Plochá noha je abnormálne znížená alebo vymiznutá pozdĺžna klenba nohy. Menej závažná forma plochej nohy v detskom veku je spravidla nebolestivá a rodičia vyhľadajú ortopéda kvôli obavám z tvaru nohy. Pri ťažších prípadoch je však oveľa väčším problémom bolesť.
Príčiny vzniku
U novorodencov a dojčiat je ohybná plochá noha normálnym stavom. Príčinou je ešte nedostatočne vyvinuté väzivo a tukové tkanivo bábätiek. Klenba sa zvyčajne vyvinie do 2. – 3. roku života. V niektorých prípadoch môže plochá noha pretrvávať až do adolescencie.
Ďalšími možnými príčinami plochých nôh sú nervovosvalové ochorenia (poliomyelitída, svalová dystrofia, mozgová obrna), poruchy väziva (napr. pri Marfanov syndróm, Downov syndróm a iné) ako aj dlhodobé preťažovanie nôh státim na tvrdej podlahe, obezita a celkové oslabenie organizmu.
Príznaky a diagnostika
Menej závažná forma plochej nohy v detskom veku je spravidla nebolestivá a rodičia vyhľadajú ortopéda kvôli obavám z tvaru nohy (poklesnutá klenba nohy) a pre deformáciu obuvi. Obézne a staršie deti sa môžu sťažovať na bolesti v oblasti vnútorného okraju nohy, ktoré sa šíria na prednú plochu predkolenia. Nevhodná obuv a nadmerná záťaž prispievajú k zvýrazneniu ťažkostí.
Rozdelenie podľa závažnosti
- Pri prvom stupni je pozdĺžna klenba nohy poklesnutá, ale ešte vyznačená, pacienti sa na bolesti väčšinou nesťažujú.
- Pri druhom stupni pozdĺžna klenba pri zaťažení vymizne, noha môže opúchať a rýchlejšie sa unaví.
- Pri treťom stupni je vnútorná klenba nohy vymiznutá a väčšina pacientov udáva bolesti. Býva spojená so skracovaním určitých svalov a zvraštením kĺbových puzdier.
Čo by ste ešte mali vedieť?
Keď má dieťa ploché nohy - 10 základných faktov
Liečba
Rehabilitačná liečba
Pri gymnastike nohy je dôležitá predovšetkým pravidelnosť cvičenia - odporúčané je cvičiť viackrát denne. Odporúčaná gymnastika nohy využíva cvičebné prvky, pri ktorých sa podporuje zapájanie a posilňovanie ochabnutých svalov nohy, ktoré spôsobujú poklesnutie vnútornej klenby a deformitu päty. Vhodné sú napríklad výpony na špičky chodidiel, chôdza po špičkách a na vonkajších okrajoch chodidiel, ako aj dvíhanie drobných predmetov z podložky prstami alebo úchop predmetov chodidlami.
Ortotická liečba
Doplnkovými liečebnými prostriedkami, popri rehabilitácii, sú ortotické pomôcky - ortopedické vložky a ortopedická obuv. Ortopedická vložka musí udržať pätu v správnom osovom postavení a vnútorná klenba nohy musí byť podopretá. Tieto vložky sa musia vyhotoviť individuálne a mali by sa pravidelne obmieňať.
Operačná liečba
Cieľom operačnej liečby je dosiahnutie normálne formovanej, a pritom plne pohyblivej, funkčne zdatnej a nebolestivej nohy.
Operačná liečba je indikovaná u detí s bolesťami a obmedzením pri bežných činnostiach, ďalej v prípade, keď sa konzervatívnou liečbou nepodarilo dosiahnuť dostatočnú korekciu nohy.
Operačné výkony, používané na liečbu plochých nôh, rozdeľujeme do 5 skupín:
- Výkon na mäkkých tkanivách a šľachách
- Spevnenie (artrodézy) vybraných kĺbov nohy
- Preťatie (osteotómia) vybraných kostí nohy
- Kombinácia kostných a kĺbových výkonov s operáciami na mäkkých tkanivách
- Kĺbové zarážky
Prevencia
Ako prevenciu vzniku plochej nohy odporúčame chodiť čo najviac naboso po prírodnom teréne - piesok, kamene, tráva - pretože bosá noha reaguje na kontakt s nerovnou plochou zapojením všetkých svalov kontrolujúcich pohyb a postavenie nohy. Naopak, dieťa by nemalo chodiť po rovnej tvrdej podložke bosé. Rovnako odporúčame nosiť obuv z prírodných materiálov na pružnej podrážke a s pevným vedením päty, ako aj gymnastiku nohy formou hry.
Prečítajte si viac o plochých nohách u detí:
Keď má dieťa ploché nohy - 10 základných faktov