Stravou porazíme stres

I keď kľúčom k odbúraniu stresu je nájsť jeho príčinu a spôsob ako tento zdroj obmedziť alebo sa s ním naučiť žiť, pravidelná kvalitná výživa môže napomôcť telu k zvládnutiu aspoň niektorých z jeho negatívnych efektov.

I keď kľúčom k odbúraniu stresu je nájsť jeho príčinu a spôsob ako tento zdroj obmedziť alebo sa s ním naučiť žiť, pravidelná kvalitná výživa môže napomôcť telu k zvládnutiu aspoň niektorých z jeho negatívnych efektov.

Nech je príčinou stresu hocičo, fyzické či emočné, telo reaguje produkovaním veľkého množstva adrenalínu, hormónu, ktorý sám o sebe spúšťa lavínu iných hormonálnych a nervových odpovedí, ktoré sa preženú telom a pripravia ho či už na útok, alebo útek.
I keď väčšina dnešných stresov nevyžaduje žiadnu vážnu fyzickú akciu, naše telo stále odpovedá týmto pravekým a časom overeným spôsobom. Za menej ako jednu sekundu prežívania úzkosti sa zvýši pulz srdca, zaostrí sa zrak, krv sa presmeruje do svalov a hustne v očakávaní opravy poranenia.

Fyzický stres, pre ktorý sú tieto reakcie primárne užitočné, zvyčajne netrvá dlho, a po ňom sa hladiny hormónov vracajú do menej zvýšených hodnôt. Dnešný životný štýl môže byť niekedy spojený s dlhotrvajúcim mentálnym stresom, čo môže primäť telo k zotrvaniu v stresovom režime dlhú dobu.

Pod tlakom

Celkovým účinkom stresu na nutričné potreby sa celkom nerozumie, avšak vie sa, že za takých okolností sa môže dostať metabolizmus pod napätie. Jeden z možných efektov je vplyv na imunitný systém – zníži sa jeho obranyschopnosť a tým sme potenciálne viac vystavení infekciám a chorobám.

Na výrobu adrenalínu je potrebný vitamín C. Keď je hladina adrenalínu zvýšená počas dlhej doby stresu, je potrebné väčšie množstvo vitamínu C. Väčšina zvierat dokáže zvýšiť ich vlastnú syntézu vitamínu C na pokrytie väčších potrieb. Napríklad capy dokážu zvýšiť produkciu vitamínu C až o 500 percent. Bohužiaľ, človek sa musí pri príjme tejto základnej živiny spoliehať na vlastnú výživu. Ak sa to nedosiahne konzumáciou množstva potravín bohatých na vitamín C, ako pomarančov, kiwi, bobúľ, papriky, zemiakov a brokolice, niektoré časti tela, ako imunitný systém, môžu trpieť jeho nedostatkom.

Výskum odhaľuje, že nedostatok vitamínu C obmedzuje aktivitu makrofágov, obranných baktérií, ktoré doslova požierajú invadujúce baktérie a vírusy. Menej makrofágov spôsobuje, že sme náchylnejší dostať nádchu a chrípku, čo navyše ďalej zaťažuje produkciu vitamínu C.

Pri vystavení sa dlhodobému stresu je rozumné ďalej podporiť imunitný systém hojnosťou potravín, bohatých na beta-karotén (predchodca vitamínu A), ako je mrkva, sýtozeleno sfarbená zelenina, žlté a oranžové ovocie.

Pravidelný príjem vitamínu C a A, ako aj kyseliny listovej a zinku je nepostrádateľný pre funkčný imunitný systém, pre pomoc pri obrane proti infekciám. Kyselina listová sa nachádza v čiernej fazuli, špenáte a ostatných zelenolistých zeleninách. Dobrým zdrojom zinku sú kraby, ustrice, pšeničné klíčky, pečienka, semená tekvice a červené mäso.

Sila proteínov

Pod permanentným stresom sa takisto môže zvýšiť potreba tela prijímať proteíny. Dôležitým sa stáva hlavne dať si k jedlu nejakú rybu, kura, morku, chudé červené mäso, vajíčka, mlieko alebo fazuľu. Výživa s nedostatočným množstvom proteínu môže významne obmedziť imunitnú obranu a schopnosť odolávať infekcii. Tučnejšie ryby, napr. losos, pstruh, tuniak alebo sardinky sú veľmi vhodné, pretože tiež obsahujú základné tuky, schopné riediť krv. To pomáha proti zahusťovacím vlastnostiam krvi, ktoré má adrenalín.

Stravovanie na zamedzenie stresu je v skutočnosti o jedení zdravej, vyváženej stravy správnou voľbou pri výbere potravín. Cvičenie je taktiež dôležité, pretože môže zvýšiť produkciu endorfínov (prirodzených zlepšovačov nálady) a zlepšiť zdravie tela. Ľudia pod stálym stresom by mali zvážiť zmenu životného štýlu alebo vyhľadať profesionálnu pomoc.

elovolsne

Antidepresíva bez predpisu - tonzes.com Účinek se dostavil už po několika málo dnech - lepší nálada, chuť do života, klidnější spánek a usínání. Určitě pomůže v těžším období na blbou náladu a mírné deprese. Mne pomohlo toto.