Pokojna smrt - nedostupny tovar?

Príspevok v téme: Pokojna smrt - nedostupny tovar?
kukucka1

Preco vlastne ludia nemaju pristup k zaisteniu pokojnej, bezbolestnej a rychlej smrti, napriek tomu, ze prostriedky modernej mediciny to bez problemov umoznuju? Preco ludia bezne davaju humanne uspavat svojich stvornohych milacikov, aby zbytocne netrpeli, no pre ludi je to paradoxne nedostupne, aj keby sa pre to sami z vlastnej vole a vedome rozhodli, ci boli by ochotni si to aj sami zaplatit?
Bolo by menej pachtiacich sa otrokov a niekomu hore v systeme by velmi chybali, resp. by mu vadilo, ze nad svojimi otrokmi straca definitivnu kontrolu?

kafe

Lebo človek neni zver a má trošku inú úlohu na zemi.
kukucka a kde si zobrala, že smrť MÁ BYŤ pokojná, bezbolestná a rýchla? Je predsa dosť ľudí, ktorým sa presne takto zomrieť podarilo. Že tak nejaká väčšina nevie zomrieť... čo už. To je chyba tých ľudí a myslím si, že dlhá a bolestná smrť vôbec neni náhodná alebo spôsobená zlými doktormi, ktorí ich udržujú pri živote za každú cenu (čo sa mi mimochodom tiež nepáči a nesúhlasím s tým).

To je to isté ako tvrdiť, že dnešná veda umožňuje aby všetci ľudia na svete mali dosť jedla na prežitie, vody, strechu nad hlavou, pracovali 2-3 hodinky do dňa a boli zdraví. Ano takéto čosi sa bez problému už dnes DÁ. A kde je problém? V ľuďoch. Nie vo vedení, vo vláde, ani v peniazoch.. ale podobne ako v horeuvedonom prípade - v ľuďoch.

Prečo je človek tak lenivý, že čaká, kedy mu niekto DRUHÝ zabezpečí prístup k niečomu, čo pokladá za normálne? Prečo všetci ľudia na Slovensku nemajú prístup k zaisteniu 2.000 eurových platov - to je tiež krásna otázka, nie?
Lebo Macko uško:) Nič sa nedeje len tak. Ani mizerný plat či dlhé zomieranie neni náhoda.

Emily opat

Ked mi moja stara mama povedala, ze uz nechce zit a chce zomriet, chapala som ju. A nemala som potrebu jej to vyhovarat. Bola veriaca a kazdy vecer sa modlila aby to uz prislo. Chuda este zila niekolko rokov zivotom neradostnym. Bola veriaca e preto to nemohla skoncit sama. Ja nastastie mam ine "nabozenske" zmyslanie a cakat nebudem.

doubledog

pretoze nasa spolocnost ma vrcholne nezdravy postoj k smrti.
ten je zas sposobeny kombinaciou krestanstva a materializmu a totalneho ignorantstva.

ved drviva vacsina ludi ani nevie, co sa pocas smrti a po nej s clovekom deje.

jedulka

kdo by nad tímto tématě nepřemýšlel.Můj názor je ten.Nedělejme z doktorů "vrahy".Ale měli by rodinný příslušníci nemocného a pomalu umírajícího pacienta,mít možnost, přejeli si to pacient sám,a opravdu už není žádná naděje,podat mu látku,aby mohl/la v klidu odejít.To je můj názor.A nekamenuj mě za něj.Bylo by to fér,pro všechny strany. RNG>co tebe lehce vykolejilo,mě by skoro zabilo.Nejsme všichni stejní a odolní.

kukucka1

jedulka
len ty tu ilustrujes jeden kvazi dojimavy pripad s dietatom pri ktorom bola fakticky emocionalne dotknuta len ta sestricka (a aj pri nej je otazne, ako je na tom dnes, alebo ci vobec aj nadalej este vykonava tuto pracu). chcem ti ale povedat, ze tato desenzibilizacia sa nijak nevylucuje s orientovaciou na vysledky - to, ze pri svojom pacientovi mozu niektori lekari oddane zostavat a snazit sa o jeho vyliecenie ani zdaleka nemusi byt (a z drvivej miery ani nie je) zapricinene nejakym sucitom ci empatiou, ale jednoducho urcitou profesnou hrdostou, ci oddanostou svojmu povolaniu. v konecnom dosledku si ale pre nich len predmet ich prace a ver mi, ze so svojimi pacientami necitia, a to aj keby mohli, pretoze inak by ich takyto pristup casom emocionalne a mentalne natolko vycerpal a znicil, ze by neboli schopni nadalej vykonavat toto povolanie.

RNG

Kto sa nevie prisposobit na smrt, krv, rezanie tela a podobne sa nemoze udrzat ani v prvom rocniku mediciny.
A hoci sa (to hovorin o USA) lekari vedia spravat navonok milo k pacientom, ich rozhodnutia nie su skoro nijak citami ovplyvnene, a ani nemozu byt, inac by si nemohli svoju pracu poriadne konat. Na rozhodnutia treba mat chladnu hlavu a pokoj, takze tito ludia sa stanu dost citove otrli. Prenasaju to aj domov, nejedna manzelka lekarov, mojich znamych sa na to stazovala.
V poslednych 2 mesiacoch som bol pri dvoch zomierajucich, pribuznu a dlhorocneho priatela, mna to sice jemne vyhodilo z pokoja, (ja nie som lekar ani na to zvyknuty,) lebo s nimi som mal spojene kus minulosti, ale ich smrt po utrpeni som , a aj oni, bral definitivne ako vykupenie, nie stratu.
Naviac, kedze som veriaci, nepadne mi to tak zatazko, ako neveriacim, kde smrtou sa vsetko definitivne konci.

jedulka

kukacka1 z tvých slov je cítit neskutečná bolest.Jednou v noci přivezli na jipku 7 letého chlapce.Měl úplavici, do rána mu úplně odumřel mozek a byl jen na přístrojích.Lékaři u něj ještě proseděli celé dopoledne.Taková údržba stojí hodně peněz, a tak i když se o tom nemluví,chlapce vzali na nějaké vyšetření, které mělo potvrdit jeho mozkovou smrt. Sestřičce nařídili odpojit ho od přístrojů.Když doběhla ke mě byla celá vyřízená psychicky.Nebylo to nic lehkého, nebyla jsem tam u toho,ale z toho co cítila ona šla na mě hrůza.

kukucka1

jedulka
toto je trochu mimo temy, ale ty si naozaj myslis, ze vsetci lekari maju automaticky nejaky vnutorny problem so smrtou? skutocnost je totiz skor uplne opacna - lekari su jedni z najviac (spolu s vojakmi apod) desenzibilizovanych ludi smerom k ludskej bolesti a zivotu, pretoze sa s tym stretavaju prilis casto - su na to doslova zvyknuty. viem ze nie je moc korektne to tak priamo hovorit a urcite vela lekarov sa dostalo k tomuto povolaniu prave z lasky k ludskemu zivotu, no po rokoch v takomto prostredi to ma nevyhnutne isty vplyv na ludske vnimanie a to je fakt - oni by dokonca v skutocnosti ani neboli schopni si riadne vykonavat svoju pracu bez toho, aby neboli k urcitym tymto faktorom "znecitliveni".

jedulka

protože i lékaři jsou jenom lidi.Ty jsi opravdu myslíš, že je tak jednoduché někoho odpojit od přístroje? Lékaři si musí zvyknout na smrt,smířit se z bezmocí ale vidět člověka naposledy vydechnout není taková brnkačka, jak si myslíš.