Čo vám pomôže rozhýbať trávenie?

Výber jedál, ktoré konzumujete, môže vo veľkom ovplyvniť spôsob akým vaše telo trávi. Obzvlášť cez sviatky, keď je na stoloch veľké množstvo jedál, by ste si na mali dávať pozor na to, čo všetko zjete.

Jablko Zdroj foto: Shutterstock.com

Potraviny s vysokým obsahom tuku len zriedkavo

Hoci sa to môže zdať nemožné, aj počas Vianoc by ste si mali dávať pozor na príjem potravín s vysokým obsahom tukov. Všeobecne platí, že tučné jedlá majú tendenciu spomaľovať proces trávenia, čím bude váš organizmus viac náchylnejší na zápchy. Ak si nechcete pokaziť príjemné chvíle Vianoc, vyberajte si radšej chudé mäso, ktoré vám nespôsobí žiadne žalúdočné ťažkosti.

Začleňte probiotiká do svojho jedálnička

Probiotiká sú zdravé baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v tráviacom trakte. Pomáhajú telu bojovať s účinkami zlej stravy, antibiotík a so stresom. Okrem toho môžu zlepšiť vstrebávanie živín, pomôcť prelomiť laktózu, posilniť imunitný systém a dokonca môžu pomôcť aj pri liečbe syndrómu dráždivého čreva. Najmä v období sviatok je potrebné podporovať trávenie, napr. aj prostredníctvom probiotických bielych jogurtov alebo kefíru.

Pite horúce bylinné čaje

Pomáhajú detoxikovať organizmus a budovať tráviacu silu. Najvhodnejším pomocníkom môže byť práve zázvorový čaj. Zázvorom si môžete dochutiť taktiež aj niektoré jedlá, podľa svojho uváženia. Medzi ostatné bylinky, ktoré podporujú trávenie, patrí aj harmanček, mäta prieporná a škorica.


Prečítajte si aj:

Každé sústo dobre požujte a nikam sa neponáhľajte

V ideálnom prípade by ste každé sústo mali prežuť asi 30 krát. Väčšie kusy by sa mali rozdeliť na menšie časti, aby už slinné enzýmy mohli začať proces trávenia a urýchliť ho tak. Skúste položiť vidličku alebo lyžičku dole medzi každým sústom, aby ste si dopriali čas na správne prežúvanie.

Uprednostnite varené potraviny pred surovými

Už tradičná východná medicína vysvetľuje, že potraviny musia byť uvarené, aby príliš nezaťažili trávenie človeka. Preto sa ľudom so slabou schopnosťou trávenia odporúčajú varené jedlá – najmä polievka. Surové pokrmy môžu byť pre váš žalúdok náročnejšie na strávenie a aj studené nápoje to nemusia zlepšiť.