Keď má dieťa ploché nohy - 10 základných faktov

Aké sú príznaky, prejavy a prevencia plochých nôh? Čo si všímať u detí a ako k problému pristupovať.

O príznakoch, prejavoch a prevencii plochých nôh

1. V prvom rade si treba uvedomiť, že plochonožie nie je možné posúdiť do veku 3 rokov dieťaťa. Zdravé dieťa má od narodenia približne do tohto veku oblasť nohy pod kostnou pozdĺžnou klenbou vyplnenú tukovým vankúšikom. Je to kôli ochrane klenby a mäkkých častí nohy pred preťažením. Preventívne nosenie ortopedických vložiek nie je u malých detí preto vhodné.

2. Či je klenba pod tukovým vankúšikom dobre vyvinutá, sa možno presvedčiť jednoducho tak, že dieťa necháme postaviť sa na špičky. Klenba u zdravej nohy je pekne vykrojená - vyformovaná do poloblúka.

3. Najčastejšími príznakmi detskej plochej nohy sú výrazné vybočenie piat do X, veľmi zreteľná chôdza špičkami von, veľmi zreteľné vyosenie kolienok do X a súmerné pozáťažové, alebo večerné bolesti na prednej strane predkolenia.

4. Obtiaže z plochonožia možno zmierniť nosením ortopedických vložiek s oporou pozdĺžnej klenby a pevným lemom okolo piat (korýtkové ortopedické vložky), alebo konfekčnou obuvou s pevným uchopením a vedením piat. Taktiež pravidelné cvičenie podľa inštruktáže a chodenie naboso po nerovnom alebo dráždivom povrchu má preventívne a rehabilitačné účinky. Niekedy, podľa uváženia ortopéda, sú predpísané aj na mieru zhotovené ortopedické topánky.

5. V prípade, že má dieťa voľnejšie väzivové spojenia kĺbov - hypermobilitu, treba počítať s tým, že liečba plochej nohy ortopedickou vložkou nemusí byť účinná v krátkej dobe. Napriek tomu je potrebné ortopedické vložky v pevnej obuvi dlhodobo používať, aby sa predišlo ďalšiemu poklesu pozdĺžnej klenby a poklesu vnútorných členkov.

6. Súmerné večerné pozáťažové bolesti predkolení z plochonožia možno zmierniť aplikáciou vlhkých zábalov – niečo chladnejších od tela, prekrytých suchou vrstvou zábalu (bez igelitovej vrstvy). Obklady sa dávajú dieťaťu na noc a ponechávajú sa do uschnutia.


Mohlo by vás tiež zaujímať:


7. Dieťa s ľahšími formami plochonožia neodrádzame od bežných športových a hobby aktivít. V prípade výraznejšej plochej nohy športové aktivity usmerňujeme tak, aby nohy neboli preťažované príliš dlhým státím, vyčerpávajúcim behom alebo chôdzou či sústavnejším dvíhaním bremien.

8. Ak má Vaše dieťa v škôlkarskom veku na ihrisku energie nazvyš, ale nechce ísť s vami po meste na dlhšiu vychádzku, nepovažujte ho za lenivé. Dieťa je len jednoducho preťažené monotónnou aktivitou, pretože chôdzou po tvrdom hladkom teréne sa unavujú stále tie isté svalové skupinky plosky nohy. Keď sa strieda pestrá pohybová aktivita, dieťa určite nebude „lenivé“.

**TIP Redakcie:** Vyskúšajte špeciálne [**cvičenia**](/clanok/52343/cvicenia-pre-ploche-nohy) pre ploché nohy!
9\. Pri obéznych deťoch, alebo deťoch s výraznejším plochonožím uprednostňujeme také športové aktivity, pri ktorých nie je kladený dôraz na preťaženie dolných končatín v stoji. Vhodné je napríklad **bicyklovanie, plávanie a vodné športy**. Pri korčuľovaní je potrebné športovú obuv opatriť vhodne tvarovanou ortopedickou vložkou.

10. Vrodené formy plochonožia s kolískovým tvarom plosky nohy, alebo s poruchou v tvare a zraste kostí nohy sú veľmi zriedkavé. Posúdiť ich možno pri vyšetrení odborným lekárom - ortopédom. Operujú sa iba tvarovo závažné alebo veľmi bolestivé, inou liečbou a režimovými opatreniami neovplyvniteľné plochonožia.

123jasom

Odporucam pre deticky na prevenciu ci na ploche nozcky si aj doma zabezpecit ortopedicke podlahy. Je to chodza po roznych povrchoch na boso. taketo nieco overenedetmi.sk