Motiváciu plniť novoročné predsavzatia väčšina z nás stratí už po prvých januárových týždňoch. Na to, aby ste v živote dosiahli pozitívnu zmenu, však nemusíte plánovať ďaleko do budúcnosti a stačí sa sústrediť na prvých tridsaťjeden dní. „Dry January“, teda suchý január, je výzva, počas ktorej sa ľudia vzdávajú alkoholických nápojov, napríklad svojho obľúbeného piva, a vymenia ho za nealkoholický variant. Podľa štúdie mesiac bez alkoholu dokáže človeka nastaviť na úspech aj po zvyšok roka.
Len málo vecí vyvolá tak príjemný pocit, ako keď sa zobudíte oddýchnutý a plný energie po dobrom spánku. Avšak pre mnohých ľudí je pokojný nočný spánok ťažko dosiahnuteľný – a môže to mať súvis aj s tým, čo jedia počas dňa.
Dospievajúci ľudia majú nielenže málo informácií o účinkoch alkoholu, ale aj nedostatočne vyvinutú schopnosť zhodnotiť jeho riziká. Napriek tomu experimentujú s alkoholom vo veľmi mladom veku. Podľa prieskumu iniciatívy ROZUMNE takmer 37 % mladých ochutnalo alkohol do svojich 14 rokov. Aké sú hlavné dôvody, prečo alkohol skúšajú?
Napriek tomu, že psychiatrické ambulancie zažívajú zvýšený nápor pacientov, psychiatrická a psychologická pomoc je na Slovensku stále stigmatizovaná.
Cieľom Svetového dňa zdravia je zvýšiť povedomie o tejto téme, ako aj zdôrazniť prioritnú oblasť záujmu Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorej poslaním je zabezpečovať čo najlepšie zdravie pre ľudí na celom svete. Čo všetko však môžete pre svoje zdravie urobiť vy sami? Radí odborník na zdravie profesor Tibor Baška z Jesseniovej lekárskej fakulty UK.
Pečeň je životne dôležitý orgán, ktorý je nevyhnutný pre našu vitalitu a zdravie. Pomáha nám pri trávení potravy, zbavuje nás toxických látok a vstrebáva dôležité živiny, ktoré telo potrebuje na prežitie. Ako zistiť, že nefunguje správne?
Aktuálne sme v rámci 27 krajín Európskej únie vo výdavkoch na alkohol na 11. mieste, pričom pred nami skončili všetky krajiny V4. Napríklad Česi a Poliaci dávajú mesačne z rodinného rozpočtu až takmer 3,5% práve na alkohol.
Strašiak s menom koronavírus je stále top témou v spoločnosti. Vedci usilovne pracujú, aby ho čo najlepšie a najrýchlejšie spoznali. To nám pomôže pri prevencii, ale aj pri zastavení pandémie koronavírusu.
Alkohol vo väčších množstvách tiež zvyšuje riziko syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií COVID-19.
Spoločnosť St. Nicolaus promptne zareagovala na aktuálnu situáciu na Slovensku a takmer okamžite prijala opatrenia na zmenu výroby.