O zdraví dieťaťa sa rozhoduje už pred počatím

Prinášame Vám rozhovor s alternatívnou terapeutkou a psychologičkou Mgr. Ľubou Albertovou - o súkromí, práci a detoxikácii pred tehotenstvom.

Keď sa pred sedemnástimi rokmi narodila jej dcéra, netušila, aká dráma bude nasledovať. Na dieťa sa samozrejme tešila a ako väčšina matiek, zo všetkého najviac si želala, aby bolo zdravé. Ale nádeje sa nesplnili. Na svet prišlo dievčatko, ktorého osud sa zdal už od začiatku spečatený. Nebyť toho, že sa roky venovala štúdiu alternatívnej medicíny, život dievčatka by sa bol odvíjal celkom inak.

Pred alternatívnou terapeutkou a psychologičkou Mgr. Ľubou Albertovou, ktorá mala v čase pôrodu 39 rokov, stála totiž v tom čase najťažšia životná úloha: pomôcť prežiť vlastnému dieťaťu.

S akou diagnózou sa vaša dcéra narodila?

Názov diagnózy je príliš odborný a dlhý. Vo verejnosti je toto ochorenie známe skôr ako „choroba motýlích krídiel“. Je veľmi zriedkavé a ako už vyplýva z názvu, pokožka takto postihnutých detí je krehká ako motýlie krídla. Vybozkávať alebo dokonca vystískať vlastné dieťa ostáva pre jeho rodičov iba nesplneným snom. Každý dotyk, niekedy aj letmý, totiž spôsobuje tvorenie pľuzgierov, krvavých podliatin a praskanie pokožky.

Otvorené rany na celom tele sú na dennom poriadku. Postihnuté sú aj sliznice, preto deti nemôžu bez problémov prijímať potravu a často sú podvyživené. To ich situáciu ešte viac zhoršuje. Prognóza je veľmi zlá a máloktoré dieťa sa dožije dospelosti. Ak aj má to šťastie, jeho život je nesmierne komplikovaný. Kto to nezažil, celú tragédiu si vôbec nedokáže predstaviť. Ochorenie má niekoľko foriem, od najľahšej až po smrteľnú, kedy dieťa zomiera krátko po pôrode. Aj najľahšia však spôsobuje obrovské obmedzenia. Moja dcéra sa nanešťastie narodila s jednou z tých najťažších.

Nemáte pocit, že to bolo šťastie v nešťastí, keď sa dcéra narodila práve vám?

„Máte pravdu, neraz ma napadlo, že prišla otestovať moje schopnosti. Určite bolo veľkým šťastím, že práve medicína a zdravoveda boli mojou vášňou prakticky od útleho veku. Preštudovala som neuveriteľné množstvo literatúry, zaujímala som sa nielen o klasické, ale aj alternatívne metódy liečby. Ale nech by už vedomosti človeka boli akékoľvek rozsiahle, keď sa jedná o jemu blízkeho človeka, každý o sebe zapochybuje. Je príliš citovo zainteresovaný a bojí sa, že nezvolí ten najsprávnejší postup. Aj ja som prepadala neistote a obracala som sa na iných terapeutov v nádeji, že nájdu riešenie. Okrem lekárov som navštívila aj niekoľkých liečiteľov, o ktorých som vedela, že majú dobrú povesť a sú uznávaní.

Vyšetrenie u jedného z nich,( ktorý, mimochodom, pracuje dodnes), ma však prebralo z letargie. Dopoludnia som bola objednaná na vyšetrenie ja sama. „Diagnostikoval“ ma pomocou virgule. Nahlas hovoril ochorenia, ktoré údajne mám a zapisoval si ich do zošita. O pár hodín som mala prísť s dcérkou, ktorá mala vtedy asi tri roky. Keď som ju priniesla, vymenoval všetky „príčiny“ jej zlého zdravotného stavu.

Vôbec sa však nepamätal, že len pred chvíľou vyšetroval aj mňa a navrhol mi, že ma zdiagnostikuje. Neverila som vlastným ušiam, ale čosi mi navrávalo, aby som súhlasila. A aké bolo moje prekvapenie, keď mi sotva štyri hodiny po predchádzajúcom sedení povedal úplne iné výsledky ako predtým! Hoci som si o schopnostiach tohto človeka urobila okamžite úsudok a nikdy viac som k nemu neprišla, predsa som mu nesmierne vďačná. Práve on ma totiž vyburcoval k tomu, aby som celú liečbu vzala konečne do vlastných rúk. Moja dcéra nemala čo stratiť. Jej budúcnosť bola neistá a ja som zo všetkého najviac túžila zmeniť to.

Aké postupy zapríčinili obrat k lepšiemu?

„Najdôležitejšia bola zmena v myslení. Na ochorenie svojej dcéry som sa začala dívať celkom inak. Jedného dňa som si skrátka povedala, že moje dieťa je zdravé. Prestala som poberať sociálny príspevok, hoci finančná situácia našej päťčlennej rodiny nebola ružová. Úplne som zmenila aj jej stravu. Moja dcéra ešte ako prváčka napríklad vôbec netušila, ako chutí cukrík. Zmrzlinu jej tajne dala ochutnať až moja mama keď mala takmer desať rokov.

Pri jej liečbe som používala homeopatiká a bylinky, ošetrovali sme ju úplne inak, než nám odporúčali lekári. Výsledky nedali na seba dlho čakať. Dcérine ochorenie sa nielenže rapídne zlepšilo, ale skvelý bol aj jej celkový zdravotný stav. K lekárke sme chodili iba na povinné očkovania a prehliadky. Ani dnes dcére jej diagnóza - až na nepatrné obmedzenia - nespôsobuje nijaké zvláštne problémy. Chodí do školy ako iné deti, jazdí na koni.

Pracujete v ambulancii alternatívnej terapie.Ovplyvnilo ochorenie vašej dcéry vašu prácu?

„Moju prácu mám nesmierne rada a vzťah k nej sa určite nezmenil. Intenzívnejšie som sa však začala zaujímať o možnosti prevencie. Mám na mysli opatrenia, ktoré by obmedzili nebezpečenstvo, že žena porodí choré dieťa.

Spomínam si na deň – bolo to asi pred dvomi rokmi - keď do našej ambulancie prišla známa moderátorka. Túžila mať dieťa a nazdávala sa, že prišiel ten správny čas vymeniť televíznu obrazovku za romantickú detskú izbu. Dovtedajšie pokusy o otehotnenie stroskotali a umelé oplodnenie si nechávala ako poslednú alternatívu.

Vyšetrenie ukázalo, že jej momentálny zdravotný stav nie je ideálny. Napriek odporúčaniu, aby najskôr dala do poriadku svoj organizmus a až potom si naplánovala tehotenstvo, rozhodla sa pre rýchly štart. Nazdávala sa totiž, že už nemá veľa času, roky letia a samotná gravidita trvá deväť mesiacov! Liečenie pokladala za zbytočný luxus, ktorý ju oberie o ďalší rok. Aj keď sme sa rozlúčili s prianím všetkého dobrého, pri jej odchode mi bolo úzko pri srdci - práve preto, že som sama matkou dieťaťa, ktoré prišlo na svet s vážnym ochorením. V čase, keď sa moja dcéra narodila, ešte neexistovala možnosť jednoduchým liečebným programom eliminovať možné postihnutia dieťaťa.

Keďže som rodila v neskoršom veku, absolvovala som vyšetrenie plodovej vody a to potvrdilo, že dieťa je zdravé. Až po pôrode sa ukázalo, že to tak nie je. Ktovie, ako by to dopadlo, keby som už vtedy vedela, čo pre zdravie mojej dcéry môžem urobiť ja sama. Ani genetické ochorenia sa totiž v zdravom a vitálnom organizme nemusia prejaviť.

S obavami som sledovala onú moderátorku a v duchu som si priala, aby sa stal zázrak a napriek stavu, v akom sa jej organizmus nachádzal, sa jej narodilo zdravé dieťa. Prešli však štyri roky a dieťa nikde. Stále sa jej nepodarilo otehotnieť, hoci podľa vyjadrenia lekárov neexistuje v jej prípade žiadna zjavná prekážka. A tak ma opäť napadá, že nebyť netrpezlivosti, všetko mohlo byť dnes úplne inak: možno si práve v týchto chvíľach mohla spokojne vychutnávať materstvo a tešiť sa zo zdravého dieťatka.

Čo by ste teda radili budúcim mamičkám?

Skôr by som povedala ženám, ktoré plánujú mať deti. Ak je totiž žena už tehotná, veľké zázraky sa urobiť nedajú. Pokiaľ však tehotenstvo iba plánuje, môže veľmi výrazne ovplyvniť zdravotný stav svojho budúceho dieťaťa.A to tak, že vylieči najskôr samu seba. Dnes sa veľmi často skloňujú slová detoxikácia alebo očista organizmu. Nesprávne sa tieto postupy označujú za novinku, hoci sa používali už pred mnohými stáročiami.

Ani myšlienka, že organizmus budúcich rodičov treba na tehotenstvo najskôr pripraviť špeciálnymi očistnými kúrami, nie je vôbec nová. Už v dávnej minulosti takýmto spôsobom pripravovali budúce nevesty obyvatelia Latinskej Ameriky a niektoré africké kmene túto metódu uplatňujú dodnes. Žiadny program pochopiteľne nezabezpečí, že všetky deti sa narodia úplne zdravé. Výskyt zdravotných problémov sa však naozaj výrazne obmedzí.

Sú ľudia ochotní až do takejto miery tehotenstvo plánovať?

Je ich stále viac. Mladí ľudia sa dnes dívajú na svoj život oveľa racionálnejšie. Všímajú si, ako narastá výskyt alergií, astmy, ekzémov, ochorení dýchacích ciest a pod. a hľadajú možnosti, ako tomu predísť. Väčšina ľudí pochopiteľne chce mať raz deti, ale chcú ich mať zdravé. A zdraví chcú byť aj oni sami. S perspektívou, že v strednom veku začnú trpieť na niektoré civilizačné ochorenie, sa nehodlajú zmieriť.Preto sú tieto metódy dnes také populárne.

Čím sa váš prístup líši od metód, uplatňovaných na iných pracoviskách?

Najdôležitejšou stránkou nášho programu je nastolenie psychickej a fyzickej kondície. Ak k nám prídu do ambulancie partneri, ktorí trpia na niektoré chronické ochorenie, naším prvoradým cieľom je (ak je toto ochorenie liečiteľné) zbaviť ich zdravotných ťažkostí. Tento postup sa nám veľmi osvedčil aj u neplodných párov. Veľký dôraz kladieme na psychickú pohodu klientov. Najmä u partnerov, ktorým sa nedarí mať deti, je to mimoriadne dôležité. Pokiaľ totiž otehotneniu nebráni organická príčina, vždy je nádej, že pokus vyjde.

Program, ktorý má napomôcť otehotneniu, však musí byť prísne individuálny. Treba brať do úvahy nielen zdravotný stav oboch partnerov, ale prihliadať aj na psychické rozpoloženie a ich vzájomné väzby, lepšie povedané – kompatibilitu. Nie je totiž žiadnou výnimkou, že napr. obaja manželia majú deti s predchádzajúcimi partnermi, ale im dvom sa splodiť potomka nedarí.

Aké iné ochorenia je možné vašim programom ovplyvniť?

Ovplyvniť je možné prakticky každý chronický zdravotný problém. Ako vidno na príklade mojej dcéry, prekážkou nemusí byť ani vážne genetické ochorenie. Nezmyslom by však bolo očakávať úspech u akútnych ťažkostí vyžadujúcich okamžitý lekársky zásah.


www.alternamedica.sk