Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ovplyvniteľné rizikové faktory spôsobujúce rakovinu

Viac ako tretina úmrtí na rakovinu sa pripisuje 9 potenciálnym rizikovým faktorom, ktoré človek dokáže sám ovplyvniť. Podľa štúdie uverejnenej v novembrovom vydaní The Lancet zomrelo v roku 2001 vo svete na rakovinu 7 miliónov ľudí – z toho 2,43 mil. ľudí (35 %) zomrelo na následky 9 ovplyvniteľných potenciálnych rizikových faktorov.

Viac ako tretina úmrtí na rakovinu sa pripisuje 9 potenciálnym rizikovým faktorom, ktoré človek dokáže sám ovplyvniť. Podľa štúdie uverejnenej v novembrovom vydaní The Lancet zomrelo v roku 2001 vo svete na rakovinu 7 miliónov ľudí – z toho 2,43 mil. ľudí (35 %) zomrelo na následky 9 ovplyvniteľných potenciálnych rizikových faktorov . Z týchto úmrtí bolo 0,76 mil. ľudí z vyššej príjmovej krajiny a 1,97 mil. ľudí bolo z nízkej a strednej príjmovej krajiny. Medzi 9 rizikových faktorov spôsobujúcich rakovinu a následnú smrť patrí: vysoký BMI, nízka spotreba ovocia a zeleniny, minimálna, resp. žiadna fyzická aktivita, fajčenie, užívanie alkoholu, nechránený sex, mestské znečisťovania ovzdušia, používanie tuhých palív, injekcie používané v zdravotníctve kontaminované vírusom hepatitídy B a C.

Z celkového počtu úmrtí na následky 9 ovplyvniteľných potenciálnych rizikových faktorov 2,43 mil. ľudí bolo 1,6 mil. mužov a 0,83 mil. žien. Z 9 ovplyvniteľných potenciálnych rizikových faktorov odborníci analyzovali každý samostatne pre vysoko-, stredne- a nízkopríjmové krajiny. Vysokopríjmové krajiny sa na celkovom počte 7 miliónov úmrtí podieľali 29 percentami. V krajinách s vysokými príjmami boli najčastejšími príčinami vedúcimi k smrti fajčenie, alkohol, nadváha a obezita. Pre ženy v nízko- a strednopríjmových krajinách je vysokým rizikovým faktorom rakoviny krčka maternice prenos vírusu HPV (human papilloma virus).

Najvyššie zastúpenie (60 %) v súvislosti s 9 ovplyvniteľnými potenciálnymi rizikovými faktormi má rakovina krčka maternice, rakovina pľúc a rakovina Esophagus . Pri nich je hlavným rizikovým faktorom nechránený sex, trvalá infekcia oncogenic vírusov. Fajčenie, alkohol a nízky príjem ovocia a zeleniny sú príčinou 5 % úmrtí.

Fajčenie je zodpovedné za 29 % úmrtí vo vysokopríjmových krajinách a 19 % v nízkopríjmových krajinách. Celosvetovo je fajčenie príčinou 29 % úmrtí . Alkohol alebo nízky príjem ovocia a zeleniny sa podieľajú na príčinách smrti 5 %. Rakovina pľúc má na svedomí 37 % úmrtí, rakovina pečene 12 % a rakovina Esophageal 11 %.

Deväť ovplyvniteľných potenciálnych rizikových faktorov spôsobilo dvakrát toľko úmrtí u mužov ako u žien. Najväčší rozdiel v porovnaní medzi mužmi a ženami bol pri rakovine ústnej dutiny a oropharnyx rakoviny (spôsobené alkoholom a fajčením) – 66 % úmrtí mužov a 23 % úmrtí u žien.

Vo vysokpríjmových krajinách je najväčší rozdiel pri rakovine pečene (63 % muži, 17 % ženy).

Vo vekovej skupine pod 30 rokov je najčastejšou príčinou úmrtia leukémia.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať