Keto diéta funguje najlepšie v malých dávkach, tvrdia vedci. Vplýva na hladinu cukru v krvi, aj zápaly v tele

Ketogénna diéta, ktorá poskytuje 99% kalórií z tukov a iba 1% zo sacharidov, môže prinášať zdravotné benefity v krátkodobom horizonte, ale negatívne účinky po asi týždni stravovania.
Keto diéta pozitíva a negatíva

Zdroj: Pixabay.com

Vedci z Univerzity Yale v novej štúdii opisujú, ako môže keto diéta v obmedzenom časovom období zlepšiť zdravie ľudí, napr. zníženíť riziko cukrovky či zápalov, píše portál Science Daily.

Pozitívne aj negatívne účinky keto diéty súvisia podľa vedcov s našimi imunitnými bunkami, nazývanými Gama/delta T-lymfocyty.

Hlavný autor štúdie Vishwa Deep Dixit z Yale School of Medicine tvrdí, že keto diéta oklame naše telo, aby začalo spaľovať tuky.

Keď je hladina glukózy v tele znížená kvôli nízkemu obsahu sacharidov v strave, telo sa správa, akoby bolo v stave hladovania, aj keď to tak nie je , a namiesto sacharidov začne spaľovať tuky.

Tento proces poskytuje telu látky nazývané ketóny ako alternatívny zdroj paliva. Pri spaľovaní ketónov sa imunitné bunky, Gama/delta T-lymfocyty, v tele rozširujú.

Po týždni keto diéty vykazovali skúmané myši zníženie hladiny cukru v krvi a tiež menej zápalových procesov v tele.

Keď však myši pokračovali v konzumácii stravy s vysokým obsahom tuku a nízkym obsahom sacharidov dlhšie ako jeden týždeň, vedci zistili, že konzumujú viac tuku, ako dokážu spáliť, a je u nich väčšia šanca, že sa u nich vyvinie cukrovka a obezita.

V ukladajúcom sa tuku sa zároveň strácajú imunitné Gama/delta T-lymfocyty.

Vďaka najnovším poznatkom vedci teraz lepšie rozumejú mechanizmom fungovania orgánov fungujúcich na keto diéte a tiež dôvodov, prečo takéto diéta môže priniesť zdravotné výhody v obmedzenom časovom období.

Na potvrdenie neoficiálnych tvrdení o výhodách keto diéty pre zdravie sú ešte podľa vedcov potrebné viaceré klinické štúdie.


Prečítajte si aj:

Čo je to ketóza, ako ju dosiahnuť a pomôcť si pri chudnutí?


Slavomir Durej

Toto snad nemyslite vazne:

"Ketogénna diéta, ktorá poskytuje 99% kalórií z tukov a iba 1% zo sacharidov, môže prinášať zdravotné benefity v krátkodobom horizonte, ale negatívne účinky po asi týždni stravovania."

na zaklade testoch na MYSIACH???? :

"Keď však myši pokračovali v konzumácii stravy s vysokým obsahom tuku a nízkym obsahom sacharidov dlhšie ako jeden týždeň, vedci zistili, že konzumujú viac tuku, ako dokážu spáliť, a je u nich väčšia šanca, že sa u nich vyvinie cukrovka a obezita."

cize odvodime takyto jednoznacny zaver zo spravania sa mysi?

A uplne budeme ignorovat svedectva MILIONOV ludi (a tiez vedecke studie) ktorym prave keto dieta pomohla schudnut (po tom vo skusali vsetky mozne ine diety) a drviva vacsina z nich sa vyliecila z cukrovky tak ze si uz nemuseli pichat inzulin?

Toto je fakt smiesne...

Keto dieta (popripade aj nizkosachardova dieta) je najlepsi sposob akym si znizit zapal v tele a riesit inzulinovu intoleranciu ktora je za vacsinou kardiovasckularnych ci civilizacnych chorob!