Rakovina hrtana je zhubný nádor z výstelky (epitelu) hrtana. Podľa umiestnenia nádoru v hrtane sa popisuje rakovina glotická, supraglotická a málo častá rakovina infraglotická (subglotická).
Zdroj foto: Shutterstock.com
Rakovina hrtana je zhubný nádor z výstelky (epitelu) hrtana. Podľa umiestnenia nádoru v hrtane sa popisuje rakovina glotická, supraglotická a málo častá rakovina infraglotická (subglotická). Pre všetky tri typy platí dôležitosť zachytenia ochorenie v počiatočnom štádiu, pretože v neskorších obdobiach rastú nádory invazívne, výrazne deštruujú chrupavky hrtanu a metastázujú (najmä lymfatickou cestou do miestnych lymfatických uzlín. Časté sú aj metastázy do pľúc. Metastázovanie do vzdialenejších lokalít v organizme nie je časté.
Glotická rakovina sa začína rastom nádoru na jednej hlasivke, odkiaľ sa šíri na druhú hlasivku. Rakovina rastie do hĺbky tkaniva a aj do plochy. K metastázam dochádza zvyčajne neskôr.
Supraglotická rakovina sa šíri z hrtanovej príklopky do hrtana, jazyka a blízkych častí hltana. K metastázam dochádza v neskoršom štádiu ochorenia. Nakoľko sa hojne môže šíriť do okolitého tkaniva je ťažšie liečiteľná.
Infraglotická rakovina rastie do okolitých štruktúr (priedušnice, hlasivkových väzov). Metastázuje skoro.
Príznaky rakoviny hrtana
- zachrípnutie (zmena hlasu)
- poruchy hltania
- bolesti pri hltaní
- chudnutie
- zvýšená telesná teplota
- pocit dusenia
- krvácanie z ústnej dutiny
- potenie sa
- vykašliavanie krvi
Príčiny vzniku rakoviny hrtana
Rakovina hrtana môže vzniknúť vplyvom fyzikálnych, chemických, biologických faktorov alebo na základe ich kombinácie a genetickej predispozície jedinca. Za jeden z hlavných rizikových faktorov je považované fajčenie. Ochorenie sa vyskytuje viac u mužov vo veku nad 40 rokov a je dokázaný potenciujúci vplyv fajčenia. Rovnako je predpokladaný vzťah vzniku rakoviny s alkoholizmom. V určitých prípadoch je potrebné brať do úvahy možný negatívny vplyv karcinogénnych chemických látok z ovzdušia v pracovnom prostredí (napríklad expozícia niektorým polyaromatickým uhľovodíkom).
Z biologických faktorov je značný kauzálny vzťah s niektorými vírusovými ochoreniami (HPV- human papiloma virus - vírus ľudskej papilomatózy). Neliečená papilomatóza - nahromadenie papilomov na jednom mieste hrtanu (typické u detí) sa tiež môže zvrhnúť na malígnu - zhubnú formu. V súčasnosti je riziko šírenia sa papilomavírusu (HPV) aj prostredníctvom orálneho sexu, čo predstavuje v súčasnosti jednu z príčin rakoviny hrdla u ľudí mladších než 50 rokov.
Diagnostika rakoviny hrtana
Pri výskyte vyššie uvedených príznakov, je dôležité podstúpiť odborné vyšetrenie na Oddelení otolaryngológie ( Oddelenie ORL - oddelenie pre choroby ušné – nosné- krčné).
- lekár pomocoularyngoskopického zrkadla sleduje zmeny v hrtane
- vzorka tkaniva je odobratá biopsiou na mikroskopické vyšetrenie, ktorým sa zistí druh nálezu, pokiaľ ide o nádor stanoví sa jeho štádium
- ultrazvukovým vyšetrením, magnetickou rezonanciou alebo počítačovou tomografiou sa spresní stav ochorenia
- medzi najmodernejšie vyšetrenie patrí autofluorescencia- pri ktorom sa po osvetlení špeciálnou spektrálnou lampou rozlíšia farebne malígne ( červeno sfarbené ) alebo nemalígne ( zeleno sfarbené) tkanivá. Vyšetrenie je jednoduché a môže sa realizovať ambulantnou formou
Liečba rakoviny hrtana
-
Chirurgická: je operácia robená v závislosti od štádia a typu ochorenia a veľkosti nádoru cestou cez ústnu dutinu, alebo cez vonkajšok krku sa vyberá časť hrtana alebo celý hrtan.(v lekárskej terminológii sa používajú termíny ako: chordektomia (odobratie hlasiviek), parciálna horizontálna laryngektomia (odobranie časti hrtanového stĺpca), úplná laryngektomia (odobranie celého hrtanu), kde vstup do dýchacích ciest je zabezpečený tracheostomatom, otvorom v krku. Zvolený postup je vždy najvýhodnejším kompromisom medzi zachovaním funkcií hrtana a dostatočným liečebným efektom. V neskorších štádiách ochorenia sa odoberajú aj krčné uzliny, do ktorých by mohli metastázovať nádorové bunky. Pri úplnej laryngektomii sa stratí zásadná funkcia hrtanu – tvorba hlasu. Tento stav sa upravuje chirurgicky, kedy je zabezpečované komunikačné spojenie medzi priedušnicou a pažerákom. V pažeráku je vytvorená riasa, táto kmitaním tvorí základný tón. Po nácviku je možné tvoriť hlas, a byť schopný plynule komunikovať. Ďalšia možností pre tvorbu hlasu je prístroj elektrolarynx. V posledných rokoch sa tvorba hlasu rieši pomocou hlasových protéz, ktoré zabezpečujú najlepšiu tvorbu hlasu.
-
Ožarovanie: je možnosť liečby , ktorá sa používa samostatne, aj ako doplnková terapia chirurgickej liečby v neskorších štádiách ochorenia
-
Chemoterapie: sa využíva zriedka, nakoľko má nižšiu účinnosť.
Liečba a komplikácie rakoviny hrtana
Ako pri všetkých ochoreniach na rakovinu, najpriaznivejšie prognózy sú pri včasnom odhalení ochorenia. Najčastejšie sa začiatok ochorenia podchytí u rakoviny glotickej (s rozvinutým chrapotom). Väčšina ochorení zachytených zavčasu sú úspešne liečené a nedochádza k recidívam. U supraglotickej rakoviny sa príznaky prejavujú neskôr a preto v štatistickom hodnotení má táto rakovina nižšiu úspešnosť pri liečení. Podľa lekárskych údajov u pacientov s najrozvinutejším štádiom ochorenia je šanca na ďalšie dlhodobejšie prežitie bez komplikácií alebo recidívy nádorov asi 40 %.
Možné komplikácie sú: postupné uzatváranie dýchacích a hltacích ciest, utláčanie ciev a nervov v okolí nádoru, čo môže viesť k odumieraniu mozgového tkaniva, ďalej bolesti a poruchy dýchania ak je tlačený bráničný nerv. Veľmi častou komplikáciou pokročilého ochorenia je krvácanie.
Komplikácie, ktoré sa objavujú po liečbe sú: recidíva nádoru a výskyt metastáz (často až s ročným odstupom) v blízkych uzlinách, vzdialené metastázy sa objavujú v pľúcach.
Kde sa lieči rakovina hrtana
Pretože rakovina hrtanu je ochorenie horných dýchacích ciest, liečba spadá do kompetencie Oddelení ORL (otolaryngológia – oddelenia pre choroby ušné – nosné- krčné).
Literatúra
- Frank Onyemauwa, Stephen M. Rappaport, Jon R. Sobus, Dagmar Gajdošová, Ren’an Wu and Suramya Waidyanatha, 2009: Using Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry to Quantify Monohydroxylated Metabolites of Polycyclic Aromatic Hydrocarbons in Urine. Journal of Chromatography B, manuscript JCB-08-1262, Febrár 2009, USA
- internet vitalion
- Binková, B., Topinka, J., Mračková, G., Gajdošová, d., Vidová, p., Stávková, Z., Peterka, V., Pilčík, T., Rimár, V., Dobiáš, Ľ., FArmer, P.B., Šrám, R. J., 1998: Coke oven workers study: the effect of exposure and GSTM1 and NAT2 genotypes on DNA adduct levels in white blood cells and lymphocytes as determined by 32P-postlabelling. Mutation Research, 416, 67 – 84.