Lekárov prekvapil ďalší záhadný efekt u pacientov s koronavírusom. Fenomén "šťastnej hypoxie" si nevedia vysvetliť!

Koronavírus SARS-CoV-2 pripravuje lekárom a vedcom stále nové a nové otázky o jeho fungovaní v ľudskom organizme. Aktuálne riešia fenomén tzv. šťastnej hypoxie.
Lekárov prekvapil zvláštny efekt u pacientov s koronavírusom

Zdroj: Flickr.com

Hypoxia u pacientov s COVID-19

Lekári aktuálne zaznamenávajú prípady pacientov, ktorí majú mimoriadne nízke hladiny kyslíka, nevysvetliteľne ale naďalej komunikujú a zdanlivo sú v dobrom stave.

A to aj napriek tomu, že v obvyklých prípadoch podobné čísla spôsobujú bezvedomie či dokonca smrť.

Kým obvyklé hodnoty nasýtenosti krvi kyslíkom sa u zdravých ľudí pohybujú okolo 95%, lekári sa na pohotovostí teraz stretávajú s prípadmi pacientov, ktorí majú nasýtenosť krvi kyslíkom okolo 70 či 80 %, niektorí sú dokonca pod 50%, informuje server The Guardian.

Nedostatok kyslíka v tele, alebo tzv. hypoxia, ohrozuje životne dôležité orgány ako srdce alebo mozog. A zvyčajne už pri hodnotách okolo 75% nasýtenosti kyslíkom, dochádza k strate vedomia.

Jav, ktorý spôsobuje, že sa ľuďom zle dýcha, je keď organizmus registruje zvyšujúce sa hladiny oxidu uhličitého. Tie v priebehu hypoxie stúpajú, keďže telo nie je schopné sa ich efektívne zbavovať.

Zdá sa, že pacienti s COVID-19 sú špecifickí v tom, že u nich nenastáva táto reakcia.

Fenomén, ktorý mätie lekárov

Fenomén tzv. "tichej", či tiež "šťastnej hypoxie" tak mätie lekárov a prináša ďalšie otázky ohľadom presného pôsobenia koronavírusu v ľudskom organizme.

"Jednoducho tomu nerozumieme. Nevieme, či to spôsobuje poškodenie orgánov, ktoré nie sme schopní detekovať. Nerozumieme, či to telo kompenzuje, " priznáva doktor Mike Charlesworth, anestéziológ z manchesterskej nemocnice.

Sám lekár ochorenie COVID-19 prekonal a tvrdí, že si pravdepodobne prešiel aj hypoxiou.

Popisuje, že v čase, keď ležal v posteli s kašľom a horúčkou, u neho nastal zvláštny stav blúznenia, v ktorom odosielal zo svojho mobilu správy, a podľa jeho manželky mal tmavšie pery. Spätne hovorí, že v tej dobe mal rozhodne ísť do nemocnice.

Anesteziologička z londýnskej nemocnice hovorí zase o prípade pacientky, ktorá prišla na pohotovosť a tvrdila, že jej je zima. Keď jej zmerali hladinu kyslíka, prístroj ukazoval iba 30%.

Mysleli si, že je to chyba prístroja, no po odobratí vzorky krvi sa ukázalo, že je jej krv veľmi tmavá a hladina kyslíka v nej zodpovedala hladinám, ktoré majú ľudia zvyknutí žiť vo veľmi vysokých nadmorksých výškach.

Zápal pľúc, ktorý koronavírus spôsobuje, prirodzene obmedzuje prísun kyslíka do krvi. Zároveň boli už zaznamenané prípady, keď koronavírus spôsobil krvné zrazeniny.

Tie môžu byť zodpovedné za niektoré náhle úmrtia. Ako presne koronavírus tieto efekty spôsobuje, ale zatiaľ nie je jasné.


Prečítajte si tiež:

Nedostatok vitamínu D môže byť spojený s vyššou úmrtnosťou pacientov s COVID-19, tvrdí štúdia

Seniori s COVID-19 majú aj tieto atypické príznaky, vysvetľuje geriatrička