Verejné kúpaliská sú postrachom pre naše nohy!

Mnohí z nás hľadajú schladenie na verejných kúpaliskách či vo wellnessoch. Plesne tu však číhajú na každom rohu. Ich dobrým kamarátom je vlhké alebo teplé prostredie. V bazénoch, saunách či spoločných sprchách nás ohrozujú mykotické ochorenia kože, ktoré sú postrachom pre naše nohy.

Štúdie za posledné roky zistili, že na Slovensku trpí mykotickým postihnutím nôh viac než 60 % dospelej populácie, zatiaľ čo plesňové postihnutie nechtovej platničky sa vyskytuje zhruba u 2,5 % populácie.

Čo sú to plesne?

Plesne sú drobné organizmy, ktoré voľným okom nevidíme. Sú bežnou súčasťou životného prostredia, väčšinou sa vyskytujú vo vode. Prejavujú sa povlakmi, ktoré pripomínajú vatu alebo zamat. Na postihnutom mieste sa vytvorí škvrna tmavého, sivého až čierneho, prípadne zelenkastého zafarbenia. Infekciu ochorenia kože spozorujeme po pár dňoch a prejaví sa svrbením pokožky. Zatiaľ čo plesňové ochorenie nechtov sa môže prejaviť aj o niekoľko týždňov.

Letné nástrahy

Najväčším zlom je okolie bazéna, kde sa môžu vyskytovať rôzne druhy plesní. Najľahšie toto ochorenie môžete dostať, ak máte na pokožke praskliny alebo trhliny či drobné zádery. Aby ste sa riziku vyhli, mali by ste sa v okolí bazénov pohybovať výlučne v šľapkách a nie s bosými nohami. Dbajte tiež na to, aby ste v teplom a vlhkom prostredí nenechávali na sebe schnúť mokré plavky. Hrozia tak nielen kvasinkové infekcie, ale aj bakteriálne ochorenia.

Na plesňové ochorenia môžu doplatiť aj muži, najmä v termálnych kúpaliskách. Najviac ohrození sú muži so zníženou imunitou, alebo ak majú poranenú pokožku po holení.

Pomôže objav českých vedcov

S liečbou takéhoto ochorenia je veľmi dôležité začať čo najrýchlejšie a najmä včas, pretože kožné mykózy sú vysoko infekčné. Výbornými kozmetickými prípravkami sú tie s obsahom múdrej huby (Pythium oligandrum), ktorý mykoparaziticky odstraňuje kvasinkové organizmy na pokožke nôh a pod nechtami. Po splnení tejto úlohy zmizne a umožní priestor pre obnovenie pokožky. Produkty z múdrej huby sú ekologické a čisté.

„Múdra huba (Pythium oligandrum) nemá vedľajšie účinky a doteraz sa neobjavili žiadne alergické reakcie. Prípravky z nej môžu používať aj deti mladšie ako tri roky, tehotné či dojčiace ženy alebo ľudia so zníženou imunitou. Veľmi dobrá správa je, že plesne si voči tomuto predátorovi nedokážu vytvoriť odolnosť, a preto múdra huba účinkuje aj pri opakovanom používaní,“ vysvetľuje mikrobiológ MUDr. Karel Mencl z Krajskej nemocnice v Pardubiciach, ktorý sa podieľal na výskume múdrej huby.

Slovenské kúpaliská, ktoré pripomínajú raj na zemi

Keď už sa rozhodnete slniť na verejných kúpaliskách a vystaviť pokožku kvasinkovým organizmom, dajte si záležať na výbere podľa kvality vody. Svojou silne mineralizovanou vodou, ktorá je porovnateľná s vodou z Mŕtveho mora je známe kúpalisko v Podhájskej. Ďalším v poradí je Bio kúpalisko Levočská dolina. Voda v bazénoch je tu filtrovaná bez použitia akýchkoľvek chemických látok, veľkými pomocníkmi sú riasy a rastliny. Priaznivé účinky pre naše zdravie má aj kúpalisko v Santovke, pretože vo vonkajších bazénoch je výlučne prírodná termálna voda priamo z geotermálneho prameňa, ktorá má blahodarné účinky na reumatické ochorenia a srdcovo-cievny systém. Na výber sú naozaj rôzne kúpaliská, ktoré ponúkajú raj na zemi. Je na vás, ktoré si vyberiete.

MUDr. Karel Mencl je vedec a mikrobiológ. Dlhoročne pôsobí v Krajskej nemocnici v Pardubiciach ako zástupca primárky na oddelení klinickej mikrobiológie.


Prečítajte si tiež:

Týchto 15 pravidiel treba pri vode dodržiavať!