zivnost - informacie

Príspevok v téme: zivnost - informacie
jenulina

dostala som ponuku robit v jednej financnej firme, konkretne s uvermi. lenze je to na zivnost a co sa tyka tohto, vobec neviem, ako to na sk vlastne chodi. viete mi poradit? mam par otazok:
1.mozem mat zivnost, aj ked som riadne zamestnana? mozem to robit popri mojej praci?
2.kolko si musim platit odvody?a ake?
3.na rok musim podat danove priznanie, ked mam zivnost? vysku mzdy za uplnynuly rok mam ziadat od tej financn.firmy?

bola by som rada, keby ste mi co najskor odpovedali, kedze dnes mi maju zavolat, ako som sa rozhodla.

vopred dakujem

marián zelinka

Ak tam budete mat malé príjmy tak si dajte potom do nákladov telefón a pár ďalších vecí ktoré teraz používate aby sa Vám to vyrovnalo. Keď budete mať zisk z podnikania okolo nuly tak nebudete platiť žiadne odvody nikam.
Hlásite sa do tej zdravotnej poisťovne v ktorej ste teraz prihlásená. Vlastne je to ako keby nahlásenie zmeny.
Ak Vás tá ponuka na prácu zaujala kľudne do toho choďte. Ozvite sa mi na mail a kľudne Vám vo všetkom pomôžem a poradím.
Nie je to komplikované len treba mať v tom prehľad.

jenulina

pri tejto praci, tie uvery, tam nebude velky zist, je tam 4% z uzatvorenej zmluvy. takze tam by sa nemali platit vysoke odvody, nie?
ja sa len bojim, ze ked sa do toho dam, ze nastanu nejake problemy, hlavne kvoli tomu, ze sa v tom neviem "pohybovat".
a ta zdravotna? konkretne aka? da sa vybrat, ci to je ako len jeden "utvar" a tam sa mam nahlasit? ako?

dakujem vam velmi pekne za pomoc

marián zelinka

Živnosť môžete kedykoľvek zrušiť. Po jej zrušení musíte podať daňové priznanie.
Pokiaľ ste zamestnaná tak u zamestnávateľa ste podpísali žiadosť o ročné zúčtovanie dane a za Vás to robí zamestnávateľ.
Daňové priznanie si môžete urobiť sama alebo to dáte spraviť účtovníkovi ktorý sa tomu rozumie. Ja mám živnosť na vedenie účtovníctva.
Pri začatí podnikania sa do sociálnej poisťovne nemusíte hlásiť pokiaľ sa nechcete stať dobrovoľným platiteľom poistného.
Do zdravotnej poisťovne sa musíte nahlásiť pri začatí podnikania sama.
Živnostenský úrad Vás prihlási na daňový úrad ak o to požiadate pri žiadaní o živnostenský list.

jenulina

ja som z toho vsetkeho totalny "jelen" ! vsetko je take komplikovane!
a zivnost mozem zrusit kedykolvek?
a potom musim aj tak podat to priznanie, za tych par mesiacov,ci tyzdnov, co som mala tu zivnost?
a to priznanie si musim robit sama,ze?
tento rok mi to pravdepodobne robil moj sef, v tomto zamestnani, len neviem isto..
a do kedy sa to mam prihlasit do socialnej aj zdravotnej poistovne? ci to ma prihlasi automaticky zivnosten.urad??

dakujem

marián zelinka

1- áno, môžete mať aj živnosť a byť aj zamestnaná.
2- keď idete takto súbežne (živnosť a ste aj zamestnaná) nemusíte platiť odvody žiadne, ale v roku 2010 budete musieť podať rožné zúčtovanie preddavkov zdravotného poistenia a výslednú sumu potom uhradiť. Z toho dôvodu Vám odporúčam tam platiť nejakú rozumnú sumu podľa príjmu zo živnosti.
3- V roku 2010 budete musieť podať daňové priznanie typu B. V ňom uvediete príjmy a výdavky zo živnosti z roku 2009 a tiež príjmy z pracovného vzťahu kde teraz robíte za rok 2009(v robote si budete musieť pýtať potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti).

Podľa daňového priznania ktoré podáte v roku 2010 Vám potom buď vznikne povinnosť platiť odvody do sociálnej poisťovne, alebo nie.
Pozrite si aj tieto stránky: www.mojepodnikanie.sk