Práca z domu, ktorú sme si celé roky mnohí priali ako benefit od zamestnávateľa, je zrazu skutočnosťou aj pre tých, ktorí o ňu celkom nestáli. Už sme na vlastnej koži zistili, že home office má výhody aj nevýhody. A okrem iného vplýva aj na duševné a fyzické zdravie.
Možno, že vy máte to šťastie, tešíte sa dobrému zdraviu aj psychickej pohode. Avšak práve ľudská myseľ dnes skutočne trpí, a to nielen u dospelých, ale aj detí.
Kortizol sa zvyčajne meria zo vzoriek krvi. Časté odoberanie krvi môže byť samo o sebe stresujúcim faktorom pre človeka, preto vedecký tím pripomenul, že hormón je možné merať aj v zhromaždených slinách, moči a dokonca aj v pote.
Vedci zistili, že hladiny nervového rastového faktora boli nižšie u ľudí s depresiou alebo bipolárnou poruchou, ako u zdravých osôb. Lekári môžu potenciálne používať hladiny rastového faktora na sledovanie účinkov antidepresívnej liečby.
Stav psychiky máme vo veľkej miere vo svojich rukách. Na to, či sa cítime dobre, vplýva strava – teda to, čo prijímame na tanieri. A tiež psychohygiena vo forme meditácie, umenia či športu. Každý by si mal nájsť vlastný spôsob, ktorý mu pomáha prinavrátiť stratenú duševnú rovnováhu, ako aj poznať faktory, ktoré ju narúšajú. Narušiteľov psychiky - stres, nedostatok spánku, škodlivé návykové látky a pod. – sa pokúste obmedziť na minimum.
Počas rokov už však 37-ročný člen kráľovskej rodiny prišiel na spôsob, ako svoju úzkosť prekonať.
Nechcem preberať myšlienky niekoho iného, ale kdesi som čítala a uložila si do pamäti myšlienku: „ Kto sa málo hýbe, zhrdzavie a kto sa nehýbe vôbec, zhrdzavie rýchlejšie...“ To pravidlo platí pre všetkých, ale pre seniorov snáď o trochu viac.
Pacientom psychiatrickej liečebne v Nemocnici Svet zdravia Trebišov pomáhajú pri ich liečbe aj psí terapeuti. V trebišovskej nemocnici totiž začali s kanisterapiou, ktorá má pomôcť pacientom minimalizovať depresiu a úzkosť.
Zdravie seniorov nie je iba o fyzickom zdraví a chorobách, ktoré ich vo vyššom veku trápia. Omnoho viac pozornosti je potrebné venovať aj ich duševnému zdraviu. Závažnými príznakmi psychického ochorenia trpí 20-30% ľudí nad 60 rokov.
Takmer pol milióna ľudí na Slovensku trpí psychickými problémami. Približne 5-tisíc ľudí sa počas minulého roku pokúsilo o samovraždu a viac ako 500 ju dokonalo. Vyplýva to zo štatistík o duševnom zdraví za minulý rok.