Bolesť bedrového kĺbu

pišta

Vitálne látky :) – náš pomocník – I
- surové ovocie a zelenina
- šťavy z nich
- nemineralizovaná, nesýtená voda
Ovocie a zelenina – to sú domény vyslovene vitariánov, v „bežnom“ živote sa žiť len sa surovej strave sa zabezpečuje veľmi ťažko (vedomosti, riziká, dostupnosť potravín, ...). Avšak majú toľko cenných vlastností, že bez nich ozdravujúca strava je nemysliteľná.
Tak si dovolím (prepáč mi. Walker:) trochu upustiť od vitariánskeho prístupu a zahrnieme do toho aj látky ďalšie:
- orechy a semienka
- sója, tofu
- bylinky, čerstvé aj sušené
- čaje z nich
- celozrnné obiloviny
- strukoviny
1. V zásade treba voliť čo najmiernejšiu tepelnú úpravu. (= na pare, dusenie na vode...)
Vegetariánstvo nemusí byť až taká výhra, ak denne niekoľkokrát zapekám zemiaky, vyprážam baklažán...
2. Určite treba uvažovať o vhodnej delenej strave
3. + ďalšie stravovacie návyky (dostatočné požutie potravy, nenáhlenie sa, prirodzená teplota stravy, dostatočný odstup medzi jedlami, pitie vody, vynechanie neskorých večerí,...)

Alternativa

Pista,
ved ja cely zivot zijem so znamkovanim /pedagog/, takze kazda 1-tka veeelmi potesi :o))
V istej faze svojho zivota som presla na styl "na nic sa nehram, zijem". A preto ten prvy jedalnicek som pisala s velmi zlym pocitom ako "zodpovedna kucharka", ale nic som nevylepsila oproti skutocnosti. Zdravo zit /strava, psychika, vztahy, pohyb/ - to je jo sakra dobra celozivotna makacka, ale OPLATI SA.

pišta

Ovocné a zeleninové šťavy....
.. sú perfektné pre výživu aj detoxikáciu nášho organizmu. V jednotke objemu je viac sústredené enzýmov, minerálov, vitamínov ako v bežnom ovocí a zelenine. Z toho vyplýva aj ich mimoriadne vysoká vyživná a očistná hodnota.
Sú veľmi dobre stráviteľné, takže naše telo sa nemusí sústreďovať na ich trávenie.
Konkrétne o šťavách som dopísal do témy práve s týmto názvom. Pozrite tam.
www.zdravie.sk

pišta

Hríby a šampiňóny sú pochutiny. Zloženie vitálnych látok je určite lepšie, ako napr. pri živočíšnych bielkovinách.
Preto sú vhodným kompromisom, medzi „normálnou“ stravou a surovou, vitariánskou.
Trošku môže ich „pomocný“ charakter pri očiste „zahmlievať“ tepelná úprava.
Najvhodnejšie je varenie. (napr. aj hríbová polievka), ale nateraz príprava aj na cibuľke je veľmi dobrá.
.
Jedenie ovocia vo večerných hodinách je to najlepšie jedenie, čo môže byť.
Ovocie rýchlo trávi (od 15 min – melón, do cca 45 min – banán, opúšťa žalúdok), pri prečistenej tráviacej sústave dokonca môže cca po 6-8 hodinách opustiť telo. (pre porovnanie mäso 24, 32 – 72 hod, závisí od tepelného spracovania). Z toho vyplýva aj veľký rozdiel týchto potravín na trávenie aj celkový metabolizmus, okrem iného aj na naše driemoty po „dobrom“ nedeľnom obede.

pišta

Alternatíva : )),len tak mimochodom, predbehla si ma s tým konzultantom.
Osobne si myslím, že téma „BA vyhráš“ by mala vyjsť knižne a som si istý, že by sa stala bestsellerom : ))). Mohla by sa stať nádejou pre tých, ktorí nádej už stratili..
.
(inak Altenatíva, si formát, to známkovanie mi samozrejme neprináleží, tak prepáč...ale si sa cez to preniesla tak – alternatívne : ))

Alternativa

Tusila som, ze dnes neprepadnem :o). Zaujima ma este to jedenie ovocia v neskorsich vecernych hodinach a jedenie hribov, sampinonov pri ocistnom procese. Pista, ved Ty by si tu pri nas mohol fungovat ako konzultant na plny uvazok ;o))
Wandmakera zatial nepoznam, ale budem :o)

Alternativa

Super, hned vytlacim a studujem :o). Vdaka, Pista.
A dnesny jedalnicek uboleneho:
Ranajky: pomarancova stava + citron, neska
Desiata: ovocie v zahrade, praca v zahrade
Obed: polievka zo zelenej fazulky "na kyslo", zahustena len zemiakom, mlieka malo len na "zabielenie", kedze zvyk je zelezna kosela. Zapeceny karfiol, zeleninovy salat
Olovrant: nebol
Vecera: Sampiony na cibulke, zeleninovy salat. Pivo
V pripade "abstaku" v neskorsich hodinach miska ovocneho salatu, ziadne ine vydobkavanie, lebo niet co :o) - to je najistejsi sposob, jednoducho nic nemat doma :o). Zda sa mi, ze to ovocie vo vecernych hodinach by nemuselo byt...no, nepamatam sa.
Dufam, ze aspon trochu som vylepsila ten predchadzajuci jedalnicek.

pišta

Igriska, nuž, je to iné, ako romantické príbehy v tv, ale ešte sme o tom nikde takto nepísali, a myslím, že sa nám zíde a pomôže to pripraviť pôdu na frontálny útok smerom k zdraviu : )