Astma je chronické zápalové ochorenie dýchacích ciest, ktorým celosvetovo trpí približne 390 miliónov ľudí. Vôľa liečiť sa aj pre mnohé nesprávne alebo nedostatočné informácie klesá. Odborníci pritom o astme hovoria ako o ochorení, s ktorým sa dá vďaka modernej liečbe žiť normálny a plnohodnotný život, dokonca bez prejavov ochorenia.
Do pilotnej štúdie lekárov z Fakultnej nemocnice v Hradci Králové sa zapojilo 79 ľudí, väčšina z nich mala veľmi mierny priebeh ochorenia COVID-19.
Nová technológia by pacientovi umožnila vdýchnuť nanočasticový senzor, a potom asi za 10 minút vydýchnuť prchavý plyn, ktorý informuje o stave pľúc a o tom, či lieky, ktoré užíva, fungujú.
Lekári v New Yorku sa snažia používať pľúcne ventilátory stále menej , pretože v niektorých oblastiach v USA boli hlásené vysoké úmrtnosti pacientov s COVID-19, napojených na týchto prístrojoch.
Fajčenie klasických, ale aj elektronických cigariet, vedie z dlhodobého hľadiska k zníženiu imunity našich pľúc voči vírusovým a bakteriálnym infekciám.
Pozrite sa na pľúca človeka, ktorý bol ešte pred pár dňami bez akýchkoľvek symptómov. Teraz je infikovaný COVID-19 a jeho pľúca zlyhávajú.
Nový koronavírus SARS-CoV-2 sa šíri formou kvapôčkovej infekcie. Nákaza u pacienta najčastejšie začne v nose, odtiaľ sa rozšíri do dýchacích ciest.Pokiaľ priebeha choroba takto, jedná sa väčšinou o slabšie verzie. Vážnejšia situácia nastáva vo chvíli, keď infekcia zasiahne pľúca.
Pri tomto ochorení sa postupne zužujú dýchacie cesty a výdych aj nádych sú pre pacientov čoraz náročnejšie. Svetová zdravotnícka organizácia WHO predpokladá, že v roku 2030 sa CHOCHP stane treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete!
Pri pneumónii, zápale alebo infekcii pľúc, vzniknutá tekutina alebo hnis upcháva časť pľúc, čo je prekážkou vstupu kyslíka do organizmu.
Zápal pľúc je 10. najčastejšou príčinou hospitalizácie v SR, s druhou najvyššou úmrtnosťou. Ročne si 17-tisíc ochorení vyžiada najmenej 2500 životov. Zraniteľnou skupinou sú najmä seniori.