Šesť rád, ako sa opäť cítiť mlado

Chceli by ste mať opäť množstvo energie, fungujúci metabolizmus či pocit, že dokážete všetko, čo si zaumienite – tak ako kedysi? Skúste nasledovať naše rady, môžete žiť zdravší, šťastnejší a dlhší život.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Chceli by ste mať opäť množstvo energie, fungujúci metabolizmus či pocit, že dokážete všetko, čo si zaumienite – tak ako kedysi? Samozrejme, vek sa úplne oklamať nedá, ale ak skúsite nasledovať naše rady, môžete žiť zdravší, šťastnejší a dlhší život.

1. Základom je spánok

To, že primerane dlhý a kvalitný spánok je nevyhnutný pre dostatok energie, predsa už určite viete, no napriek tomu ho množstvo ľudí podceňuje. Je to však skutočne jediný spôsob, ako si vaše telo i myseľ môžu dokonale odpočinúť.

Odborníci odporúčajú urobiť si malý test, aby ste videli, že to skutočne funguje. Počas šiestich týždňov každý jeden deň zabudnite na ponocovanie a choďte spať skôr. Vytvoríte si tak návyk na zdravý spánok a dáte zbohom vyčerpanosti a kruhom pod očami.

2. Vitamíny a antioxidanty

Ako pri takmer všetkých odporúčaniach, ako schudnúť, ani v boji s vekom si neporadíte bez ovocia a zeleniny. Sú plné vitamínov a antioxidantov, vďaka ktorým sa budete cítiť sviežo a plní energie.

Ako však tvrdí lekár Henry Lodge, autor knihy Younger Next Year for Women, nemusíte sa úplne rozlúčiť s vašimi obľúbenými prehreškami proti zdravej výžive. „Ak na 90 percent jete zdravo, dožičte si tých zvyšných 10 percent. Dajte si kopček zmrzliny a poriadne si ho užite!“ zdôraznil.

3. Nedovoľte, aby vaše svaly ochabli

Nikto vás nenúti, aby ste utekali do posilňovne s pocitom, že čím viac, tým lepšie. Tréning musí zodpovedať vášmu zdravotnému stavu a kondícii a ak cvičíte správne, podľa trénera Boba Greena sa budete cítiť o niekoľko rokov mladší.

„Ak to robíte správne, posilňovanie v svaloch spôsobí mikrotrhlinky, čo vaše telo prinúti vytvoriť pevnejšie svalové vlákna,“ vysvetlil. Spolu s tým prichádza samozrejme výdrž a väčšia odolnosť. Ak nechcete alebo nemôžete svoj cvičebný plán konzultovať s odborníkom, Greene odporúča kúpu činiek a kombináciu základných cvikov, ako sú napríklad drepy alebo takzvané výpady. Nemusíte cvičiť každý deň, ale tiež nie menej ako dvakrát týždenne.

4. Buďte márniví – primerane

Jednoducho sa o seba starajte. Zafarbite svoje šediny, kúpte si kvalitný krém a doprajte si voňavý kúpeľ. Zájdite do obchodu a kúpte si niečo nové na seba.

Pri márnivosti je dôležité slovo ‘primerane’, nikto vás totiž neposiela k plastickému chirurgovi za vopred prehratým bojom vyzerať tak isto, ako pred tridsiatimi rokmi. Ale prečo sa v rámci možností nepostarať o zdravie svojej pokožky a vlasov, keď sa vďaka tomu môžete cítiť sebavedomejšie a mladšie?

5. Vstávajte aj zaspávajte s úsmevom

Bez pozitívneho myslenia vám ostatné rady nepomôžu. Podľa autorky knihy A Happy You Elizabeth Lombardo je vo vyššom veku potrebné umlčať hlások vo vnútri, ktorý pripomína všetko zlé, čo sa vám v živote stalo.

„Cieľom nie je popierať tie menej príjemné veci, čo sa dejú, ale sústrediť sa na tie dobré,“ vysvetlila. Optimizmus podľa nej zabezpečí prílev pozitívnej energie, ktorá na človeka pôsobí motivujúco.

6. Spestrite si život

Skúšajte nové veci a naplňte svoj život zážitkami. Paradoxne môže pomôcť zdravá dávka nostalgie, ako dokázala štúdia vedcov z Harvardskej univerzity.

Ľudí umiestnili do prostredia, ktoré pripomínalo ich mladosť, čiže nechýbali filmy, hudba a rôzne staré predmety. Experiment ukázal, že sa zlepšila ich pamäť, videnie, nálada aj zdravotný stav.

Zdroj: health.com