Zubné náhrady už zrejme nebudeme potrebovať. Vedci prišli na to, ako obnoviť rast zubov u dospelých!

Zubné náhrady by mohli byť už čoskoro minulosťou. Vedci prišli s riešením, pomocou ktorého je zuby možné „dopestovať“ rovno v ústach pacienta.
Vedci prišli na to, ako obnoviť rast zubov u dospelých

Zdroj: Unsplash.com

Vedcom z Technickej univerzity v Berlíne sa podarilo vypestovať malé zubné zárodky z koreňov zubov pacientov.

Tím vedený Dr. Rolandom Lausterom, profesorom medicínskej biotechnológie, uskutočnil úspešné pokusy na zvieratách. Obnova dorastajúcich zubov bola u zvierat potvrdená.

Naše vlastné tretie zuby

Vedci sa dlho zaoberali otázkou, ako dosiahnuť to, aby ľudská čeľusť reprodukovala zuby. V období, kedy sa formujú naše druhé zuby, sa určité bunky zhromažďujú v čeľusti, pod vonkajšou vrstvou kože.

Tieto bunky kondenzujú a vytvárajú druh zubných zárodkov. Prostredníctvom určitých látok tento zubný zárodok interaguje s čeľusťou a začína sa vyvíjať ako zub.

S cieľom umožniť obnovu zubov u dospelých ľudí, chcú vedci vziať z vnútra extrahovaného zubu múdrosti zubnú dreň, a použitím špeciálnej kultivačnej metódy dosiahnuť to, že sa tieto bunky vrátili do stavu podobného kmeňovým bunkám.

V priebehu 24 hodín narastie tento zubný zárodok do veľkosti 200 až 500 mikrónov.

Dr. Jenny Rosowski

zdroj: tu-berlin.de

Všetky konkurenčné výskumné skupiny používajú embryonálne kmeňové bunky. V skutočnosti je takýto postup zakázaný a vo väčšine krajín eticky veľmi kontroverzný, a nie je to zákonom povolené. Našim spôsobom sa vyhýbame všetkým etickým a právnym obavám, a máme rozhodujúcu výhodu v tom, že v prípade skutočnej aplikácie je to vlastné tkanivo tela. Nový zub by preto nespôsobil odmietavú reakciu,“ vysvetľuje Dr. Jennifer Rosowski z Technickej univerzity v Berlíne.

Dosiahnuť stav, kedy bude naša čeľusť schopná reprodukovať zuby, si vyžaduje ešte čas a množstvo klinických testov. Vedecký tím však predpokladá, ž by sa to mohlo podariť v nasledujúcich 3-5 rokoch.


Prečítajte si tiež:

Zvýšená citlivosť zubov- ako si pomôcť?

Možné náhrady zubov