Bojujete s jesennou depresiou?

S rôznymi „formami jesenného splínu“ sa stretol snáď každý z nás. Smutné nálady, pocity vyčerpanosti, či nedostatok energie, ktoré pociťujeme od začiatku októbra prakticky až do Vianoc, majú na svedomí predovšetkým vrtochy jesenného počasia. Svoje urobia aj skracujúce sa dni a s nimi spojený nedostatok svetla.

S rôznymi „formami jesenného splínu“ sa stretol snáď každý z nás. Smutné nálady, pocity vyčerpanosti, či nedostatok energie, ktoré pociťujeme od začiatku októbra prakticky až do Vianoc, majú na svedomí predovšetkým vrtochy jesenného počasia. Svoje urobia aj skracujúce sa dni a s nimi spojený nedostatok svetla. Keď sa k tomu pridá nesprávna životospráva, človek je na najlepšej ceste k stavu známemu ako jesenná depresia. Viete ako sa do boja s ňou náležite vyzbrojiť?

Nepodceňujte signály vášho tela

Jeseň je obdobím, keď sa naše telo chtiac – nechtiac musí vysporiadať hneď s niekoľkými nástrahami. S prvými sychravými dňami naň začínajú útočiť všemožné vírusy, baktérie a iné pliagy. Zvyká si tiež na nedostatok slniečka, ktorého si veľa neužil ani počas tohoročného upršaného leta a navyše zápasí aj s typicky jesennými výkyvmi počasia. Nemožno sa preto čudovať, že organizmus v tomto období vyžaduje zvýšenú pozornosť. Ak si chceme posilniť imunitu a zostať svieži aj na jeseň, nemali by sme jeho signály prehliadať. Duševnú a psychickú pohodu docielime práve vtedy, keď budeme žiť so svojim telom v harmónii a starať sa oň.

Láskou proti čiernym myšlienkam

Jeseň za oknami nemusí byť hneď dôvodom na chmúrne myšlienky. Najmä ak sa na ňu spoza tých okien nedívame samé. Urobte si z bubnujúceho dažďa príjemnú kulisu, pripravte si s partnerom varené víno a vydajte sa na objaviteľskú cestu po stopách posledných letných lúčov na vašom tele. Tí odvážnejší môžu vyraziť aj na jesennú prechádzku a pod zámienkou splynutia s prírodou vhupnúť do voňavého senníka. Fantázii sa medze nekladú. Dôležité je pamätať na svoje zdravie a náležite sa na jesenné radovánky vyzbrojiť. Skvelú službu vám určite spravia hrejivé kondómy, ktoré spoľahlivo dotvorí atmosféru a v exteriéri navyše aj perfektne zahreje.

Sladký život na jeseň?

My ženy vieme, že najlepšou náplasťou na všetky naše boľačky je čokoláda. Tak prečo nevyužiť jej skvelé účinky, keď sa už nemusíme trápiť s chudnutím do plaviek? Zahoďte diéty za hlavu a urobte si radosť poriadnou šálkou horúcej čokolády.

Leto v duši medzi kvapkami dažďa

Ľudí, ktorí milujú upršané veterné počasie, asi veľa nie je. Veď koho aj baví prechádzať sa s vyvráteným dáždnikom až kým nepremokne do nitky? Faktom však ostáva, že dážď jednoducho patrí k jeseni. Čo tak zakopať s ním vojnovú sekeru aspoň na jednu sezónu? Zostať v suchu vám pomôže pršiplášť. Túto jeseň je navyše aj veľmi trendy. Takže ak si jeden veselý kúsok zaobstaráte a k nemu si obujete stále módnejšie gumáky, určite nespravíte krok vedľa.

Sezóna divadla

Tak sme sa konečne dočkali. Po tradičných letných divadelných prázdninách sú herci opäť vo forme a repertoár divadiel je naozaj pestrý. Rodičov vezmite do „národného“ na Fausta, kamošku vytiahnite na novú komédiu a priateľovi sa zavďačte verejnou nahrávkou obľúbenej relácie. Nezabudnite na náležitú divadelnú garderóbu a všetko si starostlivo naplánovať. Kto povedal, že jeseň je nudná?

Obujte si túlavé topánky

Že ste tento rok nestihli letnú dovolenku? Tak je najvyšší čas to napraviť, čo poviete? Na jeseň sa cestuje najlepšie. Nemusíte sa pariť v horúčave, ani sa drkotať v mrazoch. Doprajte si odpočinok a vyrazte za hranice všedných dní. Vyskúšajte napríklad stále populárnejšiu mestskú turistiku a pozrite si niektorú z európskych metropol, alebo sa inšpirujte panenskou prírodou a zájdite objavovať krásy severu. Nech je váš vkus už akýkoľvek, cestovateľský zážitok vás iste vzpruží na dlhé týždne.

Rozhýbte sa!

Nič nedá vaše telo aj dušu tak do poriadku ako poriadna dávka pohybu. Nemusíte sa hneď začať trápiť v posilňovni plnej upotených svalovcov. Celkom postačí, ak si každý deň doprajete aspoň 30-minútovú prechádzku po čerstvom vzduchu. Bude sa vám lepšie zaspávať a zároveň sa dostaví aj dobrý pocit, že ste urobili niečo pre svoje zdravie.