S histamínovou intoleranciou nám môže pomôcť diéta a vitamín C infúzna terapia

Histamínová intolerancia (HIT) je čoraz viac skloňovaná diagnóza, najmä v špecializovaných ambulanciách. O akú poruchu ide, a ako by sme vedeli dostať pod kontrolu prejavy HIT, nám porozprával MUDr. Vladislav Abaffy zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates.
MUDr. Vladislav Abaffy zo súkromného centra Hippokrates

MUDr. Vladislav Abaffy / Autor foto: Sasha Točík Berkyová | Zdroj: súkr.archív

Čo je histamín akú funkciu má v našom tele?

Histamin je biogenný amín, v našom tele plní funkciu neurotransmitera a hormónu. Je produkovaný celou radou buniek, najviac bielymi krvinkami a nervovými bunkami.Histamín sa nachádza vo väčšom množstve v žírnych bunkách kože, pľúc a čriev, menej v mozgu a mieche, v bielych krvinkách (bazofiloch) a v menšom množstve aj v ďalších tkanivách. Ide o účinnú látku, ktorá v organizme pôsobí na hladké svalstvo, vyvoláva sťah priedušiek, rozširuje cievy, čím zvyšuje ich priepustnosť, čo sekundárne vedie k zníženiu tlaku. Pôsobí na bunky žalúdka a zvyšuje produkciu kyseliny chlorovodíkovej. V nervovej sústave patrí k neurotransimterom.

Čo spôsobí, že histamín začne byť nášmu telu „nebezpečený“?

Histamín je amín, bez ktorého organizmus nemôže existovať. Ale ako vždy a všade aj tu platí, že aj dobrého veľa škodí.Vylučuje sa a pôsobí hlavne lokálne, v mieste jeho zvýšenej produkcie – napr. žihľavka na koži, alergická nádcha, zúženie priedušiek a dyspnoe, lokálny opuch pri zvýšenej priepustnosti ciev.

Ak je produkcia histamínu vysoká a odbúravanie spomalené môže vzniknúť aj celková reakcia – anafylaktický šok.

V istých situáciách dochádza k zvýšenej lokálnej koncentrácii v čreve a vzniku stavu, ktorý označujeme ako „histamínová intolerancia“. Prejavuje sa hlavne lokálne pocitom zhoršenia trávenia, nafukovaním, prelievaním v črevách, hnačkou alebo zápchou, ale môže mať aj celkové príznaky - chronická nádcha, ekzém, závraty, migrény, dyspnoe, tachykardia, hypotenzia, úzkosť, depresia, chronické zápaly.

meranie tlaku v Hippokrates

Autor foto: Sasha Točík Berkyová | Zdroj: súkr.archív

Histamínová intolerancia znamená, že tvorba a odbúravanie histamínu v tenkom čreve nie je v rovnováhe z akejkoľvek príčiny, ktoré sú logicky usporiadané – tvorba DAO (enzým diaminooxidáza rozkladá histamin) je nižšia, DAO nie je správne vytvorená, tvorba je dostačujúca, ale funkčnosť je nižšia, kombináciou týchto príčin a v neposlednom rade aj vyššia tvorba resp. príjem histamínu alebo histidínu v strave.

Dá sa HIT získať počas života alebo ide o dedičnú poruchu?

HIT sa dá získať, ale aj zdediť. Dedičnosť hrá však v tomto prípade malú úlohu, resp. je to max do 1% populácie, ostatok je získaná histamínová intolerancia.

Histamínovú intoleranciu, podľa hore uvedených kritérii, rozďelujeme na 3 základné typy (Sanislo, Hruškovič 2019):

  1. primárna histamínova intolerancia - spôsobená genetickou poruchou, ktorá sa prejavuje zníženou hladinou enzýmu, ale aktivita enzýmu môže byť normálna,
  2. sekundárna histamínova intolerancia - nededičná, kde ako príčina môže byť infekčné ochorenie zväčša chronické, chronický zápal, intoxikácia, ale aj chýbajúce vitamíny, minerály, prejavujúca sa najmä zníženou aktivitou enzýmu, zatiaľ čo hladina enzýmu môže byť normálna,
  3. terciárna histaminová intolerancia - tento typ neznášanlivosti je diametrálne odlišný od predchádzajúcich dvoch, pretože je prítomný problém nadprodukcie škodlivého substrátu. Tento typ intolerancie súvisí so selekciou črevných baktérií, ktoré produkujú prebytok škodlivého substrátu vo zvýšenom množstve.

Ako vyzerá diagnostika HIT?

Na Slovensku je diagnostika založená zväčša na DAO – kvantite a funkčnosti, a na anamnéze. V lepšom prípade sa robí histochemické vyšetrenie a potvrdenie zo vzorky sliznice duodena (D2, D3). Veľmi často sa diagnóza HIT zamieňa s inou intoleranciou – mliečnej bielkoviny, laktózy.

V diagnostike je prvoradá kvalitná anamnéza a vylúčenie organických príčin – ochorení žalúdka, čriev – zápal a vážnejších ochorení ako Crohnova choroba.

Je potrebné vylúčiť aj divertikulózu s divertikulitídou a dnes pomerne často sa vyskytujúcu pupočnú prietrž, ktoré majú niektoré príznaky spoločné s HIT. V diagnostike sa používajú aj eliminačné a zaťažujúce testy, kedy zo stravy elimunujeme histamín, a potom ho následne pridávame naspäť do stravy za kontroly stavu pacienta, čo pomôže pri potvrdení HIT (ak po eliminácii príznaky ustúpia). Pri pomalom zavádzaní do stravy dosiahneme úroveň, kedy sa príznaky naplno znovu prejavia – zistíme hranicu tolerancie množstva histamínu v strave. Pri záťažovom teste zaťažíme organizmus jednorazovo väčšou dávkou histamínu v strave a vývoj resp. zhoršenie príznakov potvrdí diagnózu HIT.

Samotné štandardné krvné testy na vyšetrenie DAO nie sú dostačujúce na diagnostiku histamínovej intolerancie.

Hippokrates

Autor foto: Sasha Točík Berkyová | Zdroj: súkr.archív

Aké opatrenia musíme podniknúť, ak už nám túto intoleranciu diagnostikujú?

Ak je diagnóza HIT potvrdená vyššie uvedenými spôsobmi resp. ich kombináciou, je potrebné eliminovať histamín v strave a dodržiavať diétu. Pomôcť môže aj náhrada enzýmu diaminooxidázy v tabletách užitých 15 minút pred jedlom, v ktorom sa vyskytuje histamín resp. ak sa pacient nachádza v reštauračnom zariadení a táto informácia nie je jednoznačnej dostupná. Dnes sa už mení aj prístup týchto zariadení a vznikajú reštaurácie typu „HIT free food“.

Prečo je pri intoleranciách dôležité zvýšiť príjem vitamínu C? Pomôže nám, ak zaradíme do svojho jedálnička viac potravín s vitamínom C?

Vitamín C je antioxidant, človek v priebehu evolúcie pravdepodobne stratil schopnosť jeho tvorby, a preto sme odkázaní na jeho prísun v strave. Dnešná upravená a stabilizovaná strava neposkytuje dostatočné množstvo vitamínu C hlavne v neskorom jesennom a celom zimnom období. Varujúce sú aj poznatky potravinárskej komory, ktorá dokumentovala zníženie množstva vitamínov a minerálov v priebehu 60 rokov v našom najdostupnejšom lokálnom ovocí – v jablkách a to až o 50%. Ako príčina sa uvádza šlachtenie odrôd a spôsob pestovania jabloní.

Samozrejme je vhodné zaradiť do jedálnička potraviny s vyšším obsahom vitamínu C, ale posledné štúdie dokumentujú, že istou formou hypovitaminózy vitamínu C trpí asi 50-60% obyvateľstva, zvlášť je to výrazné napríklad u osôb s chronickými ochoreniami a intoleranciami. Tam je pravidelné podanie vitamínu C potrebné.

Ako funguje podanie vysokodávkového vitamínu C infúziou? Má takáto liečba nejaké obmedzenia?

Histamínová intolerancia je sprevádzaná zvýšenou hladinou histamínu v organizme, ktorý nie je odbúravaný.

Je dokázané, že podanie jednej dávky infúzie vysokodávkového vitamínu C významne znižuje hladinu histamínu až o 30%, podanie série infúzií s C vitamínom znížilo hladinu histamínu v priebehu 4 týždňov o 49%. Podanie infúzii tak pomáha týmto pacientom zmierniť klinické príznaky HIT.

infúzna  liečba vitamínom C

Autor foto: Sasha Točík Berkyová | Zdroj: súkr.archív

Samotný vitamín sa podáva vo forme infúzie zriedený v 100 ml fyziologického roztoku a jeho podanie trvá asi 30 minút. Pred liečbou je potrebné krvným testom skontrolovať hladinu železa a kreatinínu v krvi na vylúčenie zníženej funkcie obličiek. Zvážiť je potrebné podanie vysokodávkového vitamínu C u pacientov na antikoagulačnej liečbe a u pacientov s krvácaním do sietnice.

sme fit

Súhlasím, Céčko pomáha. Mám HIT a po 10 infúziách sa cítim vždy celkom fit :) Problém je len jeho cena :(

Sorbon

Prosím, poraďte mi, pred 3 mesiacmi mi zistili biopsiou HIT, ťažký deficit DAO. Mám 66 rokov. Príznaky pálenie jazyka a kyslá chuť v ústach, nonstop 24 hodín, tuhnutie svalov, kýchanie, nádcha, úzkosť, nespavosť, neustála únava. Bolesti brucha nemávam. Daosin nezaberá, diétu nezvládam na 100 %. Uvažujem o C vitamínovej infúzii. Podľa mňa lekári tomu nepripisujú dostatočnú dôležitosť.Som z BA, poraďte prosím, kam sa obrátiť, na alergológa či gastro. ďakujem za každú radu.