Ako vybrať školskú tašku?

Väčšina rodičov si pri výbere školskej tašky pre svoje dieťa kladie zásadnú otázku – aktovku alebo batoh? Odpoveď nie je jednoduchá a ani zďaleka jednoznačná.

Väčšina rodičov si pri výbere školskej tašky pre svoje dieťa kladie zásadnú otázku – aktovku alebo batoh ? Odpoveď nie je jednoduchá a ani zďaleka jednoznačná. Doba, kedy sme si mohli vybrať z dvoch typov jednoduchých školských tašiek je našťastie, nenávratne preč. Na druhú stranu, dnešná záplava školských tašiek, batohov a aktoviek je taká, že sa v ponúkaných produktoch a ich rozdieloch málokto vyzná. Preto sme sa rozhodli pomôcť Vám pri ich výbere a spísať niekoľko užitočných rád pre ulahčenie výberu školskej tašky.

Podľa nášho názoru sú batohy praktickejšie, pohodlnejšie a zmestí sa do nich viacej vecí. Školské batohy majú tiež dlhšiu životnosť a Váš školák nebude po roku nosenia aktovky vyžadovať nový školský batoh, „pretože ho majú všetci v triede“.

Praktické rady pre výber školskej tašky:

Vyberajte iba špeciálne školské alebo študentské batohy. Majú odlišnú konštrukciu a v niektorých veciach sa podobajú predchádzajúcim školským aktovkám — predovšetkým to sú pevná, anatomicky tvarovaná chrbtová časť a dostatočne široké, polstrované popruhy (minim. šírka 4 cm). Tieto dôležité parametre napomáhajú k správnému a zdravému vývoju detskej chrbtice.

Školský batoh by mal byť čo najlahší. Staršia norma požadovala maximálnu hmotnosť 1200 gramov u aktoviek pre prvý stupeň, 1400 gramov pre stupeň druhý.

Batoh alebo aktovka by mali mať výrazné bezpečnostné prvky – farby, reflexné elementy, odrazky atď. Veď ide o bezpečnosť Vašich detí. Dôležité je, aby dieťa s batohom bolo vidieť aj za zhoršených svetelných podmienok.

Školskú tašku vyberajte podľa veku a veľkosti dieťaťa.

Nakupujte veľmi opatrne. Pri nákupe sa pýtajte na skúsenosti a na to, či školská taška prešla nezávislými testami zaručujúcimi nezávadnosť výrobku. Pamätajte, že nie vždy sa oplatí kúpiť lacný batoh na trhu. Veľmi často totiž bývajú vyrobené z nekvalitných materiálov, nespĺňajú základné bezpečnostné požiadavky a môžu tak vážně poškodiť zdravie Vášho dieťaťa.

Školská taška by mala mať dostatočný počet jednotlivých priehradok, vreciek alebo komôr a vystužené dno. Vhodné je ďalšie príslušenstvo, ako špeciálna kapsa na flašu s pitím, termokapsa na desiatu, dostatočne pevné a široké putko na pohodlné prenášanie tašky v ruke, priestor pre menovku, rozvrh atď. Tieto prvky výrazne zlepšia použitelnosť a funkčnosť tašky.

Dizajn tašky je tiež veľmi dôležitý, hlavne pre Vaše dieťa. Preto doporučujeme, aby sa výberu školskej tašky zúčastnilo aj Vaše dieťa a samo sa rozhodlo, čo bude každodenne nosiť na chrbte. Vrelo odporúčame vyberať tzv. nadčasový dizajn a nepodliehať aktuálnym či módnym trendom. Školská taška s postavičkou z obľúbeného filmu alebo seriálu je síce úžasná v momente nákupu, avšak podľa našich skúseností sa najpozdejšie za rok „okuká“ a taška bude zrazu „stará“.

alenka_radska

ja som zohnala pekny ruksak s konikmi pre dceru na najkufre :) sice teraz do skoly nechodi, ale nosi si ho na vychadzky,balis i donho vsetky potrebne plysaky :D