Krízový intervenčný tím hľadá šesť zodpovedných darcov, ktorí povedia násiliu NIE

Počet hlásených prípadov domáceho a sexuálneho násilia vzrástol za posledné roky o 80 %. Počet obetí, ktoré vyhľadali pomoc, vzrástol z 20 % na 54 %. Aj preto sa pracovníčky Krízového intervenčného tímu (ADRA Slovensko) pred rokom rozhodli, že nezostanú ticho a budú o násilí hovoriť nahlas. No najmä budú v rámci ADRA KIT-u obetiam násilia komplexne pomáhať. Pre jeho účinné fungovanie je však potrebných šesť zodpovedných darcov, ktorí násiliu takisto povedia NIE.

ADRA KIT (Krízový intervenčný tím) upozorňuje na príznaky násilia a zneužívania, organizuje k téme diskusie a obetiam násilia poskytuje dlhodobú komplexnú pomoc – právnu, psychologickú, aj sociálnu. Právnička a spoluzakladateľka KIT-u, Daniela Borzová, pripomína: „Každý človek má právo na dôstojný život v bezpečí. Obete násilia a zneužívania si však nedokážu pomôcť sami. Často trvá roky, kým sa odhodlajú vyhľadať pomoc, pričom následky páchaného násilia si veľakrát odnesú ich deti. Mnohé z nich neskôr opakujú to, čo sa doma naučili, alebo sa samé stávajú obeťami. Ak chceme mať zdravú spoločnosť, musíme upozorňovať na násilie, pomáhať jeho obetiam a podporovať zdravé vzťahy. Ak máte podozrenie, že niekto vo vašom okolí zažíva násilie alebo zneužívanie, začnite o násilí hovoriť nahlas. Pomôžte tejto osobe rozpoznať príznaky zneužívajúceho vzťahu, vypočujte ju a odporučte jej odbornú pomoc. Kontaktujte náš KIT.“

Za prvých 12 mesiacov ADRA KIT bezplatne pomohol, resp. stále pomáha a radí takmer dvom desiatkam obetí. Teraz môže aj široká verejnosť – buď jednotlivci, jednotlivkyne, alebo celé kolektívy a firmy – darovať obetiam násilia dôstojný život – stačí sa zapojiť do kampane „Dôstojný život“ a stať sa jedným zo šiestich zodpovedných darcov, ktorí násiliu takisto povedia NIE.

ADRA KIT hľadá šesť zodpovedných firiem, ktoré chcú podporiť dlhodobú a komplexnú odbornú pomoc obetiam domáceho a sexuálneho násilia na Slovensku. Aby KIT dokázal fungovať aj ďalší rok, potrebuje pokryť náklady na odmeny za vykonanú prácu v právnej aj psycho-sociálnej oblasti, ako aj náklady na benzín pre výjazdy – krízovú intervenciu v teréne.

Riaditeľ ADRA Slovensko, Daniel Kaba, pripomína znepokojivú situáciu okolo domáceho násilia v SR: „Na Slovensku v súčasnosti až 33 % žien žije v násilnom vzťahu a 49 % žien vo veku nad 15 rokov zažilo sexuálne násilie minimálne raz za život. Každý týždeň nás kontaktujú mailom nové obete násilia so svojím bolestným príbehom. Práve preto sa snažíme pomáhať týmto osobám pri budovaní nového dôstojného života. Buďte aj vy pri tom.“

Staňte sa teraz oficiálnym partnerom ADRA KIT-u. Prvým partnerom projektu „Dôstojný život“ je e-shop EnikiBeniki, ktorého logo už svieti na webe ADRA KIT-u: http://www.adra.sk/dostojnyzivot//. Pre viac informácií kontaktujte KIT na: kit@adra.sk (alebo daniel.kaba@adra.sk, +421 907 235 511). Darovať nový dôstojný život má zmysel.

Ďakujeme!


Prečítajte si aj tento článok:

Odkaz kampane ‘16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách’ pre Slovensko

Textová Inzercia

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.