Cystitída predstavuje zápalové ochorenie sliznice močového mechúra. Zvyčajne je spôsobená baktériami, u detí môže byť spôsobená aj vírusmi.

Zdroj foto: Shutterstock.com
Cystitída predstavuje zápalové ochorenie sliznice močového mechúra. Zvyčajne je spôsobená baktériami, u detí môže byť spôsobená aj vírusmi. Je častým problémom hlavne u žien, čo vyplýva z anatomických pomerov. Krátka močová rúra a narušenie normálnej flóry v oblasti vyústenia močovej rúry zvyšujú riziko prieniku infekcie a častejší výskyt zápalov močového mechúra.
Je väčšinou sprevádzaná zápalom vonkajšieho genitálu. U mužov sa vyskytuje len zriedkavo, skôr v staršom veku. Zvýšené riziko majú ľudia cievkovaní katétrom, ľudia s rakovinou močového mechúra, zväčšenou prostatou (muži), prekážkou odtoku moču a ľudia s vezikouretrálnym refluxom.
Príznaky zápalu močového mechúra
- časté močenie
- pálenie alebo bolestivosť pri močení
- močenie počas noci
- krv v moči
- môže byť zvýšená teplota
Diagnostika
- anamnéza
- klinické vyšetrenie
- vyšetrenie moču – krv v moči
- močový sediment – prítomnosť leukocytov, erytrocytov, baktérii
- pri opakovanom výskyte zápalov mechúra je potrebná kultivácia moču na prítomnosť baktérii v moči
- na vylúčenie komplikujúcich ochorení je potrebné urobiť kompletné urologické vyšetrenie, vrátane cytológie a uretrocystoskopie
Liečba
Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri dôkaze baktérii v moči je potrebné podávať antibiotiká. Je široké množstvo dostupných antibiotík na liečbu zápalu močového mechúra. Antibiotiká je potrebné užívať 7-10 dní. Ženy, ktoré prekonajú viac ako 3 zápaly močového mechúra do roka je potrebné liečiť profylakticky (aplikácia antibiotík ako prevencia pred infekciou).
Medzi najčastejšie antibiotiká patria Trimetoprim – sulfametoxazol, Nitrofurantoin a chinolóny. Nevyhnutnou súčasťou liečby je dostatočný príjem tekutín a aplikácia urologického čaju.