Inovatívna operácia s využitím 3D! Pacientovi so zhubným nádorom pomohli špecialisti na Slovensku jedinečným spôsobom

Špecialisti na Klinike ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie LF UK a Univerzitnej nemocnice Bratislava v Nemocnici Ružinov vykonali unikátnu operáciu. Pomohli pacientovi so zhubným nádorom sánky.
unikátna operácia sánky v Bratislave

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky | Zdroj: Facebook.com

Unikátny zákrok vykonali lekári v bratislavskej Nemocnici Ružinov. Pacientovi so zhubným nádorom sánky a spodnej časti ústnej dutiny odstránili celú časť zhubného nádoru a zároveň zrekonštruovali chýbajúcu časť ústnej dutiny a sánky inovatívnym, a na Slovensku jedinečným spôsobom.

Z dolných končatín pacienta bola odobraná kosť, ktorá poslúžila ako náhrada čeľustnej kosti, ktorá bola pacientovi odstránená.

Doteraz bolo touto inovatívnou metódou u nás úspešne zoperovaných 6 pacientov a sú plánovaní ďalší. Jedná sa o mimoriadne náročný výkon, ktorý si vyžaduje obrovskú dávku nasadenia a profesionálny tím. Teší ma, že naši odborníci z Kliniky ústnej, čeľustnej a tvárovej chirurgie LF UK a UNB pracujú s takou zanietenosťou, ktorá má veľký prínos pre pacientov a najmä im umožňuje po operácii viesť plnohodnotný život bez obmedzení,“ povedala riaditeľka Univerzitnej nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková.

Využitie 3D modelu má výhody pre pacienta

Unikátnosť tejto operácie spočíva najmä v grafickom plánovaní, ktoré presne určilo a naplánovalo rekonštrukciu sánky v špeciálnom programe.

Informatik – klinický inžinier, dokázal s úplnou presnosťou graficky naplánovať rekonštrukciu chýbajúcej časti sánky pomocou kosti z dolnej končatiny.

Po grafickom naplánovaní nasledovalo 3D zhotovenie modelu, reznej šablóny a rekonštrukčnej dlahy. Rekonštrukcie sánky prostredníctvom 3D zobrazenia má pre pacienta niekoľko výhod v porovnaní so štandardným spôsobom prevedenia tejto operácie.

Každý pacient je samozrejme individuálny, ale všeobecne môžeme povedať, že pri takomto spôsobe rekonštrukcie sánky je prevedenie presnejšie, dochádza k minimálnej mutilizácii pacienta a samotný operačný zákrok trvá menej, čo predstavuje nižšiu záťaž na pacienta. Môžem povedať, že dosahujem skutočne skvelé výsledky a aj samotná rekonvalescencia pacienta pri tak náročnej operácii je rýchlejšia a jednoduchšia,“ povedal prednosta kliniky MUDr. Ladislav Czakó, PhD.


Prečítajte si aj:

Preskakovanie čeluste a pukanie v sánke: čo signalizujú?

Ako sa prejavujú okoločelustné zápaly?