STOP plastovým slamkám a taškám dal aj tento známy stravovací reťazec

Plastové tašky nahradiť papierovými, ktoré sú biologicky rýchlo rozložiteľné, a plastové slamky vyrábať z cukrovej trstiny. Aj takto sa dá prispieť k zdraviu celej planéty. Postupne sa zbavovať plastov v prospech kompostovateľných a recyklovateľných materiálov.
Znečistenie plastami

Prkonektor.sk, Kfc.co.at | Zdroj: súkr.archív

Plast je všade. Je jedným z najpoužívanejších materiálov na svete. Len v USA ľudia denne vyhodia 500 miliónov slamiek.

Mikroplasty vznikajú rozkladaním plastového odpadu v slanej vode a dostanú sa i do tiel rýb a morských živočíchov. Preto sa prvé preventívne kroky v tejto problematike rozhodol podniknúť i známy stravovací reťazec.

Vypuklým problémom sú jednorazovo používané plasty ako sú poháre, slamky, tašky, plastové taniere či rôzne obaly. Len plastových fliaš použijeme každý rok približne 480 biliónov! Podľa údajov z roku 2017 skončí každoročne v oceáne až 8 miliónov ton plastu. Ekológovia upozorňujú na ekologickú katastrofu obrovských rozmerov!

Separovať už nestačí

Kľúčom je znížiť objem vyprodukovaného plastového odpadu. Pozitívnym príkladom idú spoločnosti, ktoré prestávajú používať jednorazové plasty. Nedávno sa medzi ne zaradilo aj KFC.

Plastové slamky patria k 10 predmetom, ktoré sa najčastejšie nachádzajú vo vode, či sú pozbierané na plážach. Na Slovensku síce oceán nemáme, no mikroplasty, ktoré vznikajú rozkladaním plastového odpadu v slanej vode, sa dostanú až k nám. Obsahuje ich napríklad mäso morských rýb a živočíchov, ktoré bežne konzumujeme. Mikroplasty však už obsahuje aj voda v Dunaji, kam sa dostávajú z odpadových vôd.

Eliminovať plastový odpad

Sieť predajní s rýchlym občerstvením KFC sa preto rozhodla znížiť objem produkovaného plastového odpadu. To, že ako ďalšia firma prestala na svojich prevádzkach používať plastové tašky a plastové slamky, je dobrou správou pre ľudí i prírodu.

„Plastové tašky sme nahradili papierovými, ktoré sú biologicky rýchlo rozložiteľné, a namiesto plastových slamiek budeme mať také z cukrovej trstiny. Je to stopercentne kompostovateľný a recyklovateľný materiál, ktorý sa veľmi rýchlo rozkladá,“ približuje Lucia Tóthová, marketingová manažérka Queensway Restaurants Slovakia, pod ktorú značka KFC patrí.

„Nové, kompostovateľné slamky sú dvojnásobne drahšie ako ich plastová alternatíva, ale je pre nás dôležité znižovať objem plastového odpadu, ktorý produkujeme. Hoci sa ako spoločnosť nevieme kvôli prísnym hygienických štandardom zatiaľ zbaviť plastov úplne, toto je dobrý začiatok,“ dodáva L. Tóthová.


Pozrite si tiež:

Päť tipov na recykláciu a šetrenie v domácnosti