Ste vystresovaní a nervózni? Upokoja vás bylinky, aromatické oleje aj obilniny.

Máte pred sebou pohovor do práce, dôležitú skúšku, vážny rozhovor so šéfom alebo napäto očakávate, ako sa vyvinú isté podstatné okolnosti? Je pochopiteľné, že vás zožiera nervozita a stres. Ako si pomôcť?

bylinky_nervozita_29-3-2016_hlavny

Zdroj foto: Shutterstock.com

Jej súčasťou býva aj zápcha, sucho v hrdle, napnuté svalstvo na šiji, pleciach a na hlave, mokré, spotené a trasúce sa ruky a nohy, nespavosť a nepríjemný šteklivý pocit v žalúdku.

Zbavte sa týchto pocitov domácimi receptami.

Zásobujte si domácnosť bylinkami

Bylinky majú naozaj moc pomáhať ľuďom s najrôznejšími problémami, nervozitu nevynímajúc. Ak patríte k slabším povahám a nervozita vás často ničí, mali by ste si zásobiť domácnosť skvelými pomocníkmi a v prípade potreby si z nich uvariť liečivé čaje.


Prečítajte si tiež:

Toto sú techniky zvládania stresu

Ľubovník

Nervozitu dokáže počas niekoľkých dní odstrániť ľubovník. Podľa viacerých výskumov obsahuje látky, ktoré upokojujú a pôsobia ako prírodné sedatíva. Vlažný čaj oslaďte medom.

Borák, medovka a alchemilka

Proti nervozite, nespokojnosti, ľútosti, úzkosti a mrzutosti dobre pôsobia borák, medovka a alchemilka. Čaj z týchto bylín, či už samostatne alebo v zmesi aj s ľubovníkom, nervovo a psychicky posilňuje. Jednu lyžičku bylín zalejte šálkou vriacej vody a nechajte desať minút odstáť. Pite dve šálky denne, jednu z nich pred spaním.

Materina dúška, vres, chmeľ, lipový kvet, srdcovník a šalvia

Čaj z materinej dúšky je skvelý prostriedok, ktorý upokojuje nervy, zabraňuje plynatosti, zastavuje hnačky a navyše je vhodným prostriedkom pri liečbe žalúdočných vredov, ktoré majú svoj pôvod často v nervozite a strese. Kombinovať ju môžete s vresom, chmeľom, lipovým kvetom, srdcovníkom a šalviou.

Valeriána

Podľa ľudovej povery mala valeriána schopnosť odolávať všetkým úkladom nečistých síl. Valeriánový čaj upokojuje pri nervozite a odstraňuje ťažkosti pri zaspávaní. Z koreňa valeriány sa vyrábajú rôzne prípravky na upokojenie nervov.

Siahnite po obilninách

Spokojnosť, pokoj a pocity šťastia vám pomôžu zaistiť obilniny. Hovorí sa o nich, že pri raste v sebe nahromadili slnko. Látky, ktoré sa v nich nachádzajú, dokážu uvoľňovať v mozgu hormóny šťastia, vďaka čomu sa budete cítiť vyrovnanejšie. Preto nezabudnite do svojho jedálnička zaradiť potraviny z pšenice, kukurice, ovsa či pohánky.

Riešením sú aj vitamíny skupiny B

V prípade nervozity, úzkosti a emocionálnej nestability vám môžu pomôcť aj vitamíny skupiny B, predovšetkým vitamín B1, ktorý nazývajú aj duševný vitamín, a B3, známy aj ako vitamín optimizmu. Nachádzajú sa najmä v droždí, pšeničných klíčkoch, bravčovom mäse, špenáte, hrášku, orechoch, ovsených vločkách, mäse tuniaka, slnečnicových semiačkach, fazuli či petržlene.

Tajomstvo upokojenia v oleji zo santalového dreva

Tento éterický olej má upokojujúci účinok, uvoľňuje napätie alebo stavy strachu a pomáha proti nervozite. Zmiešajte 2-3 kvapky oleja asi s jednou čajovou lyžičkou mandľového oleja a požiadajte niekoho blízkeho, aby vám touto zmesou pomasíroval plecia a oblasť šije. Druhou možnosťou je nakvapkať pár kvapiek priamo do kúpeľa.

Uvoľňujú aj vône

Dajte po tri kvapky mätového, muškátového, šalviového, bazalkového a levanduľového oleja do arómalampy. Pustite si príjemnú hudbu, ľahnite si a relaxujte aspoň pol hodinku.


Zdroje:

Liečba domácimi prostriedkami (Heike Kovácsová)

Čo piť, keď... (Jarmila Mandžuková)

Čo jesť, keď... (Jarmila Mandžuková)


Prečítajte si aj tento článok:

Toto sú techniky zvládania stresu