Dokáže kozmetika s kolagénom vymazať vrásky?

Časopisy o kráse sú dnes plné reklám na „revolučné“ krémy s obsahom kolagénu, ktoré vraj dokážu zázraky a z našej pleti doslova vymažú vrásky. Ich ceny sa veľakrát šplhajú do priam astronomických výšin. Naozaj sa do nich oplatí investovať?

Časopisy o kráse sú dnes plné reklám na „revolučné“ krémy s obsahom kolagénu, ktoré vraj dokážu zázraky a z našej pleti doslova vymažú vrásky. Ich ceny sa veľakrát šplhajú do priam astronomických výšin. Naozaj sa do nich oplatí investovať?

Hovorí sa, že v láske, vo vojne a v boji proti vráskam je všetko dovolené. V snahe vyzerať o pár rokov mladšie si na tvár natrieme čokoľvek od pivných kvasníc až po hadí jed. Drahé krémy sa potom zdajú ako tá najrozumnejšia alternatíva.

Čo je to kolagén?

Kolagén je dnes v súvislosti s anti-age medicínou azda najviac skloňované slovo. Je to vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je v podobe kolagénových vláken základnou stavebnou hmotou podporných tkanív. Práve táto bielkovina je zodpovedná za mladistvý vzhľad pleti. Tvorí sa v hlbokej vrstve kože z niekoľkých rôznych aminokyselín a zabezpečuje, že koža je pružná a pevná. O tvorbu kolagénu sa starajú bunky, ktorým sa hovorí fibroblasty. Vekom sa však ich počet znižuje a tým sa znižuje aj ich schopnosť tvoriť kolagén. Výsledkom je mnohými toľko obávaná strata elasticity a „prepadávanie“ horných vrstiev kože, čo má za následok tvorbu jemnejších aj hlbších rýh a vrások. Tento proces je úplne prirodzený.

Odborníci sú skeptickí

Neboli by to však kozmetické firmy, aby nepátrali po spôsobe, ako tvorbu kolagénu znova podporiť. Niektoré uvádzajú, že ich produkty obsahujú prirodzený kolagén a vďaka špeciálnemu zloženiu séra, či krému, sa dostane do pleti a zvnútra pracuje na jej vyhladení a zvýšení pružnosti. Experti sú však skeptickí: „Zatiaľ nejestvujú dôkazy o tom, že by bol krém schopný prestúpiť pokožkou až do takej hĺbky, kde sa tvorí kolagén. Samotný kolagén má príliš veľké molekuly, ktoré kožnou bariérou neprejdú, takže zostáva na povrchu pleti a časom sa zmyje alebo zotrie,“ hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

Pomáhať a chrániť

V kozmetike však existujú látky, ktoré tvorbu kolagénu vedia stimulovať. Niektorí dermatológovia nedajú dopustiť na kombináciu výťažkov z morských rias a aktívnych peptidov, iní odporúčajú staviť na antioxidanty. „Pre tvorbu kolagénu je nevyhnutný vitamín C a pred stratou kolagénu pomôžu vitamíny A a E, alebo koenzým Q 10, ktoré zvyšujú ochranu kože,“ vysvetľuje MUDr. Novotná, ktorá je známa aj svojimi varovaniami pred nadmerným slnením a tiež propagáciou zdravého životného štýlu. „Ak si chcete dlhšie zachovať mladistvý vzhľad kože, obmedzte v lete pobyt na priamom slnku a v každom ročnom období používajte ochranný krém,“ radí.

Pleť vyživujte aj zvnútra

Veľmi dobré výsledky zaznamenalo užívanie kolegénu ako potravinového doplnku vo forme nápoja. Aktívne zložky v prípravku zasahujú dermis, teda hlbšiu vrstvu kože zvnútra, kde reaktivujú tvorbu kolagénu. „Hydrolyzovaný kolagén sa po požití dostane do tenkého čreva, odtiaľ do krvného obehu a ním do hlbokej vrstvy kože – dermis. Tam napomáha obnove kolagénových a elastínových vlákien a zároveň podnecuje syntézu kolagénu a kyseliny hyalurónovej, čo má za následok zlepšenie stavu pleti, ale aj vlasov a nechtov. Naša koža je zrkadlom nášho životného štýlu, takže všetko pozitívne, čo doprajeme svojmu telu, sa nám vráti v podobe zdravej kože.“ vysvetľuje MUDr. Novotná.

Siaia

velmi vela pletových kremov obsahuje kolagen. Len to chce davat pozor a odlišit pletový krem od očného kremu. Idelane použivat denný, nočný a očný krem.

Glam

mne kolagén pomohol ale nie v kréme, ale ako doplnok výživy - morský collalloc a zjemnil mi vrásky a nejak vyživil pleť tak, že vyzerá vypnutejšie

Jennny

použivam toto serum proti vraskam a ano, pomáha to, takže odporučam všetkym www.lavycosmetics.com je to to najlepšie na vrasky, čo som kedy použivala