24 rokov a stale vyrazky, akne...

Príspevok v téme: 24 rokov a stale vyrazky, akne...
wewe66

dobry den, potrebujem poradit, akeho lekara by som mala navstivit. mam 24 rokov a stale(a posledny pol rok je to este horsie ako predtym) sa mi objavuju klasicke zapalene vyrazky. okolie cervene a hlavcika biela. pripadne sa mi spravia len podkozne cervene vyrazky, ktore ani poriadne nevydu na povrch a liecia sa niekolko tyzdnov. bez make-upu mam plet celu flakatu a s vyrazkami. nevraviac o tom, ze ma to boli :(
pred asi 8 mesiacmi som vysadila Hak, ktoru som ale nebrala kvoli pleti a aj pocas jej brania sa mi vyhadzovali taketo vyrazky, aj ked nie az tolko.
uz asi 4 mesiace beriem pupalkovy olej v tobolkach, k tomu zinok(teraz biosil plus) lebo aj vlasy mi zacali padat, ale zlepsenie pleti nevidim ziadne :(
pouzivam len prirodnu kozmetiku(nobilis tilia) a mineralny make-up, ktory striedam s Bourjois Healthy Mix.
je pravda, ze vody pijem malo, aj to sa chystam zmenit a asi skusim nejake cistiace caje. ale hlavne by som chcela zacat u lekarov, aby som vedela napr. ze po tejto stranke to je mozno dobre a zariadit sa inak(chemicke peelingy, glyko A, retinoly...).
kam sa mam od obvodnej pytat? ku koznej alebo k dermatologicke-ci je to to iste? pripadne nejake ine vysterenia?
moc vas prosim o radu, fakt vyzeram posledne mesiace strasne! :(

wewe66

Iba Katka dik, tak na toto sa dam nahovorit mozno vtedy, ak ozaj este aj v 35 budem mat takuto plet...
hrozne ucinky to ma. a hak uz brat neplanujem.

Iba Katka

roaccutane je taká menšia zloba, je tu o ňom veľa tém, keď si dáš vyhľadať. Berie sa to zvyčajne pol roka, je to dosť náročné na pečeň, vysušuje pokožku, pery, oči, keď máš partnera, tak ku tomu predpisujú HAK, lebo napadá plod a otehotnieť nesmieš tuším ani rok po dobraní, lebo sa ešte stále nachádza v tele.

Osobne by som to brala ako poslednú možnosť, keby nič iné nezaberalo. Ja som tiež nemala obyčajné vyrážky, mala som podkožné vriedky, ktoré boleli, keď som nejaký vytlačila, tak doslova vystrelil. Ale liečba zabrala a jednalo sa o ten krém, vodu a antibiotiká. Tie antibiotiká podľa mňa spravili veľa a vďaka tomu skinnoren krému sa mi vyrážky nehojili týždne ale len pár dní.

wewe66

no uvidim co mi povie lekarka. dufam, ze bude ochotna mi spravit aj vysetrenia a nie len ze na mna pozrie a predpise nieco...
ten roaccutane mozno(ako sa to bere?).ale ja nemam klasicke akne. ale samsotatne vyrazky vsade po tvari, vacsinou s bielou hnisavou hlavickou.

inak nahodou dobru koznu v nitre mi neviete odporucit?
nasla som dobre hodnotenia na Hlavackovu a Ivanickovu, len sa neviem rozhodnut ku ktorej z nich sa objednat. tak ak nahodou niekto...

Iba Katka

Mne napríklad pomohlo, keď som brala 3 mesiace antibiotiká Dalacin, čistila si pleť s vodičkou, ktorú som mala na predpis (neviem ako sa volá, miešajú ju v lekárni) a používala Skinnoren krém.

Iba Katka

Načo jej bude výpis od gynekológa? No asi na to, aký mala krvný obraz čo sa týka hormónov, to že brala HAK ešte nemusí znamenať, akné je alebo nie je spôsobené hormónmi. Môj kožný chcel vidieť ešte aj moju kartu od obvodnej, lebo chcel vidieť aké všelijaké lieky som brala a čo všetko mi bolo a čo to mohlo spôsobiť.

A sekla som sa, lebo dermatológa som si pomýlila s kozmetikom/čkou. Trošku ma pomýlila zakladateľka, keď sa spýtala či je dobré navštíviť kožného alebo dermatológa. Ukrižujte ma

Agnes999

Vodicky mozes vyskusat, za to (skoro) nic nedas, mozno ti to pomoze, niekomu to zrejme pomoze. Mne tiez predpisovali vselijake vodicky ale mne nikdy ziadne ani trochu nepomohla. Ak by u teba vsetko zlyhalo, tak jedina moznost je vies co.

Agnes999

Tebe podla mna pomoze len Roaccutane. Uz nie si v puberte a mas to stale dost zle. HAK ti plet ciastocne zlepsi, ale po jej vysadeni sa to vrati do povodneho stavu. Ja som si tym tiez presla, nepomahalo mi vobec nic, vyskusala som vsetko mozne. Docitala som sa o Roaccutane a roky som sa snazila, aby mi ho niekto predpisal, ale ziadna kozna nechcela. A to som chodila aj sukromnej kde som nechala kopu penazi a nic. Az som sa nakoniec po znamosti dostala jednej koznej, ktora mi to konecne predpisala, to som mala uz 28 rokov a stale tazke akne. Brala som to pol roka, za ten cas som mala neziaduce ucinky, ako vysusovanie pokozky, sucho v ociach, ale akne sa mi za ten cas moc nezlepsilo, ale lekarka mi hovorila, ze to je normalne, ze to sa zvykne casto zlepsit az po dobrati. A tak aj bolo, po pol roku som to vysadila a az potom sa to pomaly zacalo lepsit az sa to zlepsilo do podstatnej miery. Odvtedy to mam tak, ze sa obcas objavi nejaka vyrazka, plet mam stale mastnu, ale uz to nie je tak zle. Rozmyslala som nechat si to zas predpisat, ale nakoniec som to nechala tak, ono v mojom veku (34) je vyhoda, ze mam mastnu plet, kym ine v mojom veku uz maju casto vrasky, ja sa s tym nemusim trapit, lebo mastna plet starne pomalsie, tipuju mi o 10 rokov menej. Dokonca sa uz stalo, ze mi povedali, ze si mysleli ze mam 20, co je na 34-rocnu myslim naozaj uspech. Co sa tyka akne, mne kozna povedala, ze sice nemam nadbytok muzskych hormonov, lebo to by som mala aj ine problemy, ako nadmerne ochlpenie, ale ze moja pokozka aj na tu normalnu hladinu muzskeho hormonu reaguje neadekvatne. Som rada, ze som ju nakoniec nasla, inak by som sa akne verim tomu v zivote nezbavila. Ale co som tu citala, hodne dievcat tu pisalo, ze im Roaccutane lekari predpisali, tak snad uz nie je take tazke nechat si to predpisat aj bez znamosti, ako to bolo este pred par rokmi. Mna casto odbili so slovami: Vsak to nemam az take zle. No neviem ake tazke by som to musela mat podla nich, aby som na to mala narok, v 28-im som mala vela akne nielen na tvari, ale na celom tele.

takajedna

chod ku koznej a povedz jej nech ti predpise Eryfluid je to vodicka na plet proti akne...mne to veeelmi pomohlo...je to len na predpis

gabika123

wewe....nerobila mi s tým nič, pretože ja som to hnisavé nemala, povedala že keby som to mala hnisavé tak mi z toho zoberie ster a pošle na rozbor, ale ja som mala len červené bolavé vyrážky...aj ja ked som prvý krát vysadila dávnejšie tak sa nič takéto nedialo...ved chod čím skôr ku kožnej a uvidíš čo ti povie, takto to riešiť nemá zmysel...napr. kamarátka mala vyrážky na čele a zistili jej že má nejakú baktériu v žalúdku a mala to z toho...takže to nemusí byť len z hak...treba ísť k lekárovi...

wewe66

gabika123 a aj ti robila nejake vysetrenia?
ja som vedela, ze po hak sa mi asi zhorsi plet ale toto trva uz dost dlho. predtym ked som vysadila inu tak sa mi plet nejako nezmenila.
ale pravdepodobne to nemam hormonalneho povodu nie? ked pocas hak som mala problemy tiez...