Širokospektrálne liečivé účinky levandule

Rastlinka s krásnymi fialovými kvetmi menom levanduľa je nielen ozdobou záhrad, ale môže byť i vašim pomocníkom v boji proti mnohým problémom. Vďaka svojim protizápalovým účinkom a obsahu množstva liečivých látok má široké využitie.
Levanduľa

Levanduľa | Zdroj: Shutterstock.com

Rastlinka s krásnymi fialovými kvetmi menom levanduľa je nielen ozdobou záhrad, ale môže byť i vašim pomocníkom v boji proti mnohým problémom. Vďaka svojim protizápalovým účinkom a obsahu množstva liečivých látok má široké využitie. Od starostlivosti o telo po zdravý spôsob ochutenia jedál.

Zničí lupiny

Lupinám môžete dať zbohom vďaka levanduľovému oleju.

Recept: Dermatologička Francesca Fusco odporúča najskôr navlhčiť vlasy teplou vodou a vysušiť ich uterákom. Následne zmiešajte 15 kvapiek levanduľového oleja s dvoma čajovými lyžičkami olivového alebo mandľového oleja. Zmes vložte do mikrovlnnej rúry na približne 10 sekúnd alebo kým nie je teplá. Olej vmasírujte do pokožky hlavy a asi hodinu ho nechajte pôsobiť pod kúpacou čiapkou. Potom si šampónom umyte vlasy. Ako však upozorňuje Fusco, kúru pravdepodobne bude nutné zopakovať niekoľkokrát.

Pomôže vám relaxovať

Vôňa levandule znižuje frekvenciu srdca i krvný tlak, čo vedie k ospalosti. Ak sa vám nedarí zaspať, skúste si k posteli položiť nádobku so sušenou levanduľou alebo difuzér s levanduľovým olejom. Zakladateľ Claytonovho inštitútu pre spánok Joseph Ojile však varuje, že pri nespavosti sa netreba spoliehať na takúto záchranu na poslednú chvíľu. Takže stále platí, že pred spaním sa treba vyhnúť kofeínu, vypnúť elektroniku a každý deň chodiť spať v rovnaký čas.


Prečítajte si tiež:

Hojivé účinky byliniek

Lekári v kvetináčoch


Spestrí vaše jedlo

Provensálske korenie s obsahom levandule skúste pridať k opraženému či grilovanému mäsu alebo zelenine či pilafom. Korenie vášmu jedlu nielen dodá chuť, ale levanduľa tiež prispeje k vašej zdravej výžive cennými fytonutrientmi.

Upokojí pokožku

Nepríjemné štípance od komárov vás prestanú trápiť vďaka esenciálnemu oleju z levandule. Keďže má protizápalové účinky, pomôže pri svrbení, opúchaní i červenej pokožke. Stačí kvapka či dve na dané miesto a počkať 15 minút. Podľa potreby to opakujte každých 6 až 8 hodín počas nasledujúceho dňa. Ak vám však náhodou podráždi kožu, skúste nájsť iný spôsob, ako s dotieravými komármi bojovať.

Porazí nadúvanie

Nadúvanie a zlé trávenie môže mať korene v tom, že sa vo vašom tele nahromadili zjednodušene povedané ‘zlé’ baktérie. Lekárka Christine Gerbstadt tvrdí, že polyfenoly obsiahnuté v levanduli práve s nimi dokážu bojovať. Skúste si trochu jedlej sušenej levandule pridať do jogurtu, najlepšie obsahujúcemu živú kultúru.