste: ako vy budete zaochadzat s nim, tak sa on bude chovat k vam.

wreck

:) nemas za co.

to si pekne nasla o tom cv-cku. to su prave tie vyhody potom. doraz je na tej prvej vete "pri spravnom vedeni". :)

stale si nemyslim, ze je to vhodne plemeno do bytu a do neskusenych ruk, ale ked uz sa teda inak neda, tak sa v tom teraz snazme vidiet najma vyhody.

a mozem ti povedat, ze ist o pol noci prazdnym mestom so psom na volno... nooo, fakt malokedy mas pocit, ze ti nehrozi vobec nic na svete, ako vtedy. :) a ked sa instinktivne zacne stavat medzi teba a potencialne nebezpecenstvo, az tak, ze ta pred seba nepusti, tak to si este len uvedomis, aky je to zazrak. :)

len ta cesta k tomu, pocas tych 2-3 rokov, ktore to trva, moze byt trnista, nie kazdy ma pre to cit a nervy. ale ked ste sa na to dali, hoci nedobrovolne, tak sa z toho snazte vytazit maximum.

a mozno fakt budes milo prekvapena. ja som teda bol. nechcel som psika, ale suhlasil som. a ukazalo sa, ze to bolo jedno z najlepsich rozhodnuti ake som v zivote urobil.

mimi321

wreck, idem si uz lahnut, rano vstavam do skoly. dufam, ze nejako zaspim. strasne ti dakujem za pomoc. inak - segra ma 17 a ja 19 rokov, budem mat 20. takze ani jedna z nas nie je ten silny a odvazny chlap, ktory by toho vlciaka zvladol. ale budem sa snazit. hlavne aby sme boli dosledni a aby aj rodicia boli ochotni si o tom nieco nastudovat, aby nerobili chyby. ja ochotna som, ked uz pre nic ine, aspon zo strachu.
dobru noc!