Tréning spodnej polovice tela patrí k tým náročnejším, ale bez neho pevný zadoček a silné nohy nedosiahneme.
Veronika Červenková
Iste nie je nutné siahodlho vymenovávať dôvody pre posilňovanie svalov brucha - je ich nespočetné množstvo. Či už ide o silný hlboký stabilizačný systém, ktorý pomáha proti bolestiam chrbta, šikmé brušné svaly, zúčastňujúce sa aj najmenšej rotácie trupu alebo posilnený povrchový priamy sval brucha, ktorý pri minime podkožného tuku dokáže vytvoriť povestný pekáč buchiet, bez poctivého tréningu to skrátka nepôjde.
Veronika Červenková
Horné končatiny, paže, ruky. U mužov by mali byť silné, ochranárske, u žien pevné, pekne vytvarované a ošetrujúce. To, čo svojimi rukami budete robiť, je len na vás. To, ako budú paže vyzerať a koľko sily sa v nich bude skrývať, je vecou výživy a tréningu.
Veronika Červenková
Medzi problematické partie ženského tela sa najčastejšie radí brucho, zadoček a stehná. O tom, že polovica dám nosí voľnejšie tričká kvôli faldíkom pod lemom podprsenky, sa už toľko nehovorí.
Veronika Červenková
O chvíľu sa ukáže kto si. Máš možnosť dokázať, že ti záleží na tvojom zdraví. Že o zlepšení životného štýlu iba nebedákaš dokola, ale vieš preto aj reálne niečo urobiť. Nie zajtra. Nie, keď budeš mať viac peňazí. Nie, keď budeš mať viac času. Nie, keď sa oženíš (či rozvedieš). Teraz.
Radovan Gergeľ, silovo-kondičný tréner a výživový poradca
Čo a kedy zjete výrazne ovplyvní nielen samotný výkon, ale aj to, aký bude celkový efekt z cvičenia. Pozrite sa na to, ako si pomocou správneho načasovania a vhodne zvolených potravín zabezpečiť dostatok energie na cvičenie a podporiť spaľovanie tukov.
Mgr. Silvia Hadeková, fitness inštruktorka
Plán tréningu máte dobre premyslený, no je to tak aj s regeneráciou po cvičení? Pozrite sa na niekoľko účinných tipov, ako pomôcť svalom prekonať záťaž, bolesť či stuhnutosť.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Vianočku na bruchu si najlepšie upečiete v kuchyni - správnym a vyváženým jedálničkom, s dostatkom komplexných sacharidov, zdravých tukov aj chudých proteínov. Jedine v okamihu, keď sa zbavíte podkožnej vrstvy tuku, majú brušné svaly šancu vykuknúť na svet. Aby ale malo čo vykukovať, je nutné nejakú svalovinu v strede tela vybudovať, a preto treba posilňovať.
Veronika Červenková
Svalovica, alebo inými slovami svalová horúčka. Zažil ju snáď každý, komu pohyb nie je cudzí. Niekedy je príjemným dôkazom toho, že ste si dali poriadne do tela. Na druhej strane vie byť aj nepríjemným spoločníkom a môže vás odradiť od ďalšieho cvičenia. Ak je však svalová horúčka znesiteľná, mali by ste ju skôr považovať za pozitívny prejav progresu.
Mgr. Silvia Hadeková, fitness inštruktorka
„Dnes nemôžem ísť cvičiť, lebo mám svoje dni.“ Je to iba výhovorka, alebo je cvičenie počas menštruácie skutočne náročnejšie, alebo dokonca nevhodné? Tak ako pri mnohých iných záležitostiach týkajúcich sa cvičenia, ani odpoveď na túto otázku, nie je úplne jednoznačná. Je to totiž celkom individuálne.
Mgr. Silvia Hadeková, fitness inštruktorka
Nikto chápe plný rozsah stresu lepšie ako vojaci. Najlepšie výkony podávajú po vypočúvaní, keď majú najvyššiu hladinu stresových hormónov. Tá ochraňuje pred účinkami stresu a podporí lepší výkon napriek stresujúcim okolnostiam. No nemusíte byť špeciálne cvičení, aby ste využili systém stresovej reakcie mozgu a použili ho k lepším výsledkom pri cvičení a športovaní. Dosiahnutie cieľa závisí od toho, ako dobre sa vaše telo prispôsobí stresu, ktorý naň vyvíjate.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Mnoho ľudí, predovšetkým žien, sa vyhýba silovému tréningu a to z viacerých dôvodov. Obávajú sa najmä toho, že sa z ich tela stane hora svalov a namiesto toho, aby schudli, budú vyzerať ako kulturistky. Okrem toho je stále veľa ľudí presvedčených, že najlepším spôsobom, ako spáliť veľké množstvo kalórií a tuku je kardio. Opak je však pravdou.
Mgr. Silvia Hadeková, fitness inštruktorka
Cvičenie s vlastnou váhou je bezpečnejšie a pre ľudské telo najprirodzenejšie. Na rozdiel od cvičenia na strojoch pri ňom zapájate niekoľko svalov a kĺbov súčasne, nezaťažujete a šetríte kĺby, precvičíte celé telo. Nepotrebujete k nemu žiadne náradie, takže je ideálne aj na cvičenie vonku, doma či na dovolenke.
Mgr. Silvia Hadeková, fitness inštruktorka
Camille Leblanc-Bazinet vyhrala CrossFit hry, ktoré hľadajú ľudí s najlepšou kondíciou na svete, a stala sa tak známou ako fyzicky najschopnejšia žena na Zemi. Pokračovala súťažiť na medzinárodnej úrovni a bola v CrossFit hrách členkou kanadského národného tímu vo vzpieraní. Takto znejú jej rady na to, ako zo seba dostať maximum.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Svaly sa nedajú vybudovať za jeden deň, ale to neznamená, že dobrý tréning vám nemôže dodať rýchle vytónovanie. Prevádzaním určitých pohybov po 3 až 5 sád v 8 až 12 opakovaniach, sa do vašich svalových vlákien dostane veľa krvi. Toto vaše svaly napumpuje. Výsledkom tréningu bude nahliadnutie, ako budú vaše svaly bežne vyzerať po týždňoch tréningu.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Poznáte to. Skúšate si plavky, no niečo tam nesedí. Je to vaše brucho, ktoré ste celú zimu úspešne skrývali pod oblečením, no zrazu ho máte ukazovať celému osadenstvu kúpaliska. Rozhodnete sa s ním niečo urobiť. Čo vás napadne ako prvé? Stavíte na klasické „brušáky" ako väčšina ľudí?
Mgr. Silvia Hadeková, fitness inštruktorka
Zatiaľ čo muži sa pri tréningu zameriavajú najmä na paže, pre ženy sú väčšinou dôležitejšie iné partie. Potom však často bojujú s tým, že ich paže sú slabé a svaly na nich ochabnuté. Aby ste ich nemuseli zakrývať dlhými rukávmi, treba sa venovať aj posilňovaniu tejto partie. Nasledujúce cviky s vlastnou váhou sú veľmi efektívne a je možné ich cvičiť takmer kdekoľvek.
Mgr. Silvia Hadeková, fitness inštruktorka
Kým zaoblené stehná a zadoček v tvare srdca imponujú mužom, ženy sa rady pokochajú u svojich náprotivkov stehnami ako zo žuly a zadkom ako dva kamienky.
Veronika Červenková
Hoci má 90 rokov, ona tvrdí, že sa cíti na 29. Jej život je plný cvičenia, zdravého stravovania a pozitívneho prístupu.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Cvičenie, výživa, disciplína - tieto veci máme všetci na vedomí, keď sa snažíme schudnúť alebo si vyrysovať telo. No okrem toho by sme mali myslieť aj na ďalšie veci, ktoré sú často podceňované a pritom veľmi potrebné.
Redakcia ZDRAVIE.sk