Konzumácia rýb zlepšuje činnosť mozgu

Andrea Nozdrovická (redakcia ZDRAVIE.sk) - Podľa odborníkov majú nenasýtené mastné kyseliny a B vitamíny pozitívny vplyv na duševné zdravie človeka počas celého jeho života. Pozitívne vplývajú na rast a vývoj mozgu a nervovej sústavy.

Podľa odborníkov majú nenasýtené mastné kyseliny a B vitamíny pozitívny vplyv na duševné zdravie človeka počas celého jeho života. Pozitívne vplývajú na rast a vývoj mozgu a nervovej sústavy. Podľa MUDr. Jany Bízikovej z Detskej kliniky pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava-Ružinov majú byť trvalou súčasťou našej stravy.

Duševný vývoj človeka sa začína už pred narodením a pokračuje v priebehu detstva až po dospievanie. K duševným činnostiam patrí napríklad chápanie, pozornosť, pamäť, psychomotorické funkcie, jazykové vlohy, alebo schopnosť učiť sa. „Duševný vývoj je výsledkom fyzického rastu a dozrievania mozgu, pričom najrýchlejšie rastie počas prvých dvoch rokov života, plnú veľkosť dosahuje v piatich rokoch, ale jeho vývoj pokračuje až do dospelosti, keď človek neustále získava ďalšie schopnosti,“ konštatuje MUDr. Jana Bíziková.

Faktory ovplyvňujúce duševný vývoj:

  • vonkajšia stimulácia,
  • výchova, skúsenosti,
  • vzdelávanie,
  • vhodná výživa.

Živiny potrebné pre duševný vývoj

Medzi živiny, ktoré majú vplyv na duševný vývoj, patria vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny kyseliny (ALA, EPA, DHA).

Vitamíny B sú obsiahnuté v kvasniciach, obilninách, strukovinách, tmavom chliebe, sóji, listovej zelenine, orieškoch, mlieku a mäse. Omega-3 mastná kyselina ALA je predovšetkým v rastlinných olejoch a semenách rastlín. DHA sa nachádza v materskom mlieku a tučných rybách.

„Aj keď je ľudské telo schopné premeniť ALA na EPA, ktorá je prekurzorom DHA, táto premena je pomerne neefektívna. Preto sa odporúča prijímať DHA v dostatočnom množstve navyše v strave. Tučné rybie mäso sa odporúča jesť približne jeden až dvakrát za týždeň. Príjem omega-3 mastných kyselín a vitamínov B však vo väčšine európskych krajín nedosahuje optimálne hodnoty. U detí je navyše ťažšie zvýšiť príjem omega-3 mastných kyselín zmenou stravovacích návykov, napr. prinútiť ich, aby jedli viac tučného rybieho mäsa,“ konštatuje odborníčka.

Medzi tučné mastné ryby patrí úhor, losos, tuniak, medzi stredne tučné ryby zaraďujeme väčšinu druhov rýb žijúcich v našich vodách (napr. pstruhy).