ALS - amyotrofická laterálna skleróza

Príspevok v téme: ALS - amyotrofická laterálna skleróza
m+m

Dobry den.Otvaram temu na toto ochorenie,nakolko sa o nom malo pise a je zopar ludi aj na Slovensku,ktori ju maju.Presiel rok,odkedy ju diagnostikovali mojmu otcovi.Choroba velmi rychlo progreduje.Otec za rok schudol 25 kil, je slaby a pohybuje sa uz len s pomocou bariel.Budem rada,ak sa podelite o to,ako to prebieha u vas,resp.vasich blizkych,ake metody terapie skusate.My sme uz skusili takmer vsetko.Aj alternativnu medicinu, aj liecitelov, ale bezuspesne.

panika

mali sme znamu s ALS..kto tym nepresiel, nevie, o com je rec..v podstate ani ja..chodila som tam len raz do tyzdna...vidiet milovaneho cloveka, ako trpi..neprajem nikomu...nikdy nezabudnem ako sa s nou lucila sestra,,,dala jej pusu a posunula jej hlavu...kym nas jej manzel vyprevadil, ona sa sdusila so zapadnutou hlavou..Tiez zvazovali eutanaziu, no uz bolo neskoro...nebola schopna pohybu. asistovana samovrazda je o tom, ze ides do bytuz, zaplatis (ine prachy!!!!§)
, , SAM uzijes latku a umries..ak nie si schopny udrzat nic v rukach, ani to neskusaj

RNG

Ked zvierata trpia a nie je sanca na uzdravenie, tak ich 'Humanne" uspia. Ale vyraz Humanne je odvodeny od homo, tj clovek, tj ludsky. ale zialbohu to lekari a pravnici ludom nedovolia. Ti musia trpet, ci sa im to paci alebo nie, len aby sa zadostucinilo nehumannym praktikam. A aby pri tom medicky priemysel co najviac zarobil

m+m

to Miro73
.....jedine co mozem odporucit , ak sa tak rozhodnete, nevolat zachranku, ...strata milovaneho cloveka je tazka, ale vidiet ako sa clovek takto trapi je asi este horsie---- to sú ťažké slová ---- neviem si predstaviť, nezavolať záchranku, keď človek potrebuje pomoc..to by bola vražda a myslím, že by si to dotyčný človek vyčítal až do smrti, je pravda, že len potom začína jeho trápenie....

m+m

To Miro73: Otec je doma. Stará sa o neho mama, a na 4 hodiny denne chodí opatrovateľka. Mama odmieta dať ho do zariadenia, aj keď sme to navrhovali, chce sa o neho starať sama, aj keď niekedy je už na pokraji síl aj ona, hlavne psychicky. Ale nejako to zvláda. Otec mal už za sebou viacero kolapsov, ale vždy ho z toho dostali v nemocnici...už je 5.rok, čo je chorý...

Miro73

to alena111

dobry den,

...ano otec je v nemocnici, tento piatok to budu 4 tyzdne co tam je, kedze mu dr. povilili na ARO aj TV , predpokladam ze tam este aj nejaky cas pobodne.

...viem ake je to narocne sa, ja som sa striedal s bratom. pred tym ako isiel do nemocnice sme boli uz absolutne vycerpani

zelam vela sil

alena111

to Miro73
neviem ci to vobec dokazem pozerat sa na manzela ako sa nevie nadychnut a vedome ho nechat udusit sa. Striedame sa pri nom ja a nasi dvaja synovia, ktori uz teraz tazko znasaju jeho stav. Pravdupovediac, desim sa tychto situacii, ale zrejme ina moznost neexistuje. Vy mate otca este v nemocnici?

Miro73

- to m+m: chcem sa spytat, otca mate doma? alebo v nejako zariadeni ?

- to alena111:Otcov stav sa zhorsil velmi rychlo, 1.1. este ako tak ustal na nohach. posledne 3 mesiace mu rychlo odisli ruky a svaly na trupe, posledene co mu odchadzalo boli svaly na drudniku.
ked sme zavolali zachranku, sme netusil ze inu moznost ako udrziavat o na umelej ventilacii mat nebudeme, myslel som ked tak ho nechaju v klude umriet....
na slovensku neexistuje nic take ako vypnut pristroj, overoval som to u X ludi a aj s pravnikmi, to by bola eutanazia, a ta na slovensku nie je mozna.
jedine co mozem odporucit , ak sa tak rozhodnete, nevolat zachranku, ...strata milovaneho cloveka je tazka, ale vidiet ako sa clovek takto trapi je asi este horsie

alena111

to Miro73

Dobry den Miro73, Vasmu otcovi sa tak rychlo zhorsil stav, kedze je v nemocnici? Ako som si citala v predchadzajucich prispevkoch, pred par mesiacmi bol na tom zdravotne este celkom dobre. Moj manzel uz taktiez nechodi a bojim sa presne tejto situacie, pretoze on zasadne odmieta akekolvek ozivovanie, alebo napojenie na umelu ventilaciu. Nepomohlo by v tomto pripade prehlasenie Vasho otca (ak moze aspon hovorit)o tom, ze si nepraje napojenie na pristroje za ucasti notara alebo nejakeho ineho kompetentneho cloveka? Tiez by som rada poznala odpoved na Vasu otazku. Nema s tym niekto skusenosti?

m+m

Pre Miro73: Môj otec je na umelej ventilácii už tretí rok, je to hrozný život. Žiaľ, na Slovensku nemôže človek odmietnuť takéto niečo, lebo by to viedlo k uduseniu človeka.

Miro73

Dobry den

dnes mojho otca odviezla zachranka do nemocnice a povedali ze ho daju na umelu ventilaciu, potom mu do priedusnice zavedu nejaku vec, chcem sa ale spytat, otec taketo nieco zasadne odmieta a neche takto zit, lenze kedze je v nemocici tak ze on a ani ja na to uz vpliv nememe, neviete mi niekto poradit ako z toho von ? ...vieme ze je to isty koniec , ale on si to tak zela

Dakujem

Miro