Neuveriteľné mesto plné dvojčiat: na rovnakej škole ich študuje viac ako 50 párov! Aká je pravdepodobnosť, že sa aj vám narodia dvojčatá?

Mestečko v juhoindickom štáte Tamil Nadu je domovom stoviek dvojičiek. Je to fenomén, ktorý zatiaľ nikto nevie vysvetliť.
Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojčatá?

zdroj: bbc.com, peakpx.com

Obyvatelia mesta , z ktorých niektorí pochádzajú z generácií dvojčiat, tvrdia, že sú „požehnaní“, no lekári sa snažia násjť vedecký dôvod takého množstva výskytu dvojčiat na jednom mieste. Žiadna štúdia, vysvetľujúca tento fenomén, zatiaľ neexistuje.

Ako informuje BBC, tomto indickom mestečku dokonca študuje na tej istej škole viac ako 50 párov dvojčiat!

V našom mesto sa rodia dvojčatá už desaťročia. Nevieme dôvod, ale zvykli sme si na to, “hovorí riaditeľ školy.

Pre učiteľov je to každodenná výzva rozpoznávať študentov- dvojčatá, no zhodne tvrdia, že robia triedy zaujímavejšími a ich prítomnosť ich povzbudzuje, aby učili lepšie. Každá trieda má aspoň jeden pár dvojičiat.

Čo všetko ovplyvňuje pravdepodobnosť mať dvojčatá?

Najvýraznejším faktorom je dedičnosť. Ženy pochádzajúce z dvojčiat majú totiž až 2x väčšiu pravdepodobnosť, že sa im narodia dvojčatá než ostatné ženy. Táto predispozícia sa posúva aj na ďalšie generácie.

Druhým výrazným faktorom, ktorý ovplyvňuje pravdepodobnosť mať dvojčatá. je liečenie neplodnosti a antikoncepcia.

Hoci práve ona má zabrániť ovulácii a následnému oplodneniu vajíčka, po jej vysadení sa často stáva, že žena zrazu čaká dvojčatá.

Po vysadení hormonálnych antikoncepčných prípravkov môže totiž žena ovulovať tak, že v jednom alebo oboch vaječníkoch dozrú dve či viac vajíčok.

Jednovaječné dvojčatá

Počet narodení takýchto dvojčiat je stabilný v čase i v priestore. Nemení sa teda ani stáročiami, ani lokalitou, kde matky žijú.

V tomto prípade ide skôr o nehodu, pri ktorej sa po oplodnení vajíčka jedinou spermiou ryhujúce preembryo rozdelí na dve časti.

Jednovaječné dvojčatá sa podobajú ako vajce vajcu, majú rovnakú genetickú výbavu a sú takmer vždy rovnakého pohlavia.

Dvojvaječné dvojčatá

Vyvíjajú sa z dvoch rôznych vajíčok oplodnených dvoma spermiami. Nastáva dvojnásobná ovulácia, čiže v rovnakom čase dozrejú dve rôzne vajíčka, buď v jednom alebo v obidvoch vaječníkoch.

Faktory ovplyvňujúce pravdepodobnosť narodenia dvojvaječných dvojčiat:

  • vyššia hladina istých analógov hormónov vo folikuloch (FSH), ktorá je dedičná
  • v žilách matkiek dvojčiat prúdi častejšie krv skupiny 0 a A
  • najviac dvojčiat sa rodí v Afrike, najmenej v Ázii, viac v meste než na vidieku
  • ročné obdobia- že vrchol pôrodnosti dvojvaječných dvojčiat je júli, najmenší počet sa rodí v januári. Množstvo slnečného svetla totiž vplýva na sekréciu hormónov FSH.
  • riziko dvojvaječného tehotenstva stúpa aj v závislosti od množstva predchádzajúcich pôrodov, a to nezávisle od veku matky
  • vyšší vek matky tiež môže pomôcť k dvojvaječným dvojčatám

Prečítajte si aj:

Takto zistíte, či bude vaše dieťa po narodení zdravé!

Tehotnú Judínyovú kritizujú kvôli veku! Toto je názor vedy a odborníkov na tehotenstvo po 35-ke