Spoločnosť McDonald’s úspešne ukončila svoju charitatívnu aktivitu známu pod názvom Ručičky, z ktorej vyzbieraná suma pomôže hospitalizovaným deťom a ich rodinám v slovenských nemocniciach. Aktivitu Ručičky organizuje spoločnosť vo všetkých svojich prevádzkach od roku 2004.
Charitatívna akcia známa pod názvom Ručičky sa opätovne rozbieha v reštauráciách McDonald's po celom Slovensku symbolicky na Medzinárodný deň detí, teda od 1. júna. Počas celého mesiaca môžu zákazníci pomôcť hospitalizovaným deťom v nemocniciach prostredníctvom kúpy samolepiek v tvare detskej ručičky.
Aj vďaka ereceptu je možné sledovať dlhodobí trend regulácie a znižovania počtu pacientov v ambulanciách, a tak šetriť čas každému, kto by si inak potreboval ísť k lekárovi len pre recept.
Aktuálne máme na Slovensku iba 181 ambulantných pneumológov, ktorí z roka na rok ubúdajú, ďalší sú v dôchodkovom veku a budúci lekári o odbor pneumológia a ftizeológia nemajú záujem.
Aj tento rok spoločnosť McDonald’s vo svojich reštauráciách po celom Slovensku zrealizovala špeciálny McHappy Day. Hranolčeky sa tak opäť objavili 8. októbra v hlavnej úlohe a zákazníci mali výnimočnú príležitosť ich kúpou prispieť na rodinne orientovanú starostlivosť v detských nemocniciach na Slovensku. Vyzbieralo sa rekordných 40 473 eur, ktoré poputujú na charitatívne aktivity neziskovej organizácie Ronald McDonald House Charities (RMHC) a budú použité na najbližšie plánované projekty v Banskej Bystrici, Nitre, Martine či Bratislave.
Elektronický recept bol do praxe zavedený v roku 2018 ako prvá funkcionalita elektronického zdravotníctva, teda systému ezdravie. Okrem toho, že pacient nemusí nosiť papierové recepty so sebou, spočíva výhoda aj v úspore, keďže erecept je bezplatný.
Na jeseň tohto roka bude prebiehať online edukačný projekt v telemedicíne určený pre lekárov a sestry akejkoľvek špecializácie v trnavskom, nitrianskom a banskobystrickom kraji. Informoval o tom MUDr. Marián Zelina, riaditeľ Sanitas Slovaca - agentúry pre rozvoj zdravia na Slovensku, o.z.. Zdravotnícky pracovníci, ktorí sa prihlásia do projektu budú oboznámení s využitím telemedicínskych senzorov, webových a mobilných aplikácií v manažmente chronicky chorých pacientov. Ide o jedno z najefektívnejších riešení v prípade stáleho kontaktu pacientov v čase pandémie.
Aj druhá vlna koronavírusu oddialila liečbu mnohých pacientov. Podľa údajov od pacientov vo viac ako tretine prípadov plánovaný lekársky výkon, operáciu či vyšetrenie zrušil ošetrujúci lekár alebo nemocnica. Ukázal to nedávny prieskum Asociácie na ochranu práv pacientov SR. Pacienti sa preto obracajú na kompetentných, aby začali problém odloženej zdravotnej starostlivosti intenzívne riešiť.
Odložená zdravotná starostlivosť mala za následok nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie zdravotného stavu či oneskorenie diagnostiky závažných ochorení. Asociácia na ochranu práv pacientov upozorňuje, že je najvyšší čas uvoľniť opatrenia a zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre všetkých.
IBDPod kontrolou“ je názov novej mobilnej aplikácie, ktorú vývojári vyvíjali špeciálne pre pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Aplikácia je dostupná na stiahnutie pre užívateľov s operačným programom iOS aj Android. Stiahnuť si ju môžu bezplatne a rovnako bezplatné sú aj všetky jej funkcionality.