Som právnička a pracujem ako čašníčka v kaviarni

Príspevok v téme: Som právnička a pracujem ako čašníčka v kaviarni
Janka5556

Dobrý deň, minulý rok som ukončila právnickú fakultu, avšak uz rok pracujem ako čašníčka.Som z toho veľmi neštastná, neviem si nájsť robotu v mojom odbóre, hoci žijem v Bratislave.
Citim sa byt uplne neschopna,v noci placem do vankúša. naco to bolo dobré, učit sa tisíce strán a nič z toho...nikde ma nechcú
Podotykam ze univerzita, ktoru som ukoncila je statna, nejde o ziadnu sukromnu skolu
Aj rodicia mi vravia ze som uplne neschopna, takze ja uz ani nejdem na ziadny pohovor, lebo si neverim..
neviem co som tymto prispevkom chcela povedat, je vobec niekto taky na svete?

dalsi

Akoze dostane pravne poradenstvo gratis, ale musi sa stat clenom nejakeho klubu, kde zaplati clenske poplatky. Alebo priamo len fakturovat poradenske sluzby.

dalsi

Nevyznam sa az tak v zakonoch, ale myslim, ze nic by nemuselo branit, keby si si otvorila poradensku cinnost, v ramci ktorej dostane clovek nezavazne pravne poradenstvo gratis.

Nieco v style zastupuj sa sam a budem ti len radit, co mas urobit.

Na to netreba ziadnu prax, ziadne skusky, len vysledky...

Prezyvka055

Rockstar neviem :D ale co sa moja rodina sudila o iste spory tak si pravnik prisiel na dobre peniaze :D 10tky tisic eur :D Najlepsie je asi mat vlastnu kancelariu a byt dobry. Toho pravnika vyuzivam aj teraz, kontroluje mi zmluvy alebo papiere alebo ked nieco kupujem tak mu dam nejake veci overit. A ked boli tie majetkove spory nezobral od nas ani euro :D Povedal ze ja vam to vyhram a budem si to vymahat potom od tej druhej strany :)

Slobodna

A co mediatorka Janka, to by ta nebavilo? Je tam potrebne pravnicke vzdelanie, alebo pravnicke skusky. Prax nepotrebujes. Popozeraj, v BA ich je dost. Na zaciatok nic velke necakaj, ale nejak zacat musis. Jednoducho sa musis len vypracovat. Drzim palce. Urcite nie si jedina na Slovensku, ktora je v rovnakej situacii. Je to smutne a hneva ma to, ale nic s tym urobit neviem. Kde je vola, tam je cesta a na Slovensku chyba politicka vola na zmenu nefunkcnych systemov a preto vela talentovanych mladych ludi konci tak, ako konci. Bud robia nekvalifikovanu pracu v zahranici, alebo ich slovensky system uplne zlomi. Cest vynimkam. Hlavu hore, nevzdavat sa a hladat moznosti, rozne.

Rockstar

Su to krasne rady co davate slecne, bohuzial daleko od reality. Na to, aby mohla zacat podnikat a poskytovat pravne sluzby ako advokatka, by ju najprv museli zamestnat v advokatskej kancelarii, ponuknut jej miesto advokatskeho koncipienta, musela by ako koncipient robit 5 rokov a na zaver zlozit advokatske skusky. Az potom moze niekoho zastupovat ako advokatka. Pre informaciu ostatnym, ludia co skoncia pravnicku fakultu nemozu robit v zasade nic. Nanajvys vam napisu zmluvu bez dalsich znalosti a zodpovednosti v pripade sporu. A prax musi mat aj ako notar, exekutor a pod. v pripade prokuratury alebo sudcu su tu navyse podmienky veku. Ta cesta k vykonu niektorej pravnej profesie ako slobodneho povolania je dlha, ale treba ju pretrpiet.

Musis sa proste zobrat, kazdy den sa tesit ze to mozes skusit znova a nestracat nadej. Radsej sa nadalej vzdelavaj, pracuj na komunikacnych schopnostiach a sebavedomom vystupovani. Postav sa pred zrkadlo, najhraj sa ako keby si bola na pohovore a potom si to pusti o opytaj sa samej seba ci by si sa zamestnala. Ked nie, pracuj na prejave az pokym nebude mat uroven. Ked dojdes na pohovor so zlym zivotopisom, bez skusenosti, praxe, to jedine cim mozes zaujat je tvoj prejav. Netvar sa sklucene ani zufalo ani nahnevane, usmievaj sa, bud sebavedoma. Ono to raz pride ale musis na sebe pracovat aj sama. Necakaj ze nieco pride samo. Ked chces stastie, vyjdi mu v ustrety, bud vytrvala a pokracuj a hlavne ver tomu ze to dokazes.

A este jedna rada na zaver. Pokial nemas ziadnu prax, dohodni si s akoukolvek advokatskou kancelariou aspon moznost ABSOLVENTSKEJ PRAXE. Totiz pre nich je to zadarmo pracovna sila, lebo ju preplaca stat, mozes ju vykonavat 2x po 3 mesiace a ked sa v advokatskej osvedcis, mozno si ta nechaju :) je to sice len 20 hodin tyzdenne za cca 190 eur ale niekde zacat treba. A na sude ta na absolventsku prax zoberu bez problemov lebo nemaju ludi. Pozri si vyberove konania na sudoch na miesta vyssich sudnych uradnikov a chod tam, je to len o vedomostiach, ziadne my sa vam ozveme. A medzicasom si sprav aj rigoroznu skusku. JUDr. vyzera pred menom lepsie a vacsinou sa na fakultach da dat ziadost o odpustenie podmienky rocnej praxe.

A pre ostatnych, pokial by ste obetovali cely zivot studiu a samovzdelavaniu, 5 rokov by ste robili za minimalnu mzdu, 9-10 hodin denne v maximalnom strese, s tym ze preberate zodpovednost za zivoty inych, aby ste raz boli advokatmi (po splneni tohto vsetkeho vyhodeni asi 1000 eur za advokatsku skusku, zapis v komore, poistenie zodpovednosti za skodu a prispevky do komory), kolko by ste si vypytali za svoju pracu? My na to mame vyhlasku ministerstva spravodlivosti 655/2004 Z.z. takze moc si vymyslat nemozeme....

Javor24

Ovecka: v 19-stich rokoch, ked dochadza k vyberu VS casto clovek sam nevie co chce v zivote robit..
a je to uplne ine ked je clovek na skole, je casto odrezany od reality, vytriezvie az ked zabuchne poslednykrat dvere na skole a pred nim stoji urad prace, ruzove okuliare sa razom rozplynu..
clovek si az tak uvedomi, ze to asi nebola najlepsie rozhodnutie v zivote, ale netreba teraz Janku zhadzovat preco si to vybrala, skor ju treba povzbudit a ukazat jej kolko dalsich moznosti ma..

Janka5556

Ovecka to je vidno ze ty tomu absolutne nerozumies, neviem naco sa zapajas do diskusie..
Prirovnat studium prava k volejbalu to o niecom svedci
A ze bezplatne studium je hovadina podla teba? Myslis ze je spravne zaplatit si sukromnu skolu? Ved je to na hlavu postavene, keby zrusili Paneuropsku skolu a Sladkovicovo hned by to tu vyzeralo inak

0vecka

Janka5556 a saq dobre ty si robila mozno 6 rokov co ta bavilo a teraz sa cudujes ze si tam kde si bola?? kebze ja hram 6 rokov volejbal tak nebudem vyplakavat ako je to na houby ze sa nemozem zamestnat.. vybralala sisi luxus-studovat to co ta bavi a teraz sa cudujes ze ho treba aj zaplatit??

bezplatne studium takychto oborov je podla mna uplne najvetsia hovadina .. nech si tieto univerzity platia studujuci ine su obory kde si skoro kazdy bezproblemov najde pracu ...

Javor24

Luciano: ak chce byt clovek advokat najprv musi mat za sebou 5 rokov koncipientskej praxe, na notara to iste..
clovek cerstvo po skonceni skoly bez praktickych skusenosti si asi tazko zalozi realitnu kancelariu, dolezite je pre takeho cloveka ziskat prax, ale to je ten problem, vsade su tlacenky, v horsom pripade si dotycny este plati aby vobec u niekoho mohol ziskavat prax..

luciano

Môžeš začať podnikať - trebárs v poskytovaní právnych služieb ako advokátka, alebo si založ realitnú kanceláriu. Môžeš si urobiť aj notárske skúšky a byť notárkou. Možností je veľa....