Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ako sa rodí liek

Prečítajte si tlačovú správu a zaujímavé štatistiky z podujatia SAFS "Ako sa rodí liek" z mesta Banská Bystrica.

Banská Bystrica, 4. júna 2009

Približne 1 miliarda eur, v priemere 12 náročných rokov výskumu a vývoja, ale aj možnosť, že 75 % nákladov vyjde nazmar. Aj toto všetko je cena za jediný nový liek. Stojí za to takáto investícia do nášho zdravia? Ľudia sa všeobecne zhodujú na tom, že zdravie je obrovské bohatstvo. Ale iba 34 % Slovákov sa cíti byť zdravými. V hodnotení krajín OECD z roku 2005 nás to radí na absolútne posledné miesto.

Nové originálne lieky a vakcíny v posledných desaťročiach zmenili životy miliónov ľudí. Dnes už vieme liečiť podstatne viac chorôb ako kedysi, žijeme dlhšie a postupne klesá počet úmrtí napríklad na nádorové či kardiovaskulárne ochorenia. Podľa údajov OECD z roku 2008 sa očakávaná dĺžka života obyvateľov Slovenska zvýšila zo 71,2 roka v roku 1989 na 74 rokov v roku 2005. Nové lieky tiež pomáhajú uľahčiť život miliónom pacientov s nevyliečiteľnými diagnózami, ku ktorým stále pribúdajú rôzne nové či civilizačné ochorenia. Práve preto, aby si s nimi lekári niekedy v budúcnosti dokázali poradiť, nemôžeme zastaviť výskum a vývoj liekov, a teda ani investície do nich. „Lekár spolu s pacientom totiž potrebujú v liečbe istoty a záruky kvality. A tie prinášajú originálne lieky a ich výrobcovia_,“_ dopĺňa prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., prednosta II. Detskej kliniky SZU, DFNsP v Banskej Bystrici.

graf
_Koľko rokov sa dožijeme zdraví (zdroj: WHO, 2003)_
Z pohľadu výdavkov na inovácie je v širokom porovnaní na čele práve farmaceutický priemysel. Do výskumu a vývoja investuje priemerne 16 % zo svojho obratu, čo je v porovnaní s inými priemyselnými oblasťami naozaj zaujímavé číslo (od 0,3 % v ťažobnom priemysle, po 9,8 % v oblasti počítačových softvérov). V roku 2008 investovali farmaceutické a biotechnologické firmy do výskumu a vývoja viac než 50 miliárd eur! Vo všeobecnosti tvoria investície súkromného sektora viac ako 98 % z celkových investícií v tejto oblasti a len necelé 2 % zdrojov prichádzajú zo štátneho alebo akademického sektora. V podpore výskumu a vývoja však súčasná Európa výrazne zaostáva za USA, čo najlepšie ilustrujú práve počty nových liekov. Kým americké farmaceutické spoločnosti v rokoch 2003 až 2007 uviedli na trh 45,8 % zo všetkých nových chemických a biologických liekov, tak európske spoločnosti len 33,3 %. Obrovské náklady sú jedným z dôvodov, prečo na Slovensku a ani v susednej Českej republike nie sú farmaceutické firmy, ktoré by robili výskum a vývoj nových liekov od úplného začiatku až po ich uvedenie na farmaceutický trh. To však neznamená, že sú slovenskí odborníci úplne mimo hry. Do štúdií sa zapájajú v štádiu náročných klinických skúšok.
graf
_Farmaceutický priemysel investuje do výskumu a vývoja viac ako ktorýkoľvek iný sektor (zdroj: EFPIA / Európska komisia, 2006)_
K téme investícií do nových liekov MVDr. Soňa Strachotová, MBA, výkonná riaditeľka SAFS, dodáva: _„Investície do najmodernejších liekov by sme mali vnímať aj ako podstatný prínos pre celú spoločnosť. Nejde tu totiž „iba“ o liečenie pacientov, predlžovanie a skvalitňovanie ich života, ale zároveň aj o zvyšovanie produktivity, ktorá prináša ekonomický rast a ďalšie hodnoty celej spoločnosti.“_ Kvalita spoločnosti sa predsa odvíja aj od zdravia každého jedného človeka. A keď sme už pri kvalite života - dobrý zdravotný stav nielen obyvateľov Slovenska, ale aj celej EÚ, je veľmi dôležitý aj v súvislosti so stále akútnejším problémom - nepriaznivým demografickým vývojom. Keďže sa rodí stále menej detí a zároveň žijeme dlhšie, je dôležité, aby sme sa dokázali a vládali postarať nielen sami o seba, ale aj o svojich starnúcich blízkych.
[
graf
](images/article/NOVE_LIEKY_METODY/Ako-sa-rodi-liek-graf4.jpg)
_Ako vnímame svoje zdravie (zdroj: OECD, 2005)_
Aj keď môžeme skonštatovať, že v súčasnosti majú Slováci pomerne dobrý prístup k najmodernejším originálnym liekom, stále je čo zlepšovať. V počte balení je trh s farmaceutikami na Slovensku rozdelený nasledovne: 23 % pripadá na originály a 77 % na generiká. Z pohľadu EÚ je pomer pacientov liečených generikami na Slovensku jeden z najvyšších.
graf
_Spotreba liekov na 1 obyvateľa (zdroj: IMS 2008, OECD 2006)_
Vo všeobecnosti platí, že generiká umožňujú uvoľniť zdroje, ktoré môžu byť následne použité na zavádzanie nových originálnych liekov - originály teda prinášajú inovácie a pokrok, generiká zasa úspory a dostupnosť.
[
graf
](images/article/NOVE_LIEKY_METODY/Ako-sa-rodi-liek-graf3.jpg)
_Proces výskumu a vývoja je riskantný a drahý (zdroj: Pfizer)_
S výskumom a vývojom nových liekov sa spájajú aj ďalšie zaujímavé čísla. V celej Európe zamestnáva farmaceutický priemysel viac ako 643 100 ľudí a až 107 000 z nich pracuje práve v oblasti výskumu a vývoja. Úplne na začiatku vedci skúmajú 5 000 až 10 000 molekúl a len každý tretí liek vráti investície vložené do jeho výskumu. Zrod originálneho lieku je nielen nesmierne nákladný a riskantný, ale aj doslova dobrodružný proces. To najpodstatnejšie z neho odhaľuje kniha **Ako sa rodí liek**.Jej ambíciou bolo nájsť stručné odpovede na najčastejšie otázky spojené s liekmi a ich cestou od prvotnej idey až k pacientovi. V slovenčine zatiaľ nevyšla publikácia, ktorá by sa pokúsila problematiku liekov uchopiť komplexne a pritom zachovať prehľadnosť a zrozumiteľnosť aj pre bežného čitateľa. Jednoducho povedané, táto kniha je mozaikou životného príbehu lieku.
[
graf
](images/article/NOVE_LIEKY_METODY/Ako-sa-rodi-liek-graf6.jpg)
_Patentová ochrana lieku (zdroj: EFPIA)_
- - - - - -

Vysvetlivky:

WHO – Svetová zdravotnícka organizácia
EFPIA – Európska federácia farmaceutického priemyslu
IMS – poskytovateľ informácií z oblasti farmaceutického trhu a poskytovania zdravotnej starostlivosti

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať