Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Odkaz kampane ‘16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách’ pre Slovensko

Celosvetová kampaň ‘16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách’ každoročne začína 25. novembra – v Medzinárodný deň boja proti násiliu páchanému na ženách a končí 10. decembra – v Medzinárodný deň ľudských práv. Aj tento rok sa do kampane na Slovensku zapojili mimovládne organizácie, iniciatívy, ale aj individuálni ľudia. KIT (Krízový intervenčný tím) organizácie ADRA Slovensko sa takisto zapojil a upozorňuje na výzvy, spojené s týmto násilím.
adra, nasilie na zenach

Zdroj: súkr.archív

Tento rok verejnosť znepokojili čísla a štatistiky, týkajúce sa napáchaného násilia. Za posledné dva roky bolo totiž v našej krajine v dôsledku násilia zavraždených trinásť žien. Všetky boli pripravené o život svojimi manželmi alebo partnermi. Väčšina z nich zomrela preto, lebo chcela zo vzťahu, v ktorom zažívala násilie, odísť alebo sa rozviesť. Svedkami vrážd boli aj deti.

Právo na život, právo slobodu a sebaurčenie

Ako sa píše vo vyhlásení košickej organizácie Fenestra, ktorá v SR organizuje spomínanú kampaň ‘16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách’: “Vraždy žien sú najvážnejším dôsledkom násilia páchaného na ženách. Sú mementom zlyhania celej spoločnosti v ochrane žien a ich detí pred násilím a v rešpektovaní práv žien. Všetky ženy majú právo na život a majú aj právo na slobodu a sebaurčenie. Tieto práva sú nedotknuteľné.”

Právnička, Daniela Borzová, v rámci vyhlásenia KIT-u k tejto kampani uvádza: „Každý z nás má právo na dôstojný život bez násilia a bez tohto, aby bol obmedzovaný pôsobením iného subjektu násilnou formou. Každý z nás má právo voľby (a teda slobodného rozhodnutia), ako naloží so svojím životom. A nikto mu v tom nesmie brániť.“

Právo na život je jedným zo základných ľudských práv. No nejde iba o právo na život, spájajúce sa so zažívaním násilia obeťou. Odborníčky KIT-u upozorňujú na realitu, keď sa „obete musia doslova domáhať svojich práv práve u inštitúcií, ktoré by mali predstavovať záruku ich realizovania v praxi. Bývajú minimalizované a bagatelizované suspekcie nahláseného násilia, a dokonca obete bývajú odhovárané od podania oznámení, málokto ich počúva a snaží sa im porozumieť… Neraz sa objavujú mýty a predsudky v záverečných posudzovaniach konania a správania obetí, pričom týmto všetkým môžu práve rozhodujúce orgány a pomáhajúce profesie prísť k nesprávnemu vyhodnocovaniu skutočností, prežitých obeťou, a teda k nesprávnej kvalifikácii násilia (či už v trestnoprávnom zmysle alebo v civilno-právnom kontexte).“


Prečítajte si tiež:

Krízový intervenčný tím hľadá šesť zodpovedných darcov, ktorí povedia násiliu NIE


Potrebná prevencia aj kvalitná pomoc

Všetkým týmto citlivým aj kontroverzným témam bolo venované podujatie ‘Sobota s ADROU‘ v Bratislave (8. decembra), kde bola prítomným predstavená činnosť Krízového intervenčného tímu (KIT) a podtéma: vzťahy a násilie.

Zástupkyne organizácie Fenestra prízvukujú, že: sú potrebné “dobré preventívne programy v školách na predchádzanie násiliu na ženách, ale aj dostupná a kvalitná pomoc a podpora, ktorá bude vychádzať z potrieb žien a ich detí.” Presne o toto sa na Západe Slovenska snaží práve KIT, a to formou: Krízovej intervencie; Sociálnej rehabilitácie a adaptácie; Advokácie; a Prevencie.

Tri expertky z KIT-u vedú formou osvety a mediálnych výstupov širokú slovenskú verejnosť k tomu, aby násilie netolerovala, a aby o násilí hovorila nahlas. A to o všetkých jej formách – spočívajúcich v psychickom, fyzickom, ekonomickom, sociálnom alebo sexuálnom násilí. Lebo tie môžu mať nielen fatálne následky (ako vrchol násilného správania násilníka voči obeti), ale aj následný hlboký traumatizujúci dosah na samotný život obete a jej sociálne fungovanie. Práve preto organizácia ADRA Slovensko spustila kampaň ‘Dôstojný život’, ktorá má obetiam domáceho a sexuálneho násilia zabezpečiť nový dôstojný život. Aj s vašou pomocou.

Vypočuť hlas obetí

O násilí na ženách a ľudských právach žien hovorí veľa a nahlas aj medzinárodná komunita. No nie vždy je vypočutý hlas samotných zneužívaných žien. Vypočutie ich skúsenosti s násilím je však veľmi dôležité. Práve preto niesla tohtoročná celosvetová kampaň ‘16 dní aktivizmu proti násiliu na ženách’ a kampaň UN Women ‘Orange the world’ tento rok podnázov: #HearMeToo (‘Vypočuj aj mňa’ / ‘Vypočuj môj hlas’). To by mal byť odkaz celej kampane i pre Slovensko.

Právnička, Daniela Borzová, v rámci trvania kampane ’16 dní aktivizmu‘ i počas osvetových aktivít KIT-u slovenskú verejnosť vyzýva: Naučme sa obeť najprv vypočuť a porozumieť jej prežívaniu. Až vtedy budeme môcť správne rozhodnúť a právne posúdiť konanie páchateľa, čím obeti skutočne pomôžeme a nevystavíme ju sekundárnej viktimizácii. Iba vypočutím si obete a porozumením jej konaniu budeme skutočne vedieť, čo prežila, a teda jej budeme vedieť aj pomôcť tak, aby mohla žiť svoj život dôstojne.“


Prečítajte si aj tento článok:

Krízový intervenčný tím hľadá šesť zodpovedných darcov, ktorí povedia násiliu NIE