8 nesprávnych teórií o chudnutí a cvičení

Mnohí ľudia vnímajú viaceré rozšírené teórie o chudnutí a cvičení ako zaručenú pravdu, keďže sa v podstate už tradujú. Keď sa však nad nimi zamyslíte, zistíte, že sú úplne nesprávne a idú proti zásadám zdravého životného štýlu.

Zdroj foto: Shutterstock.com

1. Z večerného jedenia sa priberá

Skutočnosť: Podstatná je celková kalorická hodnota jedla, ktorú za celý deň prijmete, niečo malé pod zub po večeri teda nemusí vždy uškodiť. Dôležité je jesť pravidelne a malé porcie, a to nielen z hľadiska udržiavania zdravej hmotnosti, ale aj preto, aby ste mali dostatok energie.

Jednoducho zjedzte niečo malé (a zdravé) každé dve až tri hodiny a ak sa blíži čas spánku, skúste si dať pozor, aby malo jedlo menej ako 200 kilokalórií.

2. Hlad vždy znamená, že potrebujete jedlo

Skutočnosť: Nutkavú potrebu jesť môžete mať pokojne aj preto, že ste dehydrovaní či nevyspatí.

3. Chudnutie je ťažšie ako udržiavanie hmotnosti

Skutočnosť: Väčšina ľudí, ktorí zhadzujú kilogramy vďaka rôznym diétam, po ich skončení opäť priberú, často dokonca viac, ako schudli. "Nové" telo totiž potrebuje menej kalórií ako predtým a treba sa tomu prispôsobiť.

Ak ste počas svojej diéty nejedli dostatok bielkovín, pravdepodobne ste prišli nielen o tuk, ale aj o svaly. Tie pritom spaľujú viac kalórií, takže ste si diétou pravdepodobne spomalili metabolizmus. Jediným spôsobom, ako si naozaj dlhodobo udržať hmotnosť, je zdravý životný štýl.

Pozrite si:

8 tipov, ako si udržať hmotnosť

4. Po cvičení prichádza únava

Skutočnosť: Po tom, ako sa dostanete do lepšej kondície, zistíte, že máte vďaka cvičeniu viac energie ako predtým. Zároveň jeho zásluhou budete tiež lepšie spávať a zbavíte sa stresu.

5. Cvičenie zaberá priveľa času

Skutočnosť: Na udržanie hmotnosti stačí 20-40 minút pohybu niekoľkokrát týždenne, ak chudnete, je lepšie samozrejme trochu pridať. Aktivitám sa pritom nemusíte venovať naraz, spôsoby cvičenia môžu byť rôznorodé a počas viacerých častí dňa, keď si nájdete voľnú chvíľku.

6. Schudnete z tých častiach tela, ktoré namáhate

Skutočnosť: To, odkiaľ tukové bunky zmiznú, nemôžete ovplyvniť. Zároveň platí, že môžete urobiť stovku brušákov denne, ale bez správneho stravovania, spánku a aeróbneho cvičenia jednoducho nebudete mať ploché brucho. Tuk mizne systematicky z celého tela a ak nepodstúpite liposukciu, nič s tým nespravíte.

7. Očistná kúra ovocnými a zeleninovými šťavami detoxikuje organizmus a naštartuje metabolizmus

Skutočnosť: Vďaka takejto kúre schudnete, ale len preto, že prijímate omnoho menej kalórií. Samozrejme, má len dočasný účinok, následne takmer určite zase priberiete.

8. Všetky sacharidy sú nepriatelia

Skutočnosť: Momentálne je mimoriadne rozšírený trend, že sacharidy treba úplne vylúčiť zo svojho jedálnička. Oni sami o sebe pritom nespôsobujú priberanie, no pravdou je, že ak ich jete priveľa, zvýši sa hladina cukru v krvi a prichádza hlad.

Rozhodne to však neznamená, že ich treba prestať jesť, kľúčové je vyberať si tie správne sacharidy. Uprednostnite celozrnné výrobky s obsahom vlákniny, napríklad si doprajte chlieb, hrnček celozrnných cestovín alebo zemiaky.


Prečítajte si tiež:

Falošné tipy na chudnutie: Tieto u vás nezaberú!