V Kauflande nájdete viac slovenskej zeleniny i ekologických obalov

V roku 2018 takmer polovica ponuky zeleniny v predajniach Kaufland pochádzala od slovenských dodávateľov. Zákazníci prejavujú o domácu produkciu záujem a podpora domácich poľnohospodárov je pre reťazec dôležitá. Záleží mu však aj na tom, akým spôsobom zeleninu pestujú.

„Aktuálne máme v predajniach slovenskú zeleninu a ovocie od 8 veľkých dodávateľov, ktorí združujú približne 200 menších pestovateľov. Špeciálne však vieme oceniť tých, ktorých zaujíma dopad spôsobu pestovania na životné prostredie a zdravie človeka. Ekologické zmýšľanie je nám vlastné, a preto ho vítame aj pri našich dodávateľoch,“ uviedla Michaela Florišová, vedúca oblasti nákup Ovocie a zelenina v spoločnosti Kaufland.

Počuli ste o integrovanej produkcii?

Ide o kompromis medzi ekologickým a klasickým pestovaním. V maximálnej možnej miere sa uprednostňujú biologické a mechanické postupy, ktoré sú šetrnejšie k pôde, vode i ovzdušiu. Cieľom je dodávať kvalitnú a biologicky nezávadnú zeleninu. Integrované pestovanie sa využíva pri všetkých plodinách bez rozdielu.

Kým pri ekologickom pestovaní ide najmä o to, ako sa pestuje a množstvo dopestovanej zeleniny nie je prioritou, klasické pestovanie sa zameriava hlavne na množstvá a nedbá na vplyv na životné prostredie. Integrovaná produkcia je akousi zlatou strednou cestou medzi týmito dvoma spôsobmi. Preferuje ekologicky bezpečnejšie postupy s cieľom udržať stabilnú produkciu.

Uhorky bez fólie či mrkvy v kompostovateľnom obale

Pre Kaufland je téma ekológie kľúčová nielen pri pestovaní, ale aj pri skladovaní a balení produktov. Aj preto sa rozhodol zbaviť šalátové uhorky fólie a dokázať, že s odborne nastavenými procesmi na strane reťazca i dodávateľa je možné vyhnúť sa baleniu zeleniny do plastov. Potrebné je,aby sa uhorka dostala na pulty najneskôr do 48 hodín od zberu.

Týmto krokom sa reťazec navyše vyhne produkcii až 15 ton plastu ročne na Slovensku!

Tu sa však ekologické ťaženie Kauflandu nekončí. Len nedávno začal s predajom mrkvy v kompostovateľnom obale a chystá ďalšie novinky súvisiace s trvalou udržateľnosťou.

Od roku 2015 začal predajca využívať tzv. zelené prepravky, ktorými nahradil jednorazové kartónové a drevené debničky. Od konca roka 2018 sa stali štandardom pre väčšinu ovocia a zeleniny v celej sieti Kaufland v Európe. V praxi to znamená, že ovocie a zelenina sa nachádzajú počas celého logistického procesu od pestovateľa až po umiestnenie v predajni len v jednej prepravke.

Ďalšou novinkou je spustenie predaja EKO sieťok z bio bavlny priamo v predajniach, ktoré môžu zákazníci využiť ako alternatívu k mikroténovým vreckám na ovocie a zeleninu.


Pozrite si tiež:

Nakupujte radšej slovenské potraviny: tu je niekoľko dôvod, ktoré vás presvedčia