Tak ktorá je lepšia? Odborníci nám často odporúčajú vyskúšať radšej otužovanie ako relax v teplej vode. Naozaj nám studená sprcha prospeje viac? Popravde, oba spôsoby majú svoje benefity, pozrite si stručný prehľad a posúďte sami.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Teplá sprcha
-
zregeneruje svaly
- redukuje opuchy
-
pozitívny vplyv na nervové zakončenia aj orgány
- znižuje telesné napätie
- zmierňuje migrénu
- pôsobí proti úzkosti a stresu
-
uvoľňuje upchatý nos a dutiny
-
odstraňuje toxíny z pokožky, otvára jej póry a prečisťuje ju
Horúca sprcha podporuje potenie, čím sa rýchlejšie zbavíte odpadových látok. Ľudia ju obľubujú aj pre jej upokojujúce účinky a vplyv má aj na rôzne bolesti, ktoré dokáže utlmiť. Pod prúdom horúcej vody netreba tráviť viac ako polhodinu, pretože vaše srdce zrýchľuje tep a mohol by sa dostaviť kolaps.
Opatrní musia byť ľudia s vysokým krvným tlakom či ochoreniami srdc a ciev, ktorí by mali uprednostniť radšej vlažnú sprchu.
Prečítajte si tiež:
Tipy, ako posilniť imunitu
Studená sprcha
- stimuluje imunitný systém
-
prevencia pre ochoreniami
- stimuluje antidepresívne hormóny
-
urýchľuje metabolizmus
- spomaľuje srdcový tep
- "prečistí hlavu"
- zvyšuje bdelosť
- napne pokožku
-
redukuje vypadávanie vlasov
Uprednostňujú ju najmä športovci, pretože pomáha predchádzať bolestiam kĺbov či svalov a po namáhavom fyzickom výkone sa telo pod studenou sprchou rýchlejšie zregeneruje. Ďalej posilňuje i pevnú vôľu a zbaví telo únavy. Celkovo takíto ľudia znášajú lepšie výkyvy teploty a tlaku.
Pozor, so studenou sprchou je potrebné začať postupne. Najprv začnite vlažnou vodou a postupne si otužujte rôzne časti tela. Keď si vaše telo dostatočne zvykne, môžete prejsť na niekoľkominútovú studenú sprchu.
Pozrite si aj tento článok:
Aj takto môžete posilniť svoju imunitu!